Breaking News

Mutsuzluktan Kurtulmanın 10 Yolu

Mutsuzluk bir kader değildir. Kazananın mutsuzluk olmasına izin vermeyin. İşte size rehber olabilecek öneriler.

 

 1. Her sabah güne gülümseyerek başlayın; Durup dururken niye gülmeliyim demeyin. Hayatta olduğunuz için, yeni güne gözünüzü açtığınız için, kötü giden her şeyi düzeltmek için hala şansınız olduğu için. Gördünüz mü gülümseyecek çok sebep var.
 2. Sürekli şikayet etmekten vazgeçin; Bu sadece sizi değil etrafınızda ki insanları da etkiler. Buna hakkınız yok. Sızlanarak hiç bir sorunu çözemezsiniz. Olumsuzluklara odaklanmak yerine

  , olabilecek iyi şeylerin ihtimalini düşünün. Mutlaka hayatınız da iyi giden bir şey bulacaksınız.

 3. Bir hobiniz olsun; Yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, örgü örmek insan psikolojisi üzerinde pozitif etkisi vardır. Kısa sürelerle dahi olsa mutlaka bir uğraş edinin.
 4. Enerjinizi emen insanlardan uzak durun; Motivasyonunuzu düşüren, sizi aşağı çeken her kim varsa hayatınızdan çıkarın. Bu mümkün değilse mesafe koyun. En azından görüşmeyi azaltın. Sizi mutsuzluğa iten insanlara hayatınız da yer vermeyin.
 5. Geçmişe odaklı yaşamayın; Hayat öne bakarak ilerler. Sürekli arkanıza bakarsanız, yaşam hızınız yavaşlar. Takılma, tökezleme ihtimaliniz artar. Biten şeylere fazla takılmayın. Belki daha iyisi için yer açılıyordur.
 6. Hiç bir şeyi sürümcemede bırakmayın; Belirsizlik kötü hissettirir. Yapmanız gerekeni yapın, olması gereken olsun, bitmesi gerek bitsin, problem varsa çözün. Hiçbir işi yarım bırakarak kafanızı meşgul etmeyin. Endişe insanı tüketir.
 7. Her gün en az bir kişiye iyilik yapın; İyilik yapmak, bize insan olduğumuzu hatırlatır. Bizi iyi hissettirir. Birinin mutluluğuna sebep olmak, mutluluğunu paylaşmak harika bir duygudur. Kendinizi bundan mahrum bırakmayın.
 8. Bir yakın arkadaşınız olsun; Sizi dinleyen, anlayan, konuştuğunuz da iyi hissettiğiniz biri olsun. Sohbet etmek antidepresan gibidir ama doğru insanla. Sizi mutlu eden insanlarla iletişimde oldun, onlarla vakit geçirin.
 9. Kendi doktorunuz olun; Kendinizi neden mutsuz hissettiğinizi bir düşünün. Mutsuzluk sebebiniz nedir bunu öğrenin. Mutsuzluktan kurtulmak için bu sebebi, kaynağı bulun. Bulun ki kurtulun.
 10. Umutsuz olmayın; Nefes alıyorsanız hala umut var demektir. Hiç bir şeyin kalıcı olmadığını, en kötü günün bile bittiğini hatırlayın. Karanlığın ardında mutlaka aydınlık vardır. Yeter ki doğru yerden hayata bakın.

Gülsemin Konca

www.instagram.com/gkonca/

Bir önceki yazımız olan Beslenme ve Diyetetik Zirvesi başlıklı makalemizde beslenme, beslenme sertifika ve sağlık zirve hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir