Breaking News

Okula Başlayacak Çocuklar İçin 10 Öneri

okula-yeni-baslayacak

 

ilginc-bilgiler

Cesaret verin: Okula yeni başlayan çocuğumuz okula gitmek isteniyorsa açıkça bu korku ve endişenin yersiz olduğu çocuğa belirtilmelidir. Çocuğun okula gitmesi konusunda aile bireyleri çocuğu cesaretlendirmelidir.

faydali-bilgiler

Sabırlı ve olmayı öğretin: Okula yeni başlayan çocuklar anne ve babalarından ayrılacakları düşüncesi ile korkmaya başlarlar. Anne ve baba olarak çocuğumuza böyle düşünmemesini ve okula adapte konusunda sabırlı olmayı öğretin.

odevlere-yardimci-bilgiler

Uyku: Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından uyku çok önemlidir. Bu yüzden okul zamanı çocuğun erken yatıp erken kalkması sağlanmalıdır. Okulların açılacağı tarihten 1- 2 hafta önce uyku düzeni istenilen şekile dönüştürülmelidir

enterasan-bilgiler

Kahvaltı: Okul çağındaki çocuklar için en önemli öğün kahvaltıdır. Her sabah mutlaka çocuğumuza kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin.

ogrencilere-bilgiler

İletişim: Çocuğumuza okula gitmenin önemi, neden okula gitmesi gerektiği uygun bir dille anlatılmalıdır. Çocuğa kesinlilikle sert davranılmamalıdır. Çocuk okula gitmek istemediği zaman uygun iletişim kurulmazsa çocuk okuldan soğuyabilir.

her-konudan-bilgiler

Güven: Okula yeni başlayacak çocuğa güvende olduğu hissettirilmelidir. İlk 1 hafta mutlaka çocuğu anne ya da babası okula getirip götürmelidir. İlk 3 gün tenefüslerde de yanında olunmalıdır.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Uzmana Danışın: Okula gitmek istemeyen, okuldan nefret eden çocukların neden böyle davrandığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu nedenle her zaman öğretmeni ile işbirliği içinde olunmalı, okuldaki rehber öğretmenden ya da bir pedagog yada eğitim danışmanından adaptasyon sürecinde yardım alınmalıdır.

en-kolay-bilgiler

Özgüvenini Arttırın: Yeni okula başlayacak çocukların okul ortamına, öğretmenine ve sınıf arkadaşlarına alışabilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu bilinmelidir. Bu zaman zarfında çocuğa destek olunmalı ve özgüvenini arttıracak söz ve davranışlarda bulunmalı, güvenini sarsacak eylemlerden kaçınılmalıdır.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Zaman: İlk etapta çocuğun ödevleri ve oyun için bir vakit belirlenmelidir. Böylece çocuklara zamanı etkili kullanmayı, her işi zamanında yapması gerektiği öğretilmelidir.

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Program yapılmalı: Çocuğun ne zaman ders çalışıp ne zaman oyun oynayacağı, uyku saatleri v.b gibi konular için günlük ve haftalık programlar belirlenmelidir. Böylece çocuğun hayatı boyunca belirli düzen içinde yaşaması sağlanmış olunur.

*

Göksel Özcan

goksel.ozcan@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Çocuk Eğitiminde Disiplinin 10 Önemi başlıklı makalemizde çocuk eğitimi, çocuk ve aile ve disiplin ve çocuk eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir