Breaking News

Barış Manço Hakkında 10 Bilgi

baris-manco-

Türk rock müziğinin efsane isimlerinden biri olan Barış Manço 1943 yılında İstanbul Üsküdar’da dünyaya gözlerini açtı. Rikkat Uyanık ve Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, Barış adını İkinci Dünya Savaşı sırasında doğduğundan dolayı almıştır. Üç yaşında annesi ile babası ayrılmış ve Barış babasının yanında yaşamına devam etmiştir.

İlkokula Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda başlar sonrasında sırayla Ankara Maarif Koleji, Galatasaray Lisesi ve babasının ölümü üzerine oradan ayrılarak Şişli Terakki Lisesi ile eğitim hayatına devam eder.

Müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi ile 1957’de olur. 1958 yılında ilk müzik grubu olan Kafadarlar’ı kurar. Bu dönemde ilk bestesi olan “Dream Girl” ile Ankara’da küçük bir müzik ödülü de alır.

1963 yılında Belçika Kraliyet Akademisinde eğitim görmek için Belçika’ya gitmeden önce bir kamyon ile Fransa’ya gider. Daha önce de görüştüğü Fransız şarkıcı Henri Salvador ile yüz yüze görüşür. Ancak bu görüşme Salvador’un isteksizliği üzere olumsuz sonuçlanır ve Barış abisinin ,Savaş Manço’nun, yanına Belçika’ya gider. Bu sırada Belçikalı şair Andre Soulac ile tanışır. Soulac, Manço’nun Fransızca’sının ilerlemesine yardımcı olur hatta Soulac Barış’ın yaptığı bestelere söz yazar.

Barış 1964 yılında Rigolo plak şirketiyle anlaşır. Şarkıları beğenilmeye başlanır ve Barış bir üne kavuşur. Kısa bir süre Türkiye’de Fransız sanatçı olarak anılır. 1966’da The Folk 4 grubu ile Türk müziğinden örnekler sergileyerek Türk müziğindeki başarısını da kanıtlamış olur.

Ve yıl 1970 olmuştur Barış Türkiye’ye döner, Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile Kaygısızlar adlı müzik grubunu kurar. Pop Folk tarzıyla müzik yapmaya başlar ve 10. plağı olan Dağlar Dağlar 5 ayda tam 700.000 satar. Bu şarkı ile aynı zamanda Altın Plak ödülüne de kavuşur. 1971 yılında Moğollar grubu ile çalışır aynı yıl Kurtulan Ekspres grubunu da kurar.

Bu yıllarda ilk klibini çeker, ilk albümünü çıkarır. Barış artık Türkiye’de büyük bir üne kavuşmuştur. İlerleyen yıllarda yalnızlığını Lale Manço ile bozar ve evlenir. Lale Manço’dan iki oğlu olur, Doğukan ve Batıkan…

Barış Manço her geçen günün ününe ün katar. Bir çok ödül alır. 1983 yılında da Eurovision şarkı yarışmasına katılır ancak başarılı olamaz. Takvimler 1988 yılının Ekim ayını göstermektedir, Barış Manço televizyon hayatına atılmıştır. 7’den 77’ye adlı programı Trt’de yayınlanmaya başlar ve 1998 yılına dek tam 370 dek ekranlara gelir. Bu programla Türk televizyonculuk tarihinde ulaşılması zor bir rekora imza atar. Aynı zamanda Ekvatordan Kutuplara adlı televizyon programıyla bir çok yöreyi gezer.

Barış Manço’nun bestelediği 200’den fazla şarkısı vardır. Bu şarkılarla 12 altın ve 1 platin kaset/plak ödülü kazandı. Şarkılarını bir çok dilde yorumladı.1991 yılında devlet sanatçısı ünvanına kavuştu. Şarkıları dilden dile dolaştı. 7’den 77’ye insanların gönüllerini fethetti. Ama her insan gibi Barış Abi’de ölümü tadacaktı. Takvimler 1 Şubat 1999 tarihini gösterirken Moda’da vefat etti.

Barış Abimiz: İnsan en son anıldığı gün ölür demişti, sen hiç ölmeyeceksin “Uzun Saçlı Dev Adam”…

baris-manco

Uzun Saçlı Dev Adam: Barış Manço
Kalbimizdesin…

 

Kaynaklar:
http://tr.wikipedia.org/http://www.kimkimdir.gen.tr

baris-manco-kimdir.jpeg

*

Alihan ÇAYIRPINAR

alihancayirpinar@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Woody Allen'den 10 Eğlenceli Yaşam Dersi başlıklı makalemizde Woody Allen filmleri, Woody Allen hakkında ve Woody Allen kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

4 thoughts on “Barış Manço Hakkında 10 Bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir