Breaking News

Çocuğunuzla Doğru İletişim Kurmanın 10 Yolu

Zaman zaman çocuğunuz ile iletişim kurarken ya da onun için en doğru kararları alırken zorlanıyor musunuz? İşte daha iyi iletişim kurmak için 10 yol!

kizgin-cocuk

İyi dinleyin

Çocuğunuzu çok iyi dinleyin. Söylediği her bir kelimeye önem verin. Dinliyormuş gibi yapmaktan kaçının. Eğer ki işiniz varsa, yorgunsanız çocuğunuza bunu anlatın.

Göz teması kurun

Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurun. Böylece kendisini önemli hisseder. Konuşma sırasında çocuğunuza sarılarak, kucağınıza alarak sizinle konuşurken daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Kesinlikle çocuğunuza yukarıdan konuşmayın. Bu durum sizin onun üzerinde bir güç olduğunuzu düşündürebilir ve çocuğunuz söyleyeceği şeylerde çekinir.

Koyduğunuz kuralları uygulayın

Bir şeyi yapsın diye geçici kurallar koymayın. Bir kural koyuyorsanız onu sürekli uygulayın. Sizi sağladığınız tutarlılık sayesinde çocuğunuzda doğru davranış yerleşecektir, oturacaktır.

Rutin aktiviteler yapın

Çocuk için annenin yeri ayrıdır, babanın yeri ayrıdır. Bu nedenle birbirinizin rollerini çalmayın, ben daha fazla vakit geçirim demeyin. Çocuklar sadece annesini ya da babasını değil ikisini birden yanında ister. Her akşam birlikte bir şeyler yapacağınızı bilmek çocuğunuzu hem mutlu eder hem de ilişkinizi rahatlatır.

Sabırlı olun

Çocuğunuzla ilişki kurarken karşınızdakinin bir çocuk olduğunu unutmayın, sakin olun. Mutlu bir çocuk ancak mutlu bir anne-babanın varlığıyla yetişir.

Azarlamayın

Çocuğunuz yanlış bir davranış sergilediğinde çocuğunuzu azarlamayın. O durum içerisindeki önce olumlu davranışlarını söyleyin. Daha sonra olumsuz davranışlarını nedenleriyle birlikte anlatın, açıklayın.

Sorumluluk verin

Çocuğunuza gün içerisinde ufak tefek de olsa sorumluluklar verin. Yerine getirmiş olduğu her bir sorumluluk için zaman zaman teşekkür edin.

Onu sevdiğinizi söyleyin

Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin. Sevgiyle yetişen çocuk hayattaki zorluklar karşısında daha güçlü olur.

Bir önceki yazımız olan İyi Anne Baba Olmanın 10 Yolu başlıklı makalemizde anne babanın yapmaması gerekenler, annelik ve çocuk eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir