Oca
6
2013

Çocuk Eğitimde 10 Yanlış Davranış

Çocuğunuzu sadece büyütmek değil yetiştirmek de zorundasınız. Bu süreçte zaman zaman kendinizi çaresiz hissedebilir, doğru davranışı göstermek konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Buna rağmen en önemli olanı, çocuğunuzla iletişimde 10 durumla asla karşı karşıya kalmamanız:

 

1.      Ses tonunuzu yükseltmek, bağırmak

Bununla çocuğunuzdan bazen aynı karşılığı görebilir, bazen de onu tamamen içedönük bir birey haline dönüştürebilirsiniz.

 

2.      Başkaları ile kıyaslamak

Sizin de tahammül edemediğiniz bir durum değil mi bu. Her birey kendine özgü özellikler taşır ve bir başkası ile kıyaslandığında özgüveni azalır.

 

 

3.      Yalan söylemek

Ona yalan söylediğinizde onun da bir gün size yalan söylemsi kaçınılmazdır.

 

 

4.      Aşağılamak, değersiz olduğunu hissettirmek

Sonra ondan nasıl büyük başarılar, doğru zamanda doğru işler bekleyeceksiniz.

 

 

5.      Kendinize benzetmeye çalışmak

Onu kendine özgü davranış ve tutumlarından uzaklaştırarak, hem kendisinden, zevk aldığı ve almadığı şeylerden, hem de kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

 

 

6.      Şiddet uygulamak

Herkes bununla ilgili saatlerce konuşabiliyor ya da sayfalarca yazabiliyor ama bu sadece fiziksel de değil aslında; psikolojik olarak da bunu yapıyorsunuzdur belki; farkında olmadan tehdit içeren bir bakışınızla bile!

 

 

7.      Sözünü kesmek, dinlememek

Bütün anne babalar çocuğunun kendini dinlemesini, söylediklerini kulağına küpe yapmasını isterken, neden kendileri bazen bunu çocuklarına yapmayı unuturlar ki. Şüphesiz ki, böyle davranmayarak toplum önünde kendini rahat ifade eden, düşüncelerini dile getirmekten çekinmeyen bir birey yetiştirmek kolaylaşır.

 

 

8.      Aralıksız nasihat vermek

Sizin bile dinlemekten sıkıldığınız şeyden çocuğunuz neden sıkılmasın ki. Belki bu durumu günlük örnekleri aralarda vererek, ders veren hikayeleri aile sohbetlerinde paylaşarak daha rahat yapabilir, mesajı onun anlamasını sağlayabilirsiniz.

 

9.      Verdiğiniz sözü tutmamak

Onun size güvenini sarsmak ve onunda sözünü tutmamasına zemin hazırlamak için kaçınılmaz

 

10.  Empati kuramamak

Onun yaş özelliklerini, zevk, değer ve tutumlarını bilmeden, onu bulunduğu durum içerisinde değerlendirmeden attığınız adımlar sizi anlayışsız bir ebeveyn yapabilir ve onun sizden uzaklaşmasındaki önemli bir nedendir.

 

 

ÖZÜM BÖLÜKBAŞ ORUJOV

ozumbolukbas@yahoo.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Soruda Beynimizi Ne Kadar Kullanıyoruz Testi başlıklı makalemizde 10 soruluk test, beyin testi ve beyin ve kişisel gelişim testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir Yorum Yap

YKS SINAVI AYT KİTAPLARI

KİTAP KAMPANYALARI

Giriş

Anket

Favori Türk şairiniz kimdir?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

En Çok Okunan Yazılar

Çocuk ve Bilgisayar İlişkisinde 10 Önemli Nokta
Okul Öncesi Çocuklar Hakkında 10 Önemli Bilgi
Bir Babanın Oğluna 10 Öğüdü
Çocuğunuzu Sinir Edecek 10 Davranış
Çocuk Disiplininde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural