Breaking News

Genç Gelişim + Beyin Gücü Dergisi’nden 10 Konu

gg92kapak

Genç Gelişim + Beyin Gücü Dergisi Mart sayısı çıktı!

Türkiye’nin en iyi kişisel gelişim dergisi Genç Gelişim + Beyin Gücü Dergisi’nin her sayısı birbirinden özel… Genç Gelişim Dergisi’nde her ay çıkan birbirinden güzel yazıları okudukça, gelişerek değiştiğinizi, bugüne kadar sahip olmadığınız farkındalıklara erişerek, daha mutlu, daha başarılı ve daha doyumlu bir hayata doğru adım adım yaklaştığınızı fark edeceksiniz. Genç Gelişim Dergisi tüm seçkin kitabevi ve bayilerde…

İşte derginin 92. sayısında yer alan bazı konular:

1) Liderlikte Yeni Bir Boyut: Hikâyeci Liderlik

Sizi değerli kılan, çevrenizdeki insanların sizi değerli bulup vizyonunuzu paylaşmasıdır. Güven inşasında ise en önemli husus hikâyeci bir yaklaşım benimsemektir. Bu yüzden bu liderlik tipi hikâyeci liderlik olarak tanımlanmaktadır.

Lider olmanın temelinde ”güven” unsuru yatar. Güven duygusu, güvenilmek, güvenilir olabilmek gibi kavramlar, liderlik özellikleri ifade edildiğinde gözden kaçırılabilmektedir. Bu kavramlar aslında lider olmanın, liderlik yapmanın temelidir. Çünkü insanlarla aranızda “güven” inşa edebilirseniz, liderlik özellikleri de zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Sizi değerli kılan, çevrenizdeki insanların sizi değerli bulup vizyonunuzu paylaşmasıdır.

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

2) Engeller Aşılmak İçindir!

Öğretmenlik mesleğinin ne kadar zor olduğunu söylemeye gerek yok. Yüzlerce öğrenciyle yıl boyunca uğraşmak, bir taraftan da onlara eğitim vermek her babayiğidin harcı değil! Kişisel gelişim yayınları ile uğraştığım için birçok idealist ve fedakâr öğretmen tanıdım. Kendi hayatımda da ilk öğretmenim, ufkumu açan ilk insandı. Tayin olup gittikten sonra bana yazdığı mektuplarla, verdiği moral ve desteği hiç unutmamam. Ama bu gün size kendi öğretmenimden değil, idealistliği ile sizlerin de can-ı yürekten alkışlayacağı bir görme engelli İngilizce öğretmeninden bahsedeceğim.

Banu Büyükçıngıl, hepimiz gibi görerek başladı yaşam yolculuğuna. Kuşları seyretti, çimenlerde koşturdu, kitaplar okudu. Çocukluğun güzel dünyasında bütün mutluluklarını, hüzünlerini, haşarılıklarını gözleriyle şahit olarak yaşadı. Ama büyüdükçe dış dünyayla olan görme teması giderek azaldı. Yakar topları tutamamaya başladığında anlamıştı bir şeylerin ters gittiğini…

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

3) Eski aşk unutulabilir mi?

Problem şu ki; bir aşkı unutmaya çalıştıkça asıl olan onu unutmaya çalıştığımızı düşünmektir.

Neden1: Şu anki adınızı çok sevdiğinizi hayal edin. Bir sabah, onu değiştirmek istediniz. Ve gerçekten, insanlar sizi bundan böyle başka bir adla çağıracaklar. Sizce eski adınızı tamamen unutmak mümkün müdür? “Eski bir aşkı unutmak istemek” buradan geliyor: Bir zamanlar sevdiğiniz kişiyle karşılaşıyorsunuz ve diyorsunuz ki: “Bu kişi bana bir şeyler söylemişti. Ah evet, hatırlıyorum… Uzun zaman önceydi, aslında âşıktık…” Benimle aynı fikirdesiniz, bu imkânsız…

Eski bir aşkı unutmak demek, onsuz yaşamayı öğrenmek demektir. Bu da sevmeyi bırakmak ve diğer ilgili kişileri fark etmeyi öğrenmekle ilgilidir…

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

4)  Modernleşme Hareketlerinin Gerçek Nedenleri

3 Kasım 1839 yılında Gülhane Parkı’nda ilan edilen Tanzimat Fermanı’nın yayınlanmasının asıl nedeni, 19. yüzyıl çöküş dönemine giren Osmanlı Devleti’nin tek dünya düzenine sokulmak istenmesidir.

Çöküş döneminde Mason Locaları’nın hızla arttığı Osmanlı topraklarında aydınların Avrupa’ya gönderilmesi ve Avrupa’daki düşünce akımlarının aynen Osmanlıda, özellikle de edebiyat alanında uygulanmasının nedenleri, Türk toplumunu modernleşme ayağıyla asimile etmektir.

Modernleşme hareketlerinden biri olan Tanzimat Fermanı, Osmanlının Batı’ya yönelişi, yani modelleme hareketinden daha çok Batı’yı taklididir. Üst sınıf ve aydın kesimin daha çok giyim ve mimaride ve zamanla yaşam tarzlarında da Batı özentiliği hâkim olmuştur ve hala olmaktadır. Şimdi özellikle sinema sektöründe çekilen filmlerin ve özellikle dizilerde ele alınan aile yapıları, yaklaşık bütün ülkelerin sinema sektöründe aynıdır ve Amerikan uyarlamasıdır. Bu da sinema sektörünü kullanarak tek dünya düzenini özellikle 5-10 yaşlar arasındaki çocuklara aşılamaktır.

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

5) Bayburt’ta Hazine Bulundu

Bayburt’ta ilk defa ekonomik değere sahip doğal taş rezervi tespit edildi. 200 milyon metreküpe yakın doğal taş rezervi var. Rezervde metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taşlar bulunuyor.

Yumuşak yapısı sayesinde kolay işlenebilen, ses ve ısı yalıtımına uygun Bayburt Taşı’nın daha ekonomik üretilebilmesi ve ihracatının artırılması için kente fabrika kurulması planlanıyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Gökhan Önder Karaoğlu yaptığı açıklamada, Bayburt’un çok eski zamanlardan bugüne doğal taşıyla ve taş işçiliğiyle ünlü olduğunu belirterek, “Bayburt’ta çok çeşitli niteliklerde doğal taşlar mevcut. Özellikle tüf diye adlandırılan yumuşak taşlar, mermerler, granitler ve traverten yörede yoğun miktarda var.” dedi.

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

6) Ekmek Aslanın Midesine Kaçtı

İnsanlarımızda devlet kapısında iş umudu hızla büyümektedir. Çünkü devlet, en azından çalışanlarına daha adil olmakta ve yasal prosedürleri uygulamaktadır. Ancak takdir edersiniz ki, devlet bütün insanları kamuya alamaz. Her üniversite mezunu kardeşimiz kamuya giremeyebilir.

Devletimizin de üstünde süratle durup eğitim sistemini gözden geçirmesi gerekiyor. Çünkü milyonlarca genel liseli kardeşimiz üniversite kapılarını aşındırmakta ve bunun sonucunda binlerce üniversite mezunu işsiz sokaklarda gezmektedir. Meslek liselerine ağırlık verilmeli ve burada okuyan öğrenci profilinin tembel olmadığı insanlara iyi anlatılmalıdır.

Bilinmelidir ki, tembellik sadece matematikle, Türkçeyle, fen ve kimya ile ölçülmez. Kimi insanların sayısal zekâsı çok iyidir, kiminin de sosyal zekâsı çok iyidir…

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

7) Jüstinyen ve Theodora Aşkı

İstanbul bu… Kolay kolay rüya bir şehir olmamış… Kurulduğundan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi,  her devirde, her bir köşesine nakış nakış aşk işlenmiş…

Şimdi yaklaşık 1500 yıl öncesine gidelim ve şimdiki Sultanahmet Meydanı’nın ihtişamlı bir Hipodrom olduğu döneme doğru uzanalım…

Hipodrom’dan bahsederken Kral Jüstinyen ve aşkı Theodora’yı anmamak olmaz…

Hipodrom’da büyük bir dönüm noktası olan bir olay Jüstinyen zamanında yaşanmıştır. Hatta iki diyebiliriz. Çünkü Kral Jüstinyen, bu mekânda daha önce yapılan vahşi aslanlı gösterileri yasaklamış, sadece at yarışlarının düzenlenmesine izin vermiştir ve böylece meydan vahşet ve kandan temizlenmiştir, en azından bir süreliğine… Çünkü bir süre sonra meydanda müthiş bir isyan başlayacaktır…

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

 

8) Ünlü Müzik Gruplarının İsimleri Nereden Geliyor?

Dünyaca ünlü müzik gruplarının isimleri nereden geliyor, hiç düşündünüz mü? Pek çoğunun perde arkasında ilginç hikâyeler yatıyor… İşte size bunlardan bazıları:

1.      AC/DC: Hiperaktif Angus ve Malcolm kardeşler, bir gün ablalarının dikiş makinesinin arkasında ‘AC-DC’ (Elektronikteki ‘alternatif akım-direk akımın kısaltılmış hali) ibaresini görürler. Ve olaylar sertleşir.

2.      The Beatles: Pek sevdikleri Buddy Holly’nin grubu The Crickets’tan (Cırcırböcekleri) ilham alarak buldukları The Beetles’ı (Böcekler), ‘beat’ (ritim) kelimesi ile hercümerç ederler…

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

9) Enerjetik Beden Seansları İle Bedeninize Hayat Verin

Ya bedeniniz yaşamın gizemine, sırlarına, sihrine rehberlik eden pusulanızsa?

Bedeniniz sizin en gerçek hazineniz. Hayati tecrübe edebilmek, onun keyfine varabilmek sadece bedeninizle mümkün. Ona ne kadar iyi bakıyorsunuz? Onu dinliyor musunuz, duyuyor musunuz ya da ihtiyaçlarını görmezden mi geliyorsunuz? Bedeninizden yaşam enerjisinin akmasına ne kadar izin veriyorsunuz?

Bedeninizle dost musunuz, yoksa onun en ezeli düşmanı mısınız?

Bedeniniz size sürekli bilgi veren duyusal, algısal, bir organizmadır. Bedeniniz sizi çevreleyen dünyanın enerjisinin farkındalığını size vermek ister. Ya bu farkındalık bedeninizden size gelen bir hediye ise? Bu farkındalık hayatınıza, yaşamınıza ve realitenize hangi katkıyı sağlayabilir?

Seanslar hangi alanlarda uygulanıyor?

  1. Oto bağışıklık sistemi ve böbreküstü bezleri sorunlarının, romatizma, romatoid ve kireçlenmenin giderilmesine yardımcı olan enerjetik beden uygulaması
  2. Sedef gibi strese bağlı olarak yaratılan cilt hastalıklarının giderilmesi,
  3. Bedendeki güçsüzlük yalanlarını elimine eden enerjetik beden uygulaması.
  4. Kendi cinsel realitenizi yaratmak için diğer insanların yargısal tutunma kalıplarının eliminasyonu için kullanılan enerjetik beden uygulaması.

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

10) Kuantum-Dokunuş Enerji Bedenimize Nasıl Dokunur?

Yaşanan rahatsızlıkların, sağlık sorunlarının başlangıç noktası Enerji Bedeni’dir. Enerji Bedeni’nde gerekli iyileşme, şifalanma sağlanmazsa, problem fiziksel bedene ve hatta duygusal, ruhsal bedene rahatsızlık, hastalık olarak yansımaktadır.

Fiziksel bedenimizi çepeçevre saran bir bedenimiz daha var; Enerji Bedenimiz. Enerji bedeni, canlı organizmadan yayılan belli bir frekanstaki ışık formundadır. Her birimiz bu enerji bedenimizden kendimize özgü, sağlığımıza dair bilgiler yaymaktayız sürekli. Bu ışık formundaki enerjinin uyumu, atom altı seviyeden hücresel seviyeye, oradan tüm organizmaya ve ötesine yaşamın kendisini tanımlar.

Bedenlerimiz, düşündüğümüz her şeye ve konuştuğumuz her kelimeye tepki vermekte..

Her birimiz, aslında duygu ve niyetlerimizle fiziksel durumumuzu, uzun dönemde ise sağlığımızı etkileyebilme yeteneğine sahibiz. Eğer istersek bu bilgi ile fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığımızı en üst seviyelere taşıyabiliriz. Yapmamız gereken tek şey bu bilgiyi en doğru ve etkin biçimde kullanabilmek, buna niyet etmek…

Devamı Genç Gelişim 92. sayıda…

 *

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Ahmet Sargın'dan 10 Güzel Şiir başlıklı makalemizde aşk şiirleri, güzel şiirler ve peygamber şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir