Breaking News

Kadın Olmak Eğlencenin Ta Kendisidir!

Bizim toplumumuzda kadın olmak cefa, fedakarlık ile özdeştir ve çıkmak bilmeyen bir etiket misali yapışır zihnimize ve ruhumuza. Oysa kadın olmak bence bir lütuf çünkü oyun oynayacağımız çok alanımız var.  Ama biz kadınlar belli kalıpların içinde sıkışmış gibiyiz adeta.

Bu yazıda bahanelere yer yok. Mesela o yazdıklarına zaman gerek gibi. Çünkü hepimizin çok zamanı var.

Başlıyoruz;

Kadın demek renktir…

Düşünsene saçlarımızı istediğimiz renge boyatabiliriz. Sarı, pembe, mor, mavi, kırmızı. Hepsi mevcut duygusal durumumuzun yansıması değil mi?

Hepimiz ayda en az bir kez kuaföre gidiyoruz. Olmadı evde boyuyoruz saçlarımızı. Eğlencesine bakmak gerek biraz. İstediğimiz şekli verebiliyoruz saçlarımıza. Salaş topuzumuzla bile alımlı ve güzel görünebiliyoruz.

Moda deyince akla ilk kadın gelir. Renkler, çeşitlilik, değişkenlik kadını temsil etmiyor mu?

Giyim konusunda ağımız çok geniş. Etekler, elbiseler, pantolonlar, bluzlar, tişörtler, küpeler, kolyeler, yüzükler ve tabi ki ayakkabılar ve çantalar. Aşk yaşıyoruz resmen. Hissettiklerimiz kıyafetlerimizde ve renklerinde yaşam bulmuyor mu?  Aldığımız küçük bir parça bile bizi mutlu etmeye yetiyor.

Giydiğimiz ayakkabı, taktığımız küpeler kişiliğimizi yansıtıyor. Bir kadını giyim tarzından tanıyabiliriz.

Çeşitlilik beni özgür hissettirir, seni? Bir gün oldukça dişi giyinirken ertesi gün tamamen maskulen giyinebiliriz. Ve hepsi biziz çünkü kalıplara sığmayız.

Makyaj. Yüzümüze sürdüğümüz bir allık, kirpiğimize sürdüğümüz maskara, ve dudağımıza sürdüğümüz hafif bir ruj ışığımız olur. Rengarenk farların içinde bırakın beni. Çok sıkkın ya da zihinsel yorgun olduğumda makyaj malzemelerinin içinde kaybolurum. Beş dakika diye girerim mağazaya bir saat geçmiş olur. Çıktığımda zihnim ya da ruhum sakinler.

İnsanın kendine bakması kadar güzel bir alışkanlık yok.  Saç bakımı, el ve ayak bakımı, cilt bakımı, vücut bakımı bir paket.

Bir kadının saçları mühim. Saçlarından memnun olan kadın mutludur. Tırnaklarımızı boyamak aslında oyun gibi. Metalik ojeler favorim şu sıralar. Sürekli kullandığımız ellerimiz bakımı hak eder. Bizi taşıyan ayaklarımız ise sadık dostumuz onlara iyi bakmalıyız. Cildimi her gün yıkamak, maskeler yapmak, kremlerimi sürmek bir çeşit meditasyon benim için. O an hiç bir şey düşünmeden uyku öncesi zihnimi boşaltırken güzelleşme ritüeli. Şu sıralar Kore bakım rutini en iyisi.

Mesela banyo. Maksat sadece temizlenmekse bir duş yeter ama biz kadınlar bu olayı da bir eğlenceye çevirmeyi başarıyoruz. Mis gibi kokan vücut şampuanları, peelingleri, yağları ve kremleri. Duş sırası ve sonrası.  Bunları yapan kadınlar kendini daha çok seviyor olmalı.

Hayat kadınlara sunulmuş bir lunapark gibi, görmeyi bilirsen tabi…

Ve bu lunaparkta çok da para harcamana gerek yok. Her bütçeye uygun ürünler satılıyor maksat eğlenmek.

Güzelleşmek, gençleşmek;

Artık yaşlanma, kırışma gibi sorunlarla çok da muhatap değiliz. Botoks, dolgu, vitamin enjeksiyonları ile olduğumuzdan genç ve diri gözükmek kolay. Elbette bu işlemlerin ücreti cep yakan cinsten ama bir rutine oturursa imkansız değil. Yapılan botoksun kalıcılığı altı ay, o altı ayda paramızı biriktirebiliriz. Çünkü insanın kendine yaptığı yatırım en güzel yatırım. Pahalı marka kremlere para harcayacağımıza bu işlemler daha mantıklı bence. Buna giyim de dahil. Aynı tarz elbise, bluz ve ayakkabıya ihtiyacımız yok. Gereksiz yere para çok harcıyoruz, biraz küçülmekte fayda var.

Her gün yeni bir başlangıçtır biz kadınlar için…

‘Koku hayatın anlarını yeniden hayata geçirir’ Karl Lagerfeld

Her kadının kendini yansıtan, onunla bütünleştiği bir parfümü olmalı. O parfüm kokusu o kadını hatırlatmalı bir stil imzası gibi. Güzel kokan bir kadın klastır. Koku kadınlar için yaratılmış adeta.

Aslında kısaca güzelliğe ait ne varsa kadın için var bu dünyada. İstersen buna tüketim dayatması de istersen ben doğallıktan yanayım de. Ne dersen de, ölüp gideceğiz bir gün ve cinsiyetimize sunulan eğlenceli oyuna katılmamış olmanın eksikliğini taşımayalım.

Bu oyunda oyuncu olan kadınların daha öz güvenli ve mutlu olduğu muhakkak. Biliyorum çok fazla yük var üzerimizde. İş hayatında aktifiz, evimizin ve çocuklarımızın sorumlulukları omuzlarımızda. Güçlüyüz çünkü ama gücümüz dişiliğimizin keyfini engellememeli. Her gün kendimize ayıracağımız bir yarım saat yaratabiliriz. Ertesi gün giyeceğimiz kıyafete beş dakika kafa yormak zor olmasa gerek. Her gün aynı kıyafeti giysek bile kullandığımız aksesuarlar ile bambaşka bir hal alabiliriz. Dedim ya beş dakika.

Uyku kostümlerimiz bile çeşitli. Geceliği, pijaması, babydollu. Mesela saten kadındır. Üzerimizden öylece akar.

Gizemli iç çamaşır dünyası;

Kimsenin görmediği ama tüm kadınların bayıldığı giyim alanı. Victoria Secret gerçeğini inkar edemeyiz herhalde. Kadın iç çamaşırını kendi için giyer. Sonra şöyle bir aynaya bakar ve zarafeti hisseder.

Evlilik bile kadın içindir.

Damat bir mağazaya girer, damatlığını ve ayakkabısını alır, çıkar. Olayı biter oysa kadının gelinliği mühimdir. Günlerce hatta haftalarca dergiler karıştırılır, gelinlik mağazaları gezilir. Sonra provaları başlar. Gelin başı mühimdir. İşte saça takılacak taç, çiçekler ayrıntıların en güzelidir. Ayakkabının altına isimler yazılır. Gelin çiçeği vardır mesela, çiçek işte alt tarafı dersin ama rengi, şekli bir emek ister neticede bekar kadınlar onu kapmak için kapışacaklar. Düğüne katılan hiç kimse damatlığa odaklanmaz, tek bir yıldız vardır o da gelin ve gelinliktir.

Anne olmak

Çocuğu kadın taşır. Hamile kalmasından itibaren tüm imkanlar ona seferber edilir. Tadını çıkaranlara selam olsun. Tüm nazları yapabiliriz. Aş erme durumu başka kime yakışır? Kadın aş erer, erkek gecenin bir yarısı bile olsa onu bulmaya adar kendini. Sonra çocuk doğduğunda yine tek star kadındır. Gizli kahraman baba bir köşede kalır. Hediyeler çocuğa ve anneye gelir. Çocuk kaç yaşında olursa olsun bir numarası hep annesi olur. Ve anne ne kadar kendine özen gösterirse çocuğu da o kadar özenli olur. Çünkü anne rol modeldir.

Kısaca kadın olmak eğlencelidir, ıskalamamanız dileği ile.

Ayşegül Kuşçu

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İnstagram'dan 10 Güzel Paylaşım başlıklı makalemizde adem özbay, aşk sözleri ve en güzel aşk cümleleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir