Breaking News

10 Dakikada Kendini Savunma Sanatı

kendini-savunma-hareketleri

Günümüzde, dünyamızın metropolleşen büyük şehirlerinde karşılaşılan, kişilere yönelik saldırılardan ülkemizin önde gelen şehirleri ve metropolleri de payını alır hale geldi. Hal böyle olunca birey olarak evimizde, yolda yürürken, aracımızda ya da herhangi bir yerde çeşitli nedenlerle saldırılara maruz kalmak hepimiz için mümkün.
Bu tarz saldırılara yönelik savunma tekniklerini profesyonel kişilerden öğrenmek mümkün.
Dövüş ya da savunma sporları ile uğraşan kişilere, birisi onlara saldırırsa ne yapacaklarını sorarsak genellikle alacağımız cevap “tekme tokat girerim” olur. Tekme tokat girmek sizden daha çelimsiz kişilerde işe yarar ve o kişiler de genelde size zaten bulaşmazlar. Yani, tekme-tokat etkili bir kendini savunma yöntemi değildir. Ya tekme tokat atmayı bilmeyenlerin durumu ne olacak?
Saldırı aniden olacağı için savunmayı düşünmek için fazla zamanımızın olmayacağını hesap etmeliyiz. Birçoğumuzun öyle bir durumda neler yapacağını sıralamak mümkün: Elini bardak tutar gibi açıp sonra biraz hızlı bir şekilde boğazına elinin içiyle vur, boynun sağ veya sol tarafına hafif sert yumruk sonra muhtemelen saldırganın gözleri kararır. Ya da deli ayağına yat kollarını savur sağa sola koştur ve en önemlisi de aptal aptal atarlı bi şekilde bağırmak. Ya da çok sinirli bir şekilde hızlı hızlı rakibine yürürken rakibin de geriye çekildiği anda arkanı dönüp tüm hızınla koşmaya başla.
Dövüş tekniklerini öğrenmek mümkün demiştik, peki hangi dövüş sporunu öğreneceğiz? Müsabakalarını izleme olanağınız olduysa görmüşsünüzdür, dövüş sporlarında sizinle aynı kural ve tekniklerle dövüşen kişilerle dövüşürsünüz. Çoğu dövüş sporu, az sayıda dövüş biçiminde uzmanlaşmaya dayanır. Boksta yumruk, tekvandoda tekme, güreş ve judoda tutma gibi. Bu yüzden, karşınızdaki sizinle aynı teknikleri kullanmıyorsa size bıçak ve ona taş çıkma ihtimali kuvvetlidir.

Önemli olan her durum için birkaç teknik bilmektir, bir durum için birçok teknik değil. Hepsini göz önünde bulundurursak, bir dövüş sporunun etkili kendini savunma sağlayabilmesi için: Etkili teknik ve taktik öğretmesi gerekir. Bütün bu dövüş sporlarını içerisinde barındıran, aslında hep var olan ama ismi ile yeni doğan savunma sanatımız ATA SAVUNMA SANATI teknikleri ile öğrenmek kulağa daha kolay geliyor.

(Ata savunma sanatı adını soy ağacımız olan (ecdat) atalarımızın Kendilerine has yaşama kültürü ve tarihler boyu hayat felsefesi haline gelmiş olan ahilik yani (Ahi Evran) geleneğinden esinlenerekten almıştır.)

kendini-savunma-teknigi

*

Ada Yılmazer

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin En İyi 10 Plajı başlıklı makalemizde dünyanın en iyi futbolcuları, en iyi animeler ve en iyi denemeciler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir