Breaking News

Affetmek İçin 10 İyi Neden

İnsan bazen, sevdiklerinin yaptığı bir hatayı affetme konusunda kararsız kalabilir. Aklında çok sayıda soru vardır. Affedersem tekrarı olur mu? Affedersem çevremdekiler benim zayıf karakterli olduğumu düşünür mü? Evet zor bir karardır.

sevginizi-nasil-gosterirsiniz

Hepimiz birileri tarafından incitilip kırıldık,hepimiz birilerini incitip kırdık.Nefret edildik,nefret ettik.Hepimizin farkında olduğu sonuç ise bu duygunun bize verdiği mutsuzluk.Bu duygu çoğu zaman kendimizi sevmemizi de engelliyor, yaşama sevincimizi azaltıyor. O halde bu duygudan neden kurtulmak istemiyoruz?

Affetmek birçok insanın zor başarabileceği erdemlerden biridir.Sahip olunduğunda, çoğu zaman iç huzura kavuşulmasına yol açar.

Çoğu zaman affetmeyi büyük bir gurur meselesi haline getiririz.Ne özgürüzdür ne de enerjik.Geçmişin esaretinden kurtulmaktır affetmek.Geleceğe umutla bakma özgürlüğü verir affetmek.

Bazen ”affedersem davranışlarını onayladığımı düşünür” hissine kapılırız.Affetmek, affettiğiniz kişinin davranışlarını onayladığınız anlamına gelmez.Yaşananları unutmak anlamına gelmez,duygu deposunu boşaltmak anlamına gelir.

Yaradan sevgi üzerine kurmuştur evreni.Bütün dinlerin özünde sevgi, anlayış, hoşgörü vardır.Asıl mesele bu özü anlayabilmektir. Yaradan hoşgörüden ve affetmekten övgüyle bahsederken hata yapanı da uyarmıştır. Her türlü zulmü yasak kılmış, kalp kırmanın kötülüğünden ve kul hakkının önemine vurgu yapmıştır. ” Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.”

Nefreti aşmanın tek yolu var affetmek. Başkalarını affettiğimizde özgürleşiriz. Nefret yaşamdan zevk almamızı, insanların güzel yanını görmemizi engeller. Hiç kimse saf iyi yada saf kötü değildir.

Affetmek insanı derinleştirir. Affetmek için insanın, kendini hazır hissetmesi gerekir. Çünkü affetmek bir seçimdir. Kimsenin zorlamasıyla affetmek mümkün değildir.Affetmek bir süreçtir. Birdenbire affedişler bile bir sürecin ürünüdür.

Affetmeyi seçtiğinizde kimse size borçlanmayacaktır. Yani koşullu affetme yoktur.Diğer insanında sizi affetmesini,değişmesini yada sizin istediğiniz gibi olmasını beklemeyin. Affetmek bir seçimdir amacı sizin rahatlamanızdır. Sizin özgürleşmenizdir.

Affetmek o kişiyi sevmek değil, affetmek o kişiyle konuşmak zorunda olmak değil, affetmek o kişiyle ilişkiyi sürdürmek değil, affetmek o kişinin beklentileri doğrusunda davranmak değil, affetmek o kişiyi kucaklamak değil, affetmek o kişiyi suçsuz bulmak değil, affetmek o kişiyi haklı bulmak değil, affetmek o kişinin verdiği zararı telafi etmek için çaba göstermemek değil. Affetmek kırgınlığın küskünlüğün nefretin hapisanesinden özgürlüğe kavuşmaktır. Affetmek artık acıyı hissetmemektir.

*

Ada Yılmazer

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Mutlu Olmanın 10 Bilimsel Yolu başlıklı makalemizde bilim ve mutluluk, bilimsel mutluluk ve mutlu aille hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir