Breaking News

Ailenin Önemi Hakkında 10 Bilgi

basarili-olmak

Aile denince hepimizin zihninde bir tablo oluşur. Kimine göre rengarenk kimine göre siyah ve gri.. Ve o tablonun renklerinden biri oluruz.. bizim rengimiz olmadan o tablo eksik kalır. Nedense aileyi hep bir tablo olarak canlandırmışımdır zihnimde. Bazen hüznün rengi oluruz,bazen sevginin..


Aile; kişinin gözünü kapattığında hayal edip olmak istediği yerdir. Soğuk kış gecelerinde sıcak sobanın üstünde pişen kestane kokularının eşliğinde yapılan sıcak eşsiz sohbet ve paylaşımların oldğu küçük.. hatrı büyük ,yaşanan anların sürekliliğidir.

Her sabah güne ve maviliğe sarılıp birlikte geçen her güne şükretmektir  Eve giren sıcak bir pidenin küçük sevincini devleştiren aile olma bilincidir..

Şimdi gözünüzü kapatmanız istense, pek az kişide bu yaşanması çok kolay ama insanlarca yaşanması güçleşmiş imkansız hale gelmiş bir aile tablosu görmek mümkün mü.. Kardeşlerin hesapsız kitapsız oynadıkları oyunlar.. saklambaçlar.. körebeler.. evde beraberce yenen kalabalık yemek sofraları..gergin olmayan anne baba portreleri kaçımızın anıları arasında yer alır..

Hangimiz kız kardeşimizle oynadığımız evcilik oyunlarındaki masumiyetle kaldık..Erkek kardeşlerin bir birini ne olursa olsun koruma vefaları aynı ölçüde aynı samimiyette mi?.. Toprakta yalın ayak tadını çıkara çıkara koştuk mu hiç?..

Kollarımızı açıp, gözümüzü kapatıp yağmurun şeffaflığını hissettik mi?.  Aile, sevgiyle tanışılan ilk mekandır.. Sadakatin, samimiyetin, güvenin filizlendiği ilk yerdir.. Küçük ama büyük mutluluklarla hayatın temelini oluşturan bu duygular güçlenir.. devleşir..

7-odev-bilgileri
Aile, gözünüzü kapattığınızda olmayı hayal ettiğiniz yer ise.. o halde güçlü engin kararalı olduğunuz her alanda ispatla size dönecektir..


Aile yerine, koca bir sessizlik, sükunet varsa anılarınız arasında.. sessiz kalırsınız.Yalancı mavileri umutlarınızın, cümlelerinizin başucuna korsunuz.. Çok güçlü, çelikten bir zırhla korunmak istersiniz. Üzülmüyormuş gibi davranmayı.. umursamıyormuş havasına bürünmeyi seçersiniz.

Sonra kendi karanlığınızda minicik yıldızlar oluşturursunuz.. Kendinizi yalnızlaştırmak en iyi çare olur.. Yalnızlığımız büyüdükçe büyür.. ve yalnızlığın rengi oluruz..
Aile bir umut iklimidir.. Her çaresizliği, her hatayı, her yanlışı sarıp sarmalayan yenileyen bir limandır.. Bu iklimin yegane mirası samimiyet ve güvendir… ve samimiyetin rengi oluruz..

Herkesin aile tabiri farklıdır, ben tabloya benzettim. Sizce aile nedir?

*

ingilizce-arkadaslik

 

 

*

Ada Yılmazer

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Kadınların Adet Gerginliği Hakkında 10 Bilgi başlıklı makalemizde adet dönemi, adet sıkıntıları ve adet ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.