Breaking News

Kadınların Adet Gerginliği Hakkında 10 Bilgi

adet-donemi

Yapılan pek çok araştırma göstermiştir ki özellikle kadın intiharları, yoğun kavga ve tartışmalar hatta işlenen suçlar bu dönemde daha fazladır. Oysa istenirse anlamak o kadar da zor değil. Tabi ki kadınların kendilerine has bir dünyaları olduğu ve oraya girmenin çok güç olduğunun farkındayım. Ama bu dünyaya bir yerinden girmek ve anlamaya çalışmak en doğrusu galiba…

ilginc-bilgiler

Önce kadınların ihtiyaçlarını bilmek gerekir. Kadın birlikte olduğu erkekten kendisini anlamasını ister, sevme duygusunun altında yatan sihirli kelime bu olsa gerek, anlamak. İlişkiye başladığında ya da evlendiğinde de huzur ister. Huzur karşılıklı saygı ve güvenle kurulan bir durumdur. Ama tüm bunlar yetmez üstüne üstlük özveri, dürüstlük, güler yüzlük, ilgi, şefkat, sürpriz ve özgürlük bekler. Çok şey beklediğinin farkındayım. Tüm bu istekleri bir erkeğin karşılaması kolay değil. Aşkta kolay değil ama madem ki bu yola girdin. Bir şekilde devam edeceksin. Bu dünyada tek başına yaşanmıyor. Yaşansa bile tatsız tuzsuz bir şey oluyor.

faydali-bilgiler

Gelelim Premenstruel sendrom (PMS)’a yada kadınlar arasında ki tanımıyla adet öncesi sıkıntısına;  özellikle doğurgan kadınları etkileyen önemli bir sorun. Bu sendrom genelde adetten üç, dört gün önce baş ağrısı, gerginlik ve sinirlilik, yorgunluk, bunalma ve eklem ağrılarıyla kendini gösterir. Bulantı-kusma, kabızlık, ishal, iştah artışı, aşırı susama, çarpıntı, baş dönmesi, sersemlik hissi, sivilce ortaya çıkması da sıkça görülen belirtilerdir.

adet-gerginligi

odevlere-yardimci-bilgiler

Adet öncesi dönemin bedensel en belirgin özelliklerinden biri vücutta aşırı su tutulması (ödem) ve vücudun bazı yerlerinin şişmesidir. Bu dönemde vücutta tutulan fazla suyun miktarı 2-3 kiloya kadar çıkabilir. Biriken ödem bütün vücuda yayılmakta ve pek fark edilmemektedir, adet öncesi anlaşılamayan kilo artışının nedeni de bu su tutulmasıdır. Vücutta su birikmesine, progesteron hormonu neden olmaktadır.Su tutulumu bazen belirli organ ve bölgelerde yoğunlaşmakta, yüzde, ayak bileklerinde, göğüslerde ya da karında şişkinlikle kendini göstermektedir. Adet öncesi karın şişkinliğinin nedeni de budur. Bu ödemin beyni de etkilediği düşünülmekle beraber kesin bir kanıt şimdilik yoktur.

enterasan-bilgiler

Memelerin dolgunlaşması, büyümesi ve ileri derecede hassaslaşması şeklinde meme belirtileri olabilir.

ogrencilere-bilgiler

İşte bu durum kadını allak bullak eder. Yapılan pek çok araştırmada özellikle B6 vitamini kullanımının  adet öncesi gerginliği azalttığı anlaşılmıştır. Bununla ilintili olarak ‘’PMS Attack Plan’’  adlı makalesinde Dr. Mehmet Öz özet olarak ‘’ B6 vitaminin sinirlilik ve depresyonu azalttığı, tuzsuz fındığın B6 vitamini için iyi bir doğal kaynak olduğunu anlatmaktadır.’’

her-konudan-bilgiler

Adet öncesi yaşanan ishalin hormonlarda ki değişimlerle ilgilidir. Karın ağrısı ve ishal bağırsakların aşırı hareketiyle ilişkilidir, bunu önlemenin yolu ise günlük en az 30 gram lifli gıda alımıdır. Lif açısından zengin meyve ve sebzeler diyete eklenmelidir. Bir elma 4 gram, bir fincan bezelye  8 gram lif içerir. Günlük fındık tüketimi, hem magnezyum hem de lif yönünden bu açığı kapatmanıza yardımcı olacaktır100 gram fındık 10 gram lif içerir. Lifli gıdalar düzenli olarak alındığında, faydalı etkilerinden yararlanılabilir. Aniden ya da çok yoğun lifli sebze meyve alımını sorunu kötüleştirebilir. Yavaş ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi için bu takviyeleri sürekli ve az az alın.

adet-problemleri

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Adet öncesi gerginlik ve PMS’de hava ve sıvı tutulumu artabilir. Bunun nedeni  ise östrojen dalgalanmaya başladığında, aldosteronun   böbrekler de suyu daha fazla tutmasıdır. Tabi bu şişkinlik çok fazla olursa bazı ciddi hastalıklar için bir uyarıcı bir işaret olabilir. Sıvı toplanmasını azaltmak için günlük 200 mg magnezyum alın. Fasulye veya tuzsuz kabak çekirdeği gibi magnezyum açısından zengin gıdalar, bu mineraller için iyi bir doğal kaynaktır. Bir fasulye fincan 100 mg magnezyum ; bir avuç kabak çekirdeğinde  ise 200 mg  magnezyum vardır.

en-kolay-bilgiler

Maksimum fayda elde etmek için,  magnezyum takviyesi  almaya  en azından 2 hafta öncesinden başlayın. Bu süre zarfında magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketin.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Ayrıca çok önemli başka bir meselede ödemi azaltmak için tuz alımını mutlaka azaltın.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Kadınlar annemiz, eşimiz, sevgilimiz, kardeşimiz, halamız, babaannemiz, onların sıkıntılarını ve kederlerini  anlayarak  yola başlamak  en güzeli …

Biz kadınlardan yanayız, ya siz?!

kadinlarda-adet-donemi

*

Dr.Erdal Yanbuloğlu

FINDIKBU.com Blog

Sağlık Editörü

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan İnsan Öldüren En Vahşi 10 Hayvan başlıklı makalemizde afrika hayvanları, en vahşi hayvanlar ve ilginç yazılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir