Breaking News

Beslenme Çantasında Olması Gerekli 10 Şey

beslenme-cantasi

Yaz sonuna geldiğimiz şu günlerde, çocuklar yeni bir eğitim yılına hazırlanıyor. Bu hazırlık sürecinde, çocukların beslenme çantalarında yer alacak yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü doğru ve düzenli beslenme alışkanlıkları, çocukların sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyor. Çocukların sağlığını korumanın yolu ise, beslenme çantalarından geçiyor. Beslenme çantalarında fast food’dan ziyade, doğal yiyecek ve içeceklerin yer alması önemli. Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz, konuyla ilgili anne babalar için harika bilgiler verdi.

Okul döneminde çocukların beslenmesinde en önemli öğün: kahvaltı

Yetişkinler için olduğu kadar, çocuklar için de kahvaltı sağlık açısından en önemli öğündür. Çocukların gelişim çağında olmaları nedeniyle; günlük ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılayabilmeleri, konsantrasyon sorunu çekmemeleri ve sağlıklı bir büyüme süreci geçirmeleri için mutlaka sabah kahvaltısına özen gösterilmelidir. Çocukların kahvaltıda tahıllı ekmek, peynir veya yumurta, süt, haftada birkaç kez de az miktarda reçel veya kakaolu krema tüketmeleri güne iyi bir başlangıç olacaktır.

Çocukların beslenmesinde öğün saatleri ve öğünün içeriği önemli

Çocukların okul döneminde kendilerine özgün öğün saatleri belirlenmelidir. Örneğin, okuldan dönen çocuğa evde ufak peynirli, tavuklu veya balıklı tahıllı sandviç veya tost hazırlayıp yanına süt, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran vermek, çocuğu akşam yemeğine kadar tok tutar ve abur cubur yemekten alıkoyar. Çocuğun okulda ikindi vakti atıştırdığı durumlarda da, çocuk eve döndüğünde yoğurt veya meyve ile takviye yapılabilir.

Gece tüketilen süt ve yoğurt çocuklarda kemik gelişimini destekliyor

Büyüme hormonları gece salgılanarak gün içinde yıpranan vücudumuzu tamir eder. Bu nedenle, kalsiyumu yüksek olan sütü gece yatmadan önce içmek çocuklarda boy uzamasını desteklerken, yetişkinlerde de kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur. Süt yerine kefir veya yoğurt da aynı vazifeyi görecektir.

işte Çocukların beslenme çantasında olması gerekenler…

Çocukların okul çantalarına öğle vakti rahat ve kolay tüketebilecekleri, tam buğdaylı veya çavdarlı ekmek arası sandviç koymak doğru bir tercihtir. Bu hem çocukları tok tutar hem de sağlıklı beslenerek abur cubura yönelmelerini engeller. Böylece çocuklar, gelişimleri için gerekli vitaminleri ve mineralleri de almış olur. Bununla birlikte çocukların beslenme çantalarına ara öğünde tüketebilecekleri ceviz, badem veya fındık gibi tuzsuz çerez koyulması da çocuğun zihinsel gelişimi için fayda sağlayacaktır.

Diğer alternatifler ise; meyve veya süt olabilir. Böylece çocuk, okul kantinlerinde satılan cips, çikolata, asitli içecekler gibi abur cubura yönelmeyecektir. Arada bir olmak kaydıyla, çocuklara ebeveyn kontolünde fast food vermek de, hem kontrolün sağlanması hem çocuğun ruh halini gözlemlenmesi açısından faydalıdır. Neticede çocuklar abur cubur, fast food veya buna benzer gıdaları fazla tükettiğinde gelişim geriliği, zeka geriliği, ajitasyon ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açılmış olacaktır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme, çocukları huysuz ve iştahsız kılar. Burada en önemli rol anne babalara düşmektedir. Çocuk, anne babanın beslenme şeklini örnek alacağı için, ebeveynlerin mümkün olduğunca sofrada yemekleri onun ilgisini çekebilecek şekilde sunmaları önemlidir. Çocuklara her şey yedirilebilir, fakat sağlıklı ve makul miktarlarda olmasına dikkat edilmelidir. Çocukları çikolata veya abur cubur ile ödüllendirmek yerine, onu sevdiği aktiviteler ile ödüllendirmek daha doğru olacaktır.

*

Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan Bebekleri Zeki Yapacak 10 Etkinlik başlıklı makalemizde bebek sağlığı, zekayı geliştirmek ve zeki bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir