Breaking News

Beyin Gücü Dergisi’nden 10 Konu

Türkiye’nin en çok okunan Kişisel Gelişim – Zekâ & Hafıza Geliştirme – Sınavlara Hazırlık ve Yabancı Dil Öğrenim Dergisi BEYİN GÜCÜ, beyninizi maksimum bir kapasitede kullanmanın yollarını göstermeye devam ediyor…

Son derece ilginç konularıyla her zaman dikkat çekmeye devam eden Beyin Gücü Dergisi, avantajlı dergi abonelik sistemi ile dergi dünyası  portföyünde yer almaya devam ediyor. E-kitap hediyesiyle birlikte 2 dergi bir arada bu ay…

BG-subat2013-kapak

Beyin Gücü Dergisi Ocak 2013 sayısından bazı başlıklar:

Kış Aylarında Hastalanmamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış ayları geldi çattı. Grip ve nezleyle hepimizin başı belada… Peki, her zaman karşımıza çıkan bu düşmandan nasıl korunacağız? Bu sinsi düşmanı alt etmek ve zaferi kazanmak için vereceğimiz ufak ama etkili ipuçlarından hiç vakit kaybetmeden bahsedelim isterseniz…

Öncelikle beslenmemizi üç ana ve üç ara olmak üzere toplam altı öğün şeklinde düzenlememiz gerekmektedir. Sıvı alımı, günde ortalama 9-10 bardak civarında olmalıdır.

Kış aylarında en önemli silahlarımız olan vitaminleri temin edebilmek için sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermemiz gerekmektedir. İmkânlar dâhilinde günde 3-4 porsiyon sebze tüketimi uygun olacaktır. Antioksidanlardan A ve C vitamini kaynakları olarak havuç, brokoli, lahana, maydanoz ve kabağı yanı sıra, turunçgillerden portakal, mandalina gibi meyvelerin tüketimi de savunma sistemimizi olumlu etkileyerek vücut direncimizi arttıracaktır.

Naturaji Testi

Kim Olduğunu Keşfetmek İster misin?

Naturaji ilmi karmaşık bir sistem uygular ve okuyucunun soru ve yanıt arasında kuracağı mantık bağını devre dışı bırakarak, onun temelindeki gizli kalan yönleri açığa çıkartır. Bu yöntemden kimse kaçamaz.

Ne kadar zeki, ne kadar akıllı, ne kadar bilgili ve eğitimli olursanız olun, Naturaji ilmine dayanılarak hazırlanmış bu testi yanıltma şansınız yoktur. Her defasında kendi gerçekliğinize ve duygularınızın derinliklerinde kalan gizli yönleriniz ve kişilik ile karakterinizin gizlemeye çalıştığınız yönlerini açığa çıkarır.

Bundan dolayı, Naturaji bir çeşit büyü ile çalışır ve insanın kendinden kaçmasını engelleyecek yöntemleri kullanır. Naturaji için “Kırmızı” her zaman ateşi ya da aşkı sembolize etmez. Bazen melankoli ve başarısızlık anlamına da gelir. Naturaji için “Kartal” her zaman zirveyi ya da gücü temsil etmez, duruma göre alçaklığın ve başarısızlığın da sembolü olabilir.

Naturaji testi, kendinize ayna tutmanızı sağlayacak ve bu sayede eksik ve fazla yönlerinizi, zayıf ve güçlü yanlarınızı öğrenerek kendi gerçekliğiniz ile yüzleşeceksiniz.

Beyin Gücünü Geliştirmenin Bir Yolu: Evreni Tefekkür Etmek

Beyin gücünü geliştirmenin birçok yolu var. Akıl-mantık zekâ oyunları, egzersizleri bu iş için ideal… Batı toplumları bu hususta oldukça da başarılı… Ancak unuttukları bir şey var çoğunlukla: Akıl-zekâ egzersizlerinin büyük çoğunluğu sol beyin lobunu geliştirmek amacını taşıyor. Doğu toplumları ise buna bir katma değer ilave ediyor… Özellikle Doğu Mistisizmi kavramının içerisinde yer alan ve sağ beyin gücünü geliştiren bu yöntem “tefekkür etmek”… Gerçekten, günümüzün koşturmacası içerisinde bazen bir yolunu bularak, sessizliğe çekilmek ve bu muhteşem evreni düşünmeye başlamak, insan beyninin farklı kabiliyetlerini açığa çıkarıyor. İçinizden gelen bir ses ya da ilham, bu “tefekkür yöntemi”nin bir açığa çıkışıdır işte. Şimdi gelin, hep birlikte evreni tefekkür ederek, beyin gücümüze güç katalım…

 

Bedeniniz Sizinle Konuşur mu?

Konuşan bedenimiz karşısında biz ne yapıyoruz peki? Çoğu zaman ilaç vererek onu susturmaya çalışıyoruz. Yani yaptığımız aslında yalnızca belirtileri yok etmekten ibaret. Oysa sorunlar olduğu yerde duruyor. Sinekleri öldürüyoruz ancak bataklığı kurutmak hiç aklımıza gelmiyor.

Kimi zaman ruh dengesi öylesine bozulur ki, beden alarm vermeye ve bizimle konuşmaya başlar. İnsan bedeninin ve ruhunun kaldırabileceği bir yük kapasitesi vardır. Bu kapasitenin sınırı her bireyde farklıdır. Bu sınır zorlanmaya başlandığında beden derdini anlatmaya çalışır. Ama bedenin konuşması, bizim konuşmamıza benzemez. Onun farklı bir lisanı vardır. Bedenlerimiz kimi zaman saç dökülmesi, kimi zaman çeşit çeşit ağrılar, panik atak nöbetleri, depresyon, bazen de cinsel iktidarsızlık ya da vajinismus gibi yollarla bizimle konuşmaya çalışır.

Korkularının Üzerine Yürü!

İnsan bilmediği şeylerden korkar. Bilmediklerinden hep bir adım daha uzak durarak, onlarla karşılaşmak istemez. Hayatta yüzleşmemiz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de korkularımızdır. İşte bu yüzden onlarla yüzleşerek onları yenmeliyiz; aksi takdirde onlara yenik düşerek yaşam yolculuğunda bir adım daha geriye düşeriz. Çünkü korkularımız, yapacağımız her işte karşımıza çıkacaktır.

8 Aralık 2012 tarihinde çok etkileyici bir kişisel gelişim seminerine katıldım. Aslında bu seminerin temel mantığı, korkularımızın üstüne yürümekti. Uygulamalı bir seminer olması itibariyle diğer seminerlerden ayrılıyordu. Ateşte yürüyüş yaptık. “Ateşte yürüyüş mü?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet, yanlış okumadınız: 250 katılımcı ile gerçekleşen bu etkinlikte, her katılımcı korkularının üzerine cesaretle giderek ateşte yürüdü.

Sosyal Fobilerinizden Nasıl Kurtulursunuz?

Sosyal fobiye sahip kişiler, kendi hatalarını gözlerinde fazla büyüten ve özgüven eksikliği yaşayan kişilerdir; başkalarından onay bekleme, diğerlerinin fikirlerine gereğinden fazla önem verme, kendi istek ve düşüncelerini ortaya koymaktan çekinme gibi tutumlara sahiptirler. Yaptıkları her hareketin diğerlerince adım adım izlendiği, söyledikleri her sözün tepki toplayacağı ve eleştirildiği kaygısıyla yaşarlar. Herkesin kendisine baktığı hissiyle alışveriş yaparken soğuk terler döken bir kadın, tanımadığı biriyle karşılaşacağı için çalan telefonun önünde zangır zangır titreyen bir kız, okulun ilk günü profesörün herkesten kendisini tanıtmasını isteyeceği düşüncesiyle derse gitmemeyi tercih eden bir öğrenci sosyal fobinin acısını çekmektedir.

Büyük Bir Kahraman: Kazım Karabekir

“Kahramanlar nadiren dünyaya gelirler ve hepsi birer inci kadar değerlidirler.”

Tarih sahnesine baktığımız zaman, her toplum kendi kahramanlarını ön plana çıkarmanın hevesi içerisine girmiş ve hala da girmektedir. Bunu medyada daha iyi görmekteyiz. Bütün milletler kendi kahramanlarını ön plana çıkarmak için filmler yapmakta ve etkinlikler düzenlemektedirler. Örneğin Amerikan filmleri kendi kahramanlarını oluşturmuş, diğer milletler de kendi kahramanlıklarını ön plana çıkaracak filmler yapmışlardır. Hâlbuki gerçek kahramanlıklar göstermiş olan ve bizim toplumumuzdan çıkmış kişiler, filmlere ihtiyaç bile duymamakta… Mete Han bir kahramandı… Ulubatlı Hasan bir kahramandı… Daha yüzlerce kahraman çıkmıştır bizim toplumumuzun bağrından…

Ailen Varsa Sevgiyi Uzaklarda Arama!

Elinden tutabildiğin bir anneye, bir babaya, bir kardeşe muhtaç olduğunu unutmaması gerekiyor insanın, sevgiyi uzaklarda aramaması, aratmaması… Her akşam kapıyı açanın boynuna sarılması, annesinin dizine yatması, babasının omzuna yaslanması, kardeşiyle güreş tutması…

Elinden tutabildiğin bir anneye, bir babaya, bir kardeşe muhtaç olduğunu unutmaması gerekiyor insanın, sevgiyi uzaklarda aramaması, aratmaması… Her akşam kapıyı açanın boynuna sarılması, annesinin dizine yatması, babasının omzuna yaslanması, kardeşiyle güreş tutması…

Kitap Okumanın On Faydası

İçinde bulunduğumuz bilgi çağı, aynı zamanda mesafelerin kısaldığı adeta bir hız çağı. Saniyede milyonlarca bilgiye, habere, insana ve kaynağa ulaşmak artık mümkün… Gelişen teknolojinin bize sağladığı bu dev hazinenin yanında, acaba hâlâ kitap okumanın faydası olduğundan söz edilebilir mi? Varsa bu faydalar nelerdir?

Dinamik Değişim Modeli

Dinamik Değişim Modeli, birbiriyle kesişen üç daireden oluşmaktadır:

1.         Bilgi ve Odaklanma

2.         Arzu ve İrade Gücü

3.         Beceri

Üçünün kesiştiği orta alanda ise Bilinçsiz Yeterlilik Düzeyinde Değişim var. Diğer bir deyişle Sürekli Değişim

 

Tüm yazıların devamı ve daha nicesi Şubat sayısında…

Beyin Gücü ayrıca, çeşitli kişilik ve zekâ testleriyle beyin gücünüzü artırmanıza destek olmaya devam ediyor.

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Süper Beyin Dergisi'nden 10 Konu başlıklı makalemizde kişisel gelişim dergileri konuları, kişisel gelişim dergisi ve kişisel gelişim konuları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Beyin Gücü Dergisi’nden 10 Konu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir