Breaking News

Bir Babadan Oğluna 10 Nasihat

baba-ogul

Yazarımız Turan Yalçın oğluna hayat bilgeliği ile dolu öğütlerden oluşan bir mektup yazdı. Herkesin okuması gereken bir mektup.

 

Gerçek sevgiyi yaşayan oğlum,

Sevgili oğlum,

Çevremizde baktığımız zaman, bir insanın  kimi sevip kimi sevmediğini,  kendisi daha bir söylemeden  anlayabiliriz. Seven sevdiğinin kusurlarını  görmemezlikten  gelerek, O’nun  güçlü yönlerini de  abartarak anlatma eğilimindedir. Mesela  erkekler kendi siyasi fikirlerine yakın insanların hatalarını  bile doğrular olarak görürler ve bu hayaları görerek  anlatan, insanlara da  çok sert tepki gösterirler.   Bir kadın da sevdiği insan uğruna  on yıllarca kendisini  yetiştiren ailesini  terk edebilmektedir. Ölçüsüz sevgi insanları böyle ölçüsüz  davranışlara da  sürüklemektedir. Sevdiği uğruna ailesini  terk edenlerden  daha sonra evine geri dönen  veya ailesi kabul etmediği için intihar edenleri de  basından  okumaktayız. Yani bugün seven yarın nefret de  edebilir.

Sevgili oğlum,

Bizim sevdiğimiz insanlar, en yakınımızdaki  insanların  sevmediği insanlar  ise mutlaka bir hatasını  bularak eleştirmeye kalkarlar. Bu hata sevdiği  insanlarda  varsa  “hasta” veya başka mazeretler ile o hatayı görmemezlikten  gelirler.Çünkü seven sevdiğinin  hatalarına  karşı manevi olarak kör ve  sağır hale gelmekte  ve  O’nun  eleştirilmesine bile tahammül edememektedir.

Sevgili oğlum,

Bir insan kendi davranışını  kolayca hata  olarak  görmez. Ama aynı hatayı  karşısındaki  insan yaparsa  hemen  hata olarak  sinyal  verir. Bunun adı “ego  yüksekliği” dir. Bundan dolayı  insanlar genelde  kendi sevdiklerini herkesin sevmesini isterler ve sevmeyenlerin yanlış düşündüklerini  sanırlar. Halbuki  herkes herkesin sevdiğini sevmek zorunda değildir. Sevgi kişiden  kişiye değişir. Ama insanımızın  ego yüksekliği ve anlayış fakirliği “benim gibi düşünmeyen yanlış düşünüyor” önyargısına   bile gitmektedir.

Sevgili oğlum,

Her şeye rağmen biz, bizi sevmeyenler bile sevmek  gerekiyorsa sevelim. Sevgimizi anlamıyorsa insan bu bizim değil onların sorunudur. Başkalarının   ısrarla yaptıkları  hataları da biz kendimize sorun  yapmayalım. Çünkü biz uyararak  görevimizi yapmışızdır. Ya da   tüm  iyi niyetimize rağmen ona yaklaşmaya çalıştığımız  halde  o  bizden uzaklaşmıştır.

Sevgili oğlum,

Gerçek manada sevenler kısa vadede zararlı  çıksa da  uzun vadede   her zaman karlı çıkarlar. Çünkü sevgi geç de olsa anlaşılır insanlar tarafından. Gerçek manada  kendisine duyulan insanı sevgiyi anlamayan  insan da  zaten  gerçek manada  insan olmaz . Olsa  olsa ”duygusuz insan” olur değil mi?

Sevgili oğlum,

Sende  her genç gibi gerçek manada sevgiyi yaşayan insansın ve arkadaşlarını, okulu ve aileni gerçek manada sevmektesin. Bu da senin hayata  bağlanmanı ve insanlara  gerçek manada sevgi beslemene sebep oluyor ve  seni mutlu ediyor. Bu da  okul hayatında  ve sosyal  hayatında  başarılı olmana sebep oluyor. Bunu  çevrende  seni tarafsız olarak gözlemleyen ve  seni gerçek manada  anlayan  insanlarda   açıkça fark edebilmekteler.

Sevgili oğlum,

İnsanlar  maddiyata  gömüldükçe, onların  çocuklarının sevgiye olan ihtiyacı daha da artıyor. Çok insan  bunun farkına varamasa da,  bir çocuk büyürken  çevresinde   hep   maddiyata dayalı şeyler duyarak büyürse ilerde  sevgisiz  büyüdüğünden   çocuklarının da  sevgiye muhtaç olarak büyüyeceği aşikardır.Mesela çocuklarım rahat  etsin diye  onlar daha çocukken ev alanların çocuklarının   okul ve  hayatta  şevk ve heyecanlarında   kırılma  ve yavaşlama görülmektedir.” Nasıl  olsa evimiz ve  geleceğimiz garanti. Neden  çalışıp  da kendimizi  yoralım” mantığı   burada da kendini gösteriyor.

Sevgili oğlum,

Gerçek sevgiye  ihtiyacı olduğu halde çevresinde maddiyata  dalan çok insan olan bireyler  çok bunalımlı   olurlar. Bir insan düşün, yemeğe ihtiyacı varken  yemek yemezse önce güçsüz kalır, sonra da ölüme   kadar  gider. Sevgiye ihtiyacı olan insanın da  çevresinde  sevgi görememesi  zamanla  onun da ruhsal dünyasının  çökmesine  sebep olur. Çevresi de bunu göremediğinden ve bireyi suçladığında  iş daha kötü hale  gelir. Bu da  toplumda bunalımlı insanların çoğalmasına sebep olur. O yüzden  gerçek manada seven insanlar olmalıyız.Yani yüreğimizin sesi ile seven ve beynimizin sesi ile düşünen ve   bu ikisinin samimiyeti ile konuşan ve faydalı olamayacak sözleri sarf etmeyen insanların  başka insanlar üzerinde  olumlu  etkisini de çevremize baktığımız  zaman  hemen görürüz.

Sevgili oğlum,

Gerçek manada seven ve  gerçekten sevgiye  layık  olanlara sevgi gösteren  ve   sevmeyi gerçek manada  maddiyattan  uzak  ve  Allah için yapan insan olarak hayatta  sevgi dolu  insan olarak  tanınmanı sağlar. Bu yüzden severken   veya  nefret ederken de  bunu  göz önüne almak lazım.

*

Tuan Yalçın

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarınız İçin Düzenli Yapmanız Gereken 10 Şey başlıklı makalemizde çocuk, çocuk eğitimi ve çocuklar için ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir