Breaking News

Boşanmış Birisine Söylenmemesi Gereken 10 Cümle

bosanmis-kadin

Boşanma hayatımızın gerçeklerinden. Zor ama bazen mecbur olduğumuz bir eylem.  Etrafımızda mutlaka boşanan arkadaşlarımız oluyor. İşte onlara söylemememiz cümleler:

 

“Üzgünüm”

Bu sözü duyan boşanmış kişi için, boşanma sonrası ne kadar mutlu olduğunu anlatma çabası başlar. Oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Neticede boşanma, mutsuz bir hayatı mutlu bir hayata dönüştürmek için gerçekleştirilir.

“Ona ikinci bir şans veremez miydin?”

Bir kere boşanma olmuş. Her şey bitmiş… Hiç şans vermediğini nereden biliyorsunuz? İkinci şansı bırakın 2000’inci şansı bile vermiş olabilir.

“Çocuklar ne olacak?”

Bu sorudan uzak durun. Çünkü boşanma kararını en çok zorlaştıran şey çocuklar. Bildiğiniz üzere pek çok çift çocuklar uğruna mutsuz evliliğine devam ediyor. Oysa evdeki mutsuzluk çocukları da olumsuz etkiliyor. İnanın, boşanmış mutlu ebeveynler çocuklarını evli ama kavga halinde yaşayan ebeveynlerden daha çok mutlu eder.

“Sizi tekrar bir araya getirebilirim”

Boşanmış bir kişinin buna cevabı “Hayır, teşekkürler; ben böyle iyiyim” olursa nazik biriyle karşı karşıyasınız demektir. Zira üzerinize vazife olmayan bir alana daldığınızı hatırlatalım.

”Başka birini bulman lazım”

Çoğu insan boşanma sonrası durum için “çivi çiviyi söker” mantığıyla düşünür. Yeni bir ilişki tüm sıkıntıları unutturabilirmiş gibi… Oysa boşanmadan yeni çıkmış bir kişinin ihtiyacı olan en son şey yeni bir sevgilidir. Yeni bir sorun anlamına gelebilir. Biraz kafa dinlemek en güzeli.

“Evlilik zor iş”

Sanki boşanmış kişiye destek olmak için söylenmiş gibidir ama daha derin düşününce “Sanırım sen bu evlilik işini beceremedin” manasına gelir.

“Ahmet nasıl şimdi?”

Bunu merak ediyor olsa boşanmazdı!

“Zaten onu hiç sevmemiştim”

Eski eşe yönelik bu ve benzeri kötü sözler bir gün sizi pişman edebilir. Nereden biliyorsunuz bir gün tekrar bir araya gelmeyeceklerini?

“Seni aldattığı için mi boşandınız?”

Sebep aldatılma dahi olsa bunu bir kez daha duymak kimsenin hoşuna gitmez.

“Sen güzel bir kadınsın. Yeni birini hemen bulabilirsin”

Uzun yıllar süren bir evlilikten sonra bir kadının en büyük ihtiyacı yeni bir eş değil, biraz kendine zaman tanımaktır.

“Yeni kız arkadaşı çok tatlı”

Kim, eski kocasının yeni sevgilisi hakkında övgü dolu sözler duymaktan hoşlanır ki?

“Sana söyledim ama beni dinlemedin”

Kimse mutlu giden bir evliliği bir başkasının sözüyle bitirmez. Evlilikte kötü olan taraflar varsa bunu kendi deneyimlemeli ki boşanma kararı versin. Sonradan “ben bildim” havaları yaratmaya gerek yok.

“Şimdi ne yapacaksın?”

Bu soruyu sormayın, çünkü sorduğunuz kişi kendi de bu cevabı bilmiyor henüz.

*

Kaynak: kadınvekadın

 

Bir önceki yazımız olan Kadınları Etkilemenin 10 Yolu başlıklı makalemizde aşk, dünyadaki en güzel kadınlar ve ilişkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir