Breaking News

Çocuk Eğitiminde 10 Başucu Kitabı

cocuk-egitimi-kitap Bir çocuğun kaderi iki kişinin evlenmeye karar vermesiyle başlar diye düşünüyorum. İki kişi evlenme kararı alır, evlenirler ve daha sonra da çocukları olur. Eğer bu iki kişi evlenirken sağlıklı bir karar almış, birbirleriyle uyumlu, çocuk bakımını üstlenebilecek sorumlulukta insanlarsa ne güzel. Çocuk bakımı için sadece sorumluluk almak yetmez. Neyi, nasıl yapacağını da bilmek gerekir. Bu bilgileri kazanmanın en güzel yolu ise okumaktan geçiyor.  Çocuk eğitimi konusunda önerebileceğim 10 kitap listesi:

ilginc-bilgiler
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ- PROF.DR HALUK YAVUZER
Uzun yıllar alan gözlem ve araştırmalar sonucunda oluşturulmuş bu kitabın her ebeveyn tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Doğum öncesinden ergenlik sonrasına kadar çocuğunuzun gelişimlerini ayrıntılı olarak ele almış. Kafanıza takılan her sorunun cevabını bulabileceğiniz güzel bir kitap. Haluk Yavuzer’in sadece bu kitabını değil diğer kitaplarını da okumanız kendinizi geliştirmek açısından faydalı olacaktır.
faydali-bilgiler
BİRLİKTE BÜYÜTELİM ÇOCUK RUH SAĞLIĞI- PROF.DR.Z.BENGİ SEMERCİ
Çocuk ruh sağlığı alanında çok beğendiğim bir kitap. 0-12 yaş aralığındaki çocukların ruh sağlığıyla alakalı yazılmış çok güzel bir eser. Bengi Semerci’nin da kitabının arka kapağında dediği gibi “…bir yandan da anne baba olmanın zorluğunu düşünürsünüz. Yine de anne baba olmak en büyük mutluluktur. Yeter ki hazır olalım, yeter ki öğrenelim…”
odevlere-yardimci-bilgiler
ÇOCUKTA DIŞ DİSİPLİN Mİ? İÇ DİSİPLİN Mİ?- DR.THOMAS GORDON
Çocuk eğitiminde en çok merak edilen konulardan biridir “disiplin”. “Çocuğuma karşı ne kadar otoriter olmalıyım,  ödül ve cezalar ne derece etkilidir? Cezayı ne zaman kullanmalıyım ve nasıl bir ceza uygulanmalı, cezanın tehlikeleri nelerdir, çocuğumu ne kadar denetlemeliyim”  bunlar ve bunlara benzer soruların cevabını bulabileceğiniz güzel bir kaynak.

enterasan-bilgiler

ÇOCUK EĞİTİMİNDE SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLAR- DR. HASAN AYDINLI
Soru ve cevap şeklide hazırlanmış faydalı bir kitap. Kitaptaki sorulardan bazıları ; “Bir bebek neden sık ağlar, bebeğime ne kadar anne sütü vermeliyim, çocuğuma ne zaman ve nasıl tuvalet eğitimi vermeliyim” ve daha bir çok sorunun yanıtı bu kitapta.
ogrencilere-bilgiler
ÇOCUKLARIMIZ MUTSUZ VE BAŞARISIZ OLMASIN- ALİ ÇANKIRILI
Kitabın başında da Ali Çankırılı’nın belirttiği gibi “hiçbir işimiz annelik ve babalık sorumluluğundan daha önemli olamaz. İşler bekleyebilir, çocuk eğitimi beklemez”. Zafer Dergi’nde çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında yayımlanan makalelerden oluşan kitap bu alanda başvurabileceğiniz güzel çalışmalardan biri.
her-konudan-bilgiler
ZOR ÇOCUK YOKTUR- PROF.DR. HÜSEYİN PEKER
Çocuklar alakalı en zorlandığınız zamanlarda bile doğru yöntemlerle güzel sonuçlar alabileceğinizi anlatan, çocuk gelişimi alanında faydalanabileceğiniz kitaplardan biri.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİM KURMANIN 365 YOLU- CHARLENE ANN BAUMBİCH
Çocuğunuzla iletişim kurmakta işinize yarayacak 365 öneri, bence okumaya da denemeye de değer bilgiler. Kitabın anlatım tarzını ve içindeki yöntemleri seveceğinizi düşünüyorum.
en-kolay-bilgiler
ÇOCUK YETİŞTİRMEK- PSİKİYATRİST DOÇ. DR. SEFA SAYGILI
İçinde çeşitli karikatürlerin bulunduğu eğlenceli bir kitap. Uzun yazılar okumaktan hoşlanmayan fakat bilgilenmek isteyen biriyseniz bu kitabı daha rahat bitirebileceğinizi düşünüyorum.
turkiyenin-bilgi-sitesi
OKUL EVDE BAŞLAR- DR. FATİH KALKINÇ UZMAN PSİKOLOJİK DANIŞMAN
Çocuk psikolojisi alanında en çok satan kitaplardan, çocuğunuzu anlamanıza ve daha bilinçli anne baba olmanızı sağlayacak güzel eserleden biri. Kitapta en çok dikkatimi çeken şeylerden biri kitabın başında zeka türlerini ve empatik yaklaşımı vermiş olması. Her çocuk özeldir.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

ÇOCUĞUNUZA İYİ BİR BAŞLANGIÇ KAZANDIRIN- MİCHAEL HOWE & HARRİET GRİFFEY
Çocuğunuzla iletişiminizde yol gösterecek güzel kitaplardan biri. İçindeki önerilerin faydalı ve kullanışlı olduğu çeşitli uluslar arası araştırmalarla ispatlanmıştır.
*
Çocuk eğitimiyle alakalı pek çok yayınevinin pek çok güzel kitabı var. Bunlar benim size önerebileceğim sınırlı sayıda birkaç kitap, ne kadar çok okursanız ve okuduklarınızı hayata geçirirseniz o kadar başarılı anne baba olursunuz. Unutmayın çocuklarınız özel bir eğitimi hak ediyor.
Güzel nesiller yetiştirmeniz dileğiyle.

onemli-cocuk-egitimi-kitaplar

*
Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Adem Özbay'la 10 Soruda Aşk başlıklı makalemizde adem özbay, adem özbay aşk sözleri ve aşk şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir