Breaking News

Çocuk Sahibi Olmak İçin 10 Güzel Neden

Neden çocuk sahibi olmak isteriz? Basit gibi görünse de kime sorduysam önce bi duraklamaya sebep oldu. Çocuk sahibiyiz de neden çocuk sahibi olmak istediğimizi birçoğumuz düşünmemiştik. Neden? Neden? derken kendi kendime, hasta bekleme salonunda ki refakatçi arkadaşlara yönelttim bu soruyu. Birbiri arkasına gelen cevaplar ve keyifli bir sohbet ortamı:)
Neden çocuk sahibi olmak isteriz:

anne-cocuk-iliskisi

Mustafa ağabeye (hasta bakıcısı) göre;
Çocuk işte, bunun nedeni mi olurmuş. Ömür törpüsü olsun diye isteriz.  E ama onlarsız da olmazdı evimin neşesi..

Sevil Hemşire soruyu duyunca, bence diyor;
Çalışıp çabalıyoruz. Bütün gün hastaların arasındayız. Eve gidince beni keyiflendirecek tek şey çocuk olduğu için. O zaman farklı bir dünyam olduğunu hissediyorum. Farklı bir şey işte diyor. (Gülümseyerek hastaların tansiyonunu ölçmeye gidiyor)

Gülsüm Teyzeye (annemin sol tarafında ki yatakta yatan hasta) biraz farklı mı düşünüyor ne?
Annen şanslı kadın diyor. İnsan neden evlat sahibi olmak ister? İşte böyle günler için.. Annem halinden memnun bir tavır sergileyerek ”senin kaç çocuk?” Gözümün nuru diyor evlatları için.

Hayriye Teyzeye göre;
Çocuk evin bereketi. Büyüyünceye kadar derdine derman yol arkadaşındır. Bir de hayırlı evlatsa, anne babasını yaşlılık dönemlerinde yalnız bırakmadı mı işte mutluluk buydu. Bunun için çocuk şart…

Hatice Teyzeye göre;
Çocuk isteriz çünkü geleceğimizin teminatı olsun isteriz
Hep kötü gün deriz iyi günde de yanımızda olsun diye.
Sonsuz yalnızlığı maskelemek için…
Evet, kendi yalnızlığını gölgelemek için bir çocuk sahibi olmayı istemek pek mantıklı gelmiyor. Yaşama tutunuş kurgusu… Bencil bir düşünce ama var olan bir gerçek. Çevremizde yok mudur bu maske altında çocuk sahibi olanlar.

Hastaların bu soruya cevapları aslında hep beklentilere dayalıydı. Hayal kırıklıkları vardı her ne kadar hallerinden memnun gibi görünselerde… Hasan Amcaya sorsaydım bu soruyu ne cevap verirdi diye düşündüm bir an. Onu, kimsesi yok sanıyordum ta ki ölümünden bir gün önce yoğun bakım ünitesinin önünde beklemekten sıkılmış bir kaç kişiyi görünceye kadar. Çocuklarıymış söylediklerine göre. Mekanı cennet olsun.
Ve bence neden çocuk sahibi olmak isteriz?

Çocuk insan yaşamında apayrı bir dönem bence. Kendimizi ne kadar gelişmiş artık bir birey yetiştirebiliriz olgunluğunda görsek de çocukla birlikte yeniden yetişiyoruz. Daha da büyüyoruz hatta. Neslimizin devamı ve o aşkı sevgiyi daha yakından tatmak yaşamak için çocuk sahibi oluyoruz.

7-odev-bilgileri

Tüm olumlu ve olumsuz nedenler var bu işin içinde ama şunu biliyorum aile kavramı gerçek manada çocuk sahibi olunca oluşuyor.

Aslında tam olarak ancak çocuk sahibi olduğunda hazırım diyebiliyorsun. Ve görüyorum ki anne baba aslında çocukla birlikte olgunlaşıyor, sevginin ayrı bir boyutu ile tanışıyor; çıkarsız dupduru ve dorukta bir sevgi, kendisinin oluşturmadığı ve çocukla birlikte doğan.

nasil-mutlu-aile-olunur

İnsanoğlu bir şeyler ürettiğinde, başardığında kendini mutlu hisseder. Bu bazen bir sanat eseri olur, bazen de başka bir şey. Ama insan her zaman bir şeyleri yönetmek, ona şekil vermek güdüsüyle doludur. Çocuk da bir hamur gibidir. Dolayısıyla ona şekil verecek, onu istediği türde yetiştirecek olan kişiler, şüphesiz ki ebeveynleridir. İşte insanlar kendilerinden bir parça görmek, kendi sanat eserlerinin hayatlarına tanık olmak için çocuk sahibi olmak isterler.

Çocuk sahibi olmak istiyoruz çünkü benliğimize dönüyoruz onunla, en saf, en sade ruh halimize, sevginin en karşılıksız durumunu buluyoruz onda hem de sınırsız haliyle. Öğrenmek, öğretmek, yaşamın sağlamasını yapmak… Genetik ve deneyimsel bilgi aktarımı yapmak, duygu ve vicdanımızı sürekli kılmak.

Çünkü doğanın kendisine verdiği en ulvi duyguyu yaşamak ister…
Küçücük bir canın gözü, kulağı, yüreği olmak ister…
Ona bakarken içi titresin ister…
Cenneti yeryüzüne indirmek ister…
Anneliği ve babalığı tatmak ister… Tamamlanmak ister…
Aşkın diğer boyutunu yaşamak ister… Saf sevgiyi tatmak ister…
Sorumluluk almak ister… Tüm bekleyişlerin sonuna varmak ister…

cocuklari-mutlu-etme

*

Ada Yılmazer

Anne:)

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Kadınların Adet Gerginliği Hakkında 10 Bilgi başlıklı makalemizde adet dönemi, adet sıkıntıları ve adet ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir