Breaking News

Çocuklara Kitabı Sevdirmenin 10 Yolu

cocuklar-nasil-okumali

Kitap okumak; en güzel alışkanlıklardan biridir. Hayal dünyamızı genişletir, yeni bilgiler edinmemizi sağlar, ufkumuzu açar daha sayamayacağımız kadar çok bir çok yararı vardır. Peki çocuklarımıza bu alışkanlığı nasıl kazandırabiliriz; işe yarayacağını düşündüğüm 10 öneri;
ilginc-bilgiler
EVİNİZDE MUTLAKA KİTAPLIĞINIZ OLSUN
Evinize içine çok sayıda kitabın bulunduğu bir yer ayırın. Kitabı görmek bir süre sonra okuma isteğine de neden olacaktır. Çocuklarınızı kitapların çok olduğu bir ortamda büyütün.
faydali-bilgiler
ÖRNEK OLUN
Kitap okumanın öneminden bahsedip eline hiç kitap almamış insanlardan olmayın. Çocuğunuzun okumasını istiyorsanız öncelikle siz okuyun ve örnek olun. Çocuklar sözlerinizden çok davranışlarınıza dikkat eder.
odevlere-yardimci-bilgiler
SEVDİĞİ KİTAPLARI ALIN
Küçük yaştan itibaren kitapçıda gördüğü ilgisini çeken kitapları alın ve teşvik edin.
enterasan-bilgiler
HER GÜN BELİRLİ SAATLERDE OKUYUN
Ailece her gün yada haftada belirli günler; belirli saatleri kitap okuma saati yapın. O saatte ailenin bütün üyeleri kitap okusun ve çok önemli bir şey olmadıkça bu etkinlikten taviz vermeyin. Böylece çocuk kitap okumanın boş vakit aktivitesi değil önemli bir iş olduğunu anlayacaktır.
ogrencilere-bilgiler
KİTAP HEDİYE EDİN
Yaptığı güzel şeylerden sonra ödül olarak yada sevginizi göstermek istediğinizde sevdiği türde bir kitap hediye edin.
her-konudan-bilgiler
KİTAP HAKKINDA TARTIŞIN
Okuduğu kitaptan edindiği bilgiler hakkında konuşun, tartışın, sorgulamasını sağlayın. Böylece öğrendiği bütün bilgileri kabul etmemeyi, sorgulamayı öğrenecektir. Aynı zamanda yeni bilgiler edinmek için yeni kitaplar okumaya başlayacaktır.
degisik-ve-ilginc-bilgiler
YAZMAYA TEŞVİK EDİN
Duygu ve düşüncelerini yazmaya teşvik edin. Yazan insan bir süre sonra okumaya daha çok önem verecektir. Kelime hazinesini geliştirmek için hem okumak hem de okuduklarını kullanarak pekiştirmek önemlidir.
en-kolay-bilgiler
KİTAP FUARLARINA GİDİN
Kitap fuarlarına, özel kitapçılara götürün. Yazarlarla sohbet etme imkanı sağlayın.İmzalı kitaplar, yazarlarla söyleşiler ilgisini çekecektir ve okumayı sevdirecektir.
turkiyenin-bilgi-sitesi
İLGİ ALANINA UYGUN KİTAPLAR SEÇİN
Uzaya ilgi duyan bir çocuğa şiir kitabı okuması için baskı kurmayın. Bırakın ne istiyorsa onu okusun, okumayı sevdikçe başka alanlara da yönelecektir zaten.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

YAŞINA UYGUN KİTAPLAR SEÇİN
Seviyesinin üstünde yada altında kitaplar okumak çocuğu sıkabilir, yaşına uygun kitaplar okuması önemlidir.

*

okumayi-sevdirmek

BOL kitaplı günler dileğimle…
*

*
Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Soruda Özgür Zihinlere Doğru başlıklı makalemizde halil kırık, kitap okumanın faydaları ve okunacak kitaplar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir