Breaking News

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatından Ödüllü 10 Kitap

ince-memed

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında pek çok ödüllü kitap yayınlanmıştır. Türk Romancılığı büyük  mesafeler kaydetmiştir. Bizler  binlerce  kitap arasından ödül alan  10 tane kitabı  seçerek  hangi ödüller aldıkları  ile okurlarımızın   bilgisine sunalım istedik.

 

İNCE MEMED- YAŞAR  KEMAL

1955 Yılında yayınlanan “İnce Memed” Yaşar Kemal ustanın ilk romanıdır. Yaşar Kemal Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilen ilk Türk yazarıdır. İnce Memed ‘den sonra bu romanın  devamı olan 3 kitap daha yazmıştır. İnce Memed Zulme uğrayan güçlü insanlar tarafından  itilip kakılan  bir insanın romanıdır. Yaşar Kemal  romanlarında Çukurova ‘da yoksul  insanların   hayat mücadelesini  anlatarak Türk Edebiyatında önemli bir yer almış romancımızdır. Kitap Varlık  Dergisi Roman Ödülü almıştır.

cevdet-bey

ORHAN PAMUK- CEVDET BEY VE OĞULLARI

Orhan Pamuk’un ilk romanıdır. “Karanlık ve Işık” adı ile kaleme alınmıştır. 1979 yılı Milliyet Roman Ödülünü  “Issızlığın Ortasında” romanının yazarı Mehmet Eroğlu ile paylaşmasına rağmen  roman ancak 1982 yılında “Cevdet Bey ve Oğulları” adı ile yayınlanmıştır. 1983 Orhan Kemal Roman Ödülüne layık görülmüştür yayınlandıktan sonra . Orhan Pamuk 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü almıştır. Nobel alan ilk ve Tek Türk yazardır.

 

AYŞE KULİN – FOTO SABAH RESİMLERİ

Bu kitabında hüzünlü kadınların  hikayelerini anlatan Ayşe Kulin, Bu hikaye kitabı ile  10 hikayede  hüzünlü, çile çekmiş hemcinslerinin hikayeleri ile okurlarını düşündürüyor. 1996 yılında ilk baskısı yapılan bu kitap  1995 Haldun Taner öykü ödülü ile  1996 Faik Sait Hikaye Armağanını almıştır.

 

SELİM İLERİ –  DOSTLUKLARIN SON GÜNÜ

Selim ileri’nin 4. Kitabı olmasına rağmen kendisi ilk kitabı olarak kabul eder. Hüzünlü ve yalnız kahramanların  hikayelerini anlatır İleri bu kitabında.  Kemal isimli insanların hikayeleri hayatı sorgulayan , araştıran ve öğrenmek isteyen insanın öyküsü . 1975 Aralık ayında yayınlanmıştır. Yeni Dergi’de yayınlanan öyküler sonrasında kitap olmuştur.  1976 Sait Faik Hikaye Ödülü almıştır. Devlet sanatçısı olan İleri  başka kitapları  ile de bir çok ödül almış bir yazarımızdır.

 

ASLI ERDOĞAN- TAŞ BİNA VE DİĞERLERİ

Kendini ve geleceğini sorgulayan ve kendine çeki düzen veren hatalarını görerek düzelten insanların   hayat ve kaderleri ile nasıl mücadele ettiklerini anlatan hikayeler  bu kitapta yer alıyor. 56. Sait Faik Hikaye Ödülünü kazanmıştır.   Asıl Mesleği Bilgisayar Mühendisliği olan Aslı Erdoğan  bir Mühendisinde iyi yazılar yazacağını göstermiştir .Lire Dergisince “ Geleceğin 50 yazarı” arasında gösterilmiştir.

 

ORHAN KEMAL – ÖNCE EKMEK

Büyük şehirlerde hayat mücadelesi veren, Anadolu’dan gelen insanların  ekmeğini kazanmak için hayat ile verdiği mücadeleleri  güzel öyküler ile   anlatır bu  kitapta Orhan Kemal usta. 40 yıl önce kaleme alınmış olsa da  insanlara hayat mücadelesinde moral veren, haksızlıklar karşısında yılmaması gerektiğini anlatan bu  kitabı bugünün her şeyden usanan gençlerine rehber olacak nitelikte. 1969 yılında Hem  Türk Dil Kurumu hem de Faik Sait Hikaye armağanını kazanan bu kitap   1958 yılında Sait Faik Hikaye Ödülünü” Kardeş Payı” kitabı ile de alan yazar, bir çok kitabı ile de ödül almış ve günümüzde kitapları film ve dizilere konu olmuştur.

 

ÇETİN ALTAN – BÜYÜK GÖZALTI

Günümüzde halen Milliyet Gazetesinde günlük yazılarını zevkle okuduğumuz Çetin Altan 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi Milletvekili olarak çalışma hayatında çalışanların  sendikal hakları için mücadele etmiştir. Kitap adından da anlaşılacağı gibi gözaltında bir insanın yaşadıklarını anlatan roman suçsuzluğun bile suç olduğu ana fikrini anlatır. 1973 yılında Orhan Kemal Ödülünü almıştır. Bu kitap Fransız liselerinde seçmeli ders kitabı olarak okutulmuştur.

 

 ZÜLFÜ LİVANELİ- Bir kedi, bir adam , bir ölüm

Günümüzde yazılarını Vatan Gazetesinde zevkle okuduğumuz Zülfü Livaneli  müzisyen, yazar , düşünür gibi çok yönlü kişiliği olan bir insan . Bu romanında  öldürmek mi kolay  , bağışlamak mı ? sorusunu sorarak cevabını arıyor.   2001 Yılında Yunus Nadi Ödülünü alan bu kitabı  ile  dikkatleri çekmesine rağmen günümüzde yazdıkları romanlar ile de ödüller almış ve  yeni yazdığı eserleri  ilk baskısında  100 bin , 150 bin gibi baskılar ile okurları ile buluşturulmuştur.

 

LATİFE TEKİN- UNUTMA BAHÇESİ

Unutmak ve hatırlamak üzerine yazılan bu roman ile  insan ilişkileri, güç dengeleri,  gibi konulardan çok  yaşanmayan, düşünülen olayları  anlatıyor ve okurlarını düşünmeye, anı yaşamaya  yönlendiriyor. Unutmak isteyenlerin soluk aldığı nefeslendiği bir bahçe  hikayesi . Bu kitabı ile Latife Tekin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2005 Sedat Simavi Ödülünü almıştır.

salkim-hanim

YILMAZ KARAKOYUNLU- Salkım Hanımın Taneleri

2.Dünya Savaşında Türkiye’de yaşanan olayları anlatan bir roman. Yakın tarihte devlet erkanının yanlış kararlarının ülkemize neler kaybettirdiğini anlatan bir kitabı.Varlık Vergisi ve azınlıkların sorunlarını anlatan  bir roman. Bu kitap filme de çekilmiş ve 1989 yılında  Yunus Nadi Roman Ödülünü almış, yazarı da  milletvekiliği  ve bakanlık yapmış  bir insan. Bu romanın filmi de  1998 Antalya film festivalinde 6 ödül almıştır. En iyi sinema filmi seçildi.

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Goethe'den 10 Mühim Söz başlıklı makalemizde goethe güzel sözler, goethe kimdir ve hz muhammed sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir