Breaking News

Dikkat Etmemiz Gereken 10 Görgü Kuralı

kisilik-bozukluklari

Bazen farkında olmadan yanlış yerlerde, yanlış yerlerde, yanlış zamanlarda, yanlış davranışlar sergiliyoruz. Hatta mahcup olduğumuz anlar bile olmuyor değil. Çevremizdeki insanların iğneleyici bakışlarını üzerimizde hissediyoruz. Gerçekten kimsenin dikkatini çekmeyen yanlışlar yapmış olsak ta o an bizde herkes her an bizimle alay edecekmiş gibi bir duygu oluşuyor. Hatta bazen o kadar abartıp yerin dibine girme isteği duyuyoruz.

Aslında her toplumun kendine göre farklı görgü kuralları vardır. Her insanın sevgi anlayışı farklı olduğu gibi saygı anlayışı da farklıdır. Herkesin olaylara bakış açısı farklıdır. Bazıları için uygunsuz görülen bir davranış bazıları için sıradandır. Fakat her ne olursa olsun kalabalık bir ortama girdiğimizde, göz önünde olduğumuz durumlarda dikkat etmemiz gereken bir takım görgü kuralları vardır. Bu kurallar öncelikle kendimize daha sonrada çevremizdeki insanlara duymuş olduğumuz sevgi ve saygıdan ileri gelmektedir. En önemlileri olarak gördüğüm 10 görgü kuralını sizlerle paylaşmak istiyorum.

grip-neden-olur-hepsi10numaracom

ilginc-bilgiler

Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına yapmayın.

faydali-bilgiler

Kimsenin güçsüz yanlarıyla eğlenmeyin. Her insanın bir takım eksiklikleri olabilir bunları alay konusu yapmayın.

odevlere-yardimci-bilgiler

Toplum içinde sesinizin tonuna dikkat edin. Ne çok kısık ne çok yüksek sesle konuşun, yani ne karşınızda ki insanın sizi zorlukla duyabileceği ne de çevrenizdeki herkesin sizi duyabileceği bir ses tonuyla konuşun.

enterasan-bilgiler

Toplantı esnasında dosyaların sayfalarını değiştirirken ya da kalabalık bir ortamda kitap okurken parmaklarınızı yalamayın.

ogrencilere-bilgiler

Parfüm her insanın kullandığı bir şeydir. Fakat bazen ağır kokulu parfümler seçiyoruz ve bu parfümü de üzerimize bolca sıkıyoruz. Fakat gerçek zevk sahibi ve görgülü bir insan hafifi kokulu parfümler kullanır.

her-konudan-bilgiler

Bir kimseyle konuşurken onun gözlerinin içine bakmamız gerekir. Kafamızı sağa sola çevirmek ya da başka bir şeyle ilgilenmek saygısızlıktır. Bir de konuşurken karşımızdaki insanın sözünü kesmememiz gerekir.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Randevularımıza geç kalmamız, özellikle geçerli bir mazeretimiz yoksa çok büyük bir saygısızlıktır.

en-kolay-bilgiler

Bir arkadaşınızdan ya da tanıdığınızdan ödünç aldığınız bir şeyi dikkatsiz kullanmanız yani ona zarar vermeniz ya da aldıktan uzun bir süre sonra teslim etmeniz tek kelimeyle görgüsüzlüktür.

turkiyenin-bilgi-sitesi

‘İnsanın başına ne gelirse meraktan gelir.’ diye bir söz vardır. Fazla merek karşımızdaki insanı sıkar. Hiç kimse her şeyini bizimle paylaşmak zorunda değildir. Başkalarının yaşamış olduğu bir olayı en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye çabalamak rahatsız edici bir davranıştır.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Otururken, kalkarken dikkatli davranmalı insanlara sırtımızı dönerek oturmamalıyız. Toplum arasında ya da arkadaş çevremizde insanların karşısında kaşınmamalı, parmaklarımızı çıtlatmamalı ya da elimizi kolumuzu ayağımızı sallayıp vs hareketlerde bulunmamalıyız.

akilli-ögretmen

*

 

Aylin Tankaş

aylin.tankas@hotmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Kadınların Adet Gerginliği Hakkında 10 Bilgi başlıklı makalemizde adet dönemi, adet sıkıntıları ve adet ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Dikkat Etmemiz Gereken 10 Görgü Kuralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir