Breaking News

Evlilik Teklifi Almanın Kısa Yolculuğu

Evlilik teklifi bir kadın için hayatının dönüm noktalarından biri elbetteki. Tabi ki bunun öncesi ve sonrası da var. Eğlenceli yazıları ile kalbimizde taht kuran Ayşegül Kuşçu bu yazısında tam da bunları anlatıyor. Okumak için daha ne bekliyoruz ki…

Erkeği İstanbul’daki neon ışıklı pavyonu olan seks evinden Kars’taki mütevazi duygu evine taşımaya ikna ettiniz, peki ya ikametgah? Mühim olan o!

Başlayalım mı?

 • Asla ona evlenmekle ilgili kinayeli ya da niyetli cümleler kurma. Zaten ilk buluşmanızda oldukça nettin. Ciddi, evliliğe evrilen bir ilişki istediğini belirtirken özgüvenliydin. Bundan sonra evliliği diline dolarsan özgüvenin paçavraya döner.
 • Evlilikten bağımsız ilişkinin tadını çıkar. Anda kal, zaman tanı ona, alışsın sana.
 • Eğlenceli ol, sakın kasma. Bu çok mühim, kaldı ki bu durum her ilişki için geçerli. Örneklemek gerekirse,

Mesela trafikte kaldınız, oflayıp, puflayıp, söyleneceğine gerilmiş ortamı neşelendir, espriler yap, eğlenceli bir konu anlat hatta oyun bile oynayabilirsiniz. İnsanlar ya tatilde, ya da stresli zamanlarda belli eder kendini.

 • Destekleyici ol. Bazen kafası işinle, ailesiyle dolu olabilir. Dırdır etme! Özgür zaman ver ona. Anlatırsa dinle. Yalnız annesi değilsin o sınırı iyi çiz. Ya da yeni bir iş kuruyordur, belki çalıştığı kurumda terfi alacaktır ve sana ayıracağı vakit çok kısıtlanabilir , oluruna bırak. Şikayet etme, köstek olursan çenen ve kaprisinle, sen evine o da pavyonuna geri döner.
 • Zamk gibi yapışma. Ondan bağımsız bir yaşamın olsun. Sakın onu hayatının merkezine koyma. Hatırla; sen özgüvenli, özdeğerli ve özyeterli bir kadınsın! Ondan önce nasılsan öyle kal, sakın ona göre değişme. Kendi özel hayatını sürdür, arkadaşların, tatillerin, gezilerin, proje ve hedeflerin olsun.
 • Sürekli dip dibe olma durumu tez ayrılık getirir. Özleyin birbirinizi.
 • Telefonu, bilgisayarı ve cüzdanını karıştırma. Göz ucuyla bile telefonu ya da mail mesajlarına bakma. Ya da telefonu çaldığında kimin aradığını sorgulama, isterse o söyler. Sen de ona haber anlatma. Bu söylediklerimi sana yapmasına izin verme. Sınırlarını baştan koy. Sana saygı duymazsa teklif de etmez.
 • Sevecen ol, onu sevdiğini dokunarak, güzel sözlerinle hissetsin ama abartama.
 • Kendi başına yaptığın, yaşadıklarını ona heyecanla anlatacak durumların olsun. Yakın arkadaşlarınla yaptığın sohbetlerin dedikodusunu yapma.  Dedikodu zaten hiç yapma, yaparsan bil ki onun arkasından da yapıyor olma olasılığını düşünecek. Onun yerine başladığın yeni projeden, katılmayı planladığın bir kurstan, gitmek istediğin bir şehrin heyecanından bahset. Bu senin yaşam sevincini gösterir ve onunla alakası yoktur.
 • Eski aşklarından bahsetme. Yani detay verme. Olumsuzlukları anlatma. Anlatırsan hala onlarda takılı kaldığını sanabilir. Bu da evlenme teklifi yolunda eksi puan.
 • Her şey yolunda gidiyor ve hala teklifi alamadıysan artık doğru zamandasın, bir kez daha evlenmek istediğini söyle. Ama bak sakın;

*Bu ilişki nereye gidiyor?’

*Sen beni oyalıyor musun?

*Yoksa benimle gönül mü eğlendiriyorsun?

sorularını sorma. Çok avam! Sadece bir kez daha emin şekilde beklentini dillendir.

 • Evlenmek istediğini belirttin, peki arkasından ne yapacak ve ne söyleyeceksin?

Bu çok önemli;

Onu çok sevdiğini, onunla hayatını birleştirmek istediğini ama o istemezse onu anlayacağını çünkü yaşam dolu olduğunu, tekrar bir ilişki kurabileceğini ve evlenebileceğini söyle.

Gördün mü? Onu zorlamadın sadece seçim fırsatı verdin. Evlenmek istemezse senin için sorun değil, hayatına onsuz da mutlu ve umutlu devam edeceksin. Sonra konuyu uzatma. Ona süre ver düşünsün. Böyle yaparak sana evlenme teklifi etme şansı verdin. Artık bilinçli olarak biliyor; gitmek üzeresin ve giderken ona ne ahın ne de lanetin var. Kendinle barışık, ne istediğini biliyorsun.

Bu durum onu cesaretlendirecek. Ve sana teklif etmezse suçluluk hissetmeyecek. Sana teklif ederse sadece kendi istediği için olacak.  En makbulü bu değil mi? Kendinle baş başa kaldığında hissettiği hafiflikle sana o teklifi edecek.

 

Tam tersi de olabilir. Sen yoluna git, arkana bakma. Dönerse şartların belli, dönmezse erkek mi yok senin gibi muhteşem kadına?

‘Yok işte yok’ şikayetinde misin şu an? Yoksa ne olmuş! Anlatacağım, bekle beni…

***

ayşegül kuşçu

aysegulkuscu2013@gmail.com

 

Bir önceki yazımız olan Aşka Dair 10 Güzel Söz başlıklı makalemizde aşk sözleri, aşka dair ve genç kız aşk sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir