Breaking News

Felsefeye Giriş İçin Başvurulması Gereken 10 Kitap

Felsefe literatürü diğer hiçbir uzmanlık şubesiyle kıyaslanamayacak şekilde geniştir. Thales’ten Marx’a yüzlerce filozof ve binlerce kitap meraklısı için anlaşılmayı bekler. Elbette felsefi metinler her okunuşta farklı anlamlar açığa çıkarır. Bu da olayı işin içinden çıkılmaz hale getirir. Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu rehber sizin için doğru adres olabilir.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Filozof Olmayanlar İçin Felsefeye Giriş – Louis Althusser

Cezayir doğumlu Fransız düşünür Althusser idealist bakış açısına karşı çıkar hep. Tanrı fikri ile insanın sosyal çıkarlarını ilişkilendirerek idealizmi otoriteye kölelikle eleştirir. Adil, eşit toplumu ve özgürlükçü düşünce sistemini her yerde savunur. Materyalist tutuma göz atmak ve toplum için felsefe nasıl yapılır görmek istiyorsanız çalmanız gereken kapı kesinlikle Althusser olacaktır.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Filozof-Olmayanlar-Icin-Felsefeye-Giris/Louis-Althusser/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000693614

 

 

 

faydali-bilgiler

Akıllı Kişiler İçin Felsefe Rehberi – Roger Scruton

Gayet iddialı bir başlığa sahip olsa da, kitap, ılımlı ve hoşgörülü bir biçimde idealist felsefeyi savunur ve tanrısal düşünce sisteminin gerekliliğinden bahseder. Sosyalist ve materyalist aklın açıklarını bulmaya çalışarak hayatın en önemli sorusundan, cinselliğe ve müziğe kadar birçok alanda felsefe yapar ve nasıl yapılacağını öğretmeye çalışır.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Akilli-Kisiler-Icin-Felsefe-Rehberi/Roger-Scruton/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000719187

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Hâlâ Hayalleri Olanlar İçin Felsefe – Wolfram Eilenberger

Yazar her bir bölüm bir soruyu ele alır ve onun üzerinden kısa ve öz senaryolar kurgular. Gündelik yaşantıda başınıza gelebilecek olaylarda ne tür tercihler yapabileceğinizi düşünür ve teorik felsefe ile pratik felsefeyi birleştirir.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Hala-Hayalleri-Olanlar-Icin-Felsefe/Wolfram-Eilenberger/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000677783

 

 

 

enterasan-bilgiler

Düşüş – Albert Camus

Her telden insanın sorgulandığı ve düşüncenin duyguyla harmanlandığı Düşüş, felsefi sorgulamaya dalmak isteyenlerin ilk adresi olmalıdır.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Dusus/Albert-Camus/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000064648

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

Sophie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Romanlar yaşamın içinden gelip ona dışarıdan bakabilen kitaplardır. Felsefe ile hayat her zaman aralarına bariyerler örmüşler gibi gözükür ve bu kitap da bu engelleri yıkarak felsefi düşüncenin sosyal düşünce ve bizzat hayatla olan ilişkisini hayatın içinden el almaktadır.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Sofienin-Dunyasi/Jostein-Gaarder/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000126258

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Tarihin Büyük Soruları – Harriet Swan

Sorular asla bitmez. Her biri bir diğerini doğurur ve bu böyle gider. Marx, bilim için basitçe, cevaplanan sorulardan doğan sorulardır demiştir. Swan da Tarihin Büyük Soruları’nı ele alıyor ve onları azımsanmayacak derinlikte ve açıklıkla anlatıyor.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Tarihin-Buyuk-Sorulari/Harriet-Swan/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0000000180478

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Felsefe Yapma Sanatı – Bertrand Russell

“Hiçbir felsefe öğretilemez, ancak nasıl yapılabileceği öğretilebilir” – Platon

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Felsefe-Yapma-Sanati/Bertrand-Russell/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000580024

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Ana Hatlarıyla Felsefe – Bertrand Russell

Felsefe her ne kadar dallı budaklı ve detaylı bir araştırma alanı olsa da, ana hatlarıyla onu anlamak ve üzerine düşünmek, bu kitabın amacı.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Ana-Hatlariyla-Felsefe/Bertrand-Russell/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000684524

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Metafiziğe Giriş – Martin Heidegger

Metafizik, varlığın önü, arkası, yanı ve üstüdür. Onun içinde ve dışında veya onunla birliktedir. Felsefenin özüdür ve onu anlamak felsefeyi anlamaktır.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Metafizige-Giris/Martin-Heidegger/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000620749

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Sorgulayan Denemeler – Bertrand Russell

Russell bu kitabında doğa bilimlerinden sosyal ilişkilere çeşitli birçok konuda sorgulayan denemelerle zihninizi sorgulamaya zorlayacak.

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Sorgulayan-Denemeler/Bertrand-Russell/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000443892

 

 

 

M. Endülüs

Bir önceki yazımız olan Ömer Doğan'dan 10 Aforizma başlıklı makalemizde aforizmalar, anlamlı sözler ve erdoğan kitap hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir