Breaking News

Canlı ve Parlak Saçlar İçin 10 Öneri

Saçlar kişinin ruhsal ve bedensel sağlığını etkileyebilen ve sosyal çevre ile ilişkilerinde rolü olan vücut parçaları olduğundan bakımı ve temiz tutulması şarttır. Saçların temizleme sıklığı kişisel duruma, çevre şartlarına, saç tipine göre değişir. Duygusal durum, hastalıklar, yaşın ilerlemesi ve hormonlardaki değişiklikler saçın yapısını etkiler. Bu yüzden saçların temizlik ve bakımı tamamen kişisel özelliklere göre düzenlenmelidir. Dermatoloji uzmanına danışmadan saç sağlığı için önerilen ilaçların kullanılması doğru değildir.
Evde yapabileceğiniz saçlarınızı koruyacak, canlılık ve parlaklık verecek pratik önerilerim olacak.

canli-saclar

Saçlar Kökten Beslenir

Dışarıdan uygulanan ürünler saçlara sağlık getirmez. Saçlar için gerekli olan vitamin ve mineraller ancak kan yolu ile saç köklerini besleyebilir. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotinden zengin beslenmek saç sağlığı için gereklidir (kırmızı et, yumurta beyazı, kurubaklagiller…).
Dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan yiyecekleri( sebze, meyve vb..) gerektiği kadar tüketmek, düzenli uyku ve stresten uzak durmak saç sağlığı için önemlidir.

en-guzel-sari-sac-modelleri

Hergün Yıkamak Saça Zarar Verir
Saçlar gün aşırı ve ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca ikisi bir arada ürünler yerine şampuan ve saç kreminin ayrı ayrı uygulanması daha doğru olacaktır. Saç kreminin saç uçlarına sürülmesi yeterlidir. Saç uçlarınız zarar gördüyse, düzenli aralıklarla kırıkları almak saçın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

gözleri-öne-cikaran-saclar

Saç Islakken Taranmalı ve Şekillendirilmelidir

-Maşa kullanımını sık yapmak yerine, arada bigudi ile şekillendirme yapılabilir.

-Düzleştiricileri her gün kullanmak yerine, saçı fırça ile şekillendirmek tercih edilebilir.

-Saçın doğal rengine yakın boyalar tercih edilmelidir.

güzel-saclar

Kimyasal İşlemler Saçı Bozar

Sık yapılan kimyasal işlemler ve şekillendirme işlemleri en sağlam saç yapısında dahi kırılma ve kopma yaratır. Bir-iki damla kadar badem yağını avuçlarınızda iyice dağıttıktan sonra sadece saç uçlarınıza sürerek besleyebilirsiniz. Yağ miktarında abartıya kaçmayın, saç diplerine sürmeyin. Saç derinizin yağ dengesini bozarsınız.

güzel-sac-modeli

Kuru Saçlar İçin Bakım ve Önlemler

Saçlarınızı az şampuanla yıkayın
– Saç kremi kullanın
– Kurutma makinesini mümkün olduğunca az kullanın
– Nemlendirme özelliği fazla olduğundan kuru saç şampuanlarını tercih edin.
– Saç kremini şampuandan sonra kullanın. Kremler saçların parlak hale gelmesini ve yumuşak olmasını sağlar.

parlak-saclar-iic

Saçınızın Yağlanmaması İçin Önlemler

Saçların çok sık taranmamasına ve fırçalanmamasına dikkat edin. Bu şekilde deride bulunan yağlar saça ulaşamaz.
– Aşırı sıcak ve nem, yağ salgısını arttırdığından bu ortamlardan kaçının.
– Saç kurutmayı sıcak havayla yapmayın.
– Yağlı saçlar için olan şampuanlar tercih edin.
– Yağlanmayı azaltmak için şampuanla yıkama sıklığını abartmayın.

sac-bakimi-icin-ne-yapmali

Yıpranan Saçlar İçin

Yaz aylarında yıpranan, kuruyan saçları canlandırmak için işte size iki öneri;

-Yıpranmış saçlar için bir miktar badem yağını saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dk kadar saçınızda bıraktıktan sonra, maden suyuyla durulayın. Ardından şampuanlayıp saç kremi sürün.

-Kuru saçları için Balla sütü karıştırıp saç derisine masaj yapın ve 15 Dakika bırakın. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Saçınızın canlandığını göreceksiniz.

seksi-saclar-

Yeşil Çay Saçı Korur

Yeşil çay kullanmaya özen gösteriniz. Yeşil çayın içerisindeki anti toksidan maddeler kafa derisini enfeksiyonlara karşı korur.

uzun-canli-saclar

Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

İNCE TELLİ ve DÜZ SAÇLAR

Saçınızı omuzlarınızdan aşağıya uzatmayın; zekice kesilmiş katlar saçınızı daha kalın göstererek hareket kazandırır. Yüz şeklinize uygun bir perçem de iyi fikirdir.

KALIN VE SERT SAÇLAR

En kolay saç tipi, ama sürekli bakım ve kontrol gerektirir. Fazla kısa kesmeyin, yoksa çim adama benzersiniz.

DALGALI SAÇLAR

İnceden kalına doğru uzanır, bu yüzden kesim ve uzunluk tamamen yüz şekline bağlıdır. Ne kadar uzatırsanız, dalgaları o kadar azalır.

ünlülerin-sac-modelleri

Stres Saçı Yorar

Stresinizi atın. Stres beden ve ruh sağlığını bozduğu gibi saç yapısını-dengesini de bozar. Zaman zaman saç diplerine yapacağınız masajla saç köklerini uyarın. Sönük saçlarınızın canlandığını göreceksiniz.

 

*

Ada Yılmazer

Cilt ve Bakım Uzmanı

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Yüz Botoksu İçin 10 Kolay Egzersiz başlıklı makalemizde 6 Günde Yüzünüzde Kesinlikle Değişimlere Sebeb Olacak Mutlak Egzersizler, ev botoksu ve İnanılmaz Ev Botoksu: hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

4 thoughts on “Canlı ve Parlak Saçlar İçin 10 Öneri

    1. Arkadşlar, üç özellik bir arada bir şampuan buldum. Liquid Keratin Şampuan. Bu hem bitkisel, hem dökülmeye çok iyi geliyor hem de boyalı saçları yumuşacık ve parlak hatta ipeksi yapıyor. Denemenizi mutlaka isterim.

      1. Ferda canım çok teşekkür ederim gerçekten şampuan çok güzel ayrıca keratin iksir ve keratin dip bakım yağı ile beraber kullanıyorum saçlarımın dökülmesini de engelliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir