Breaking News

En Zengin 10 Türk

Her sene Forbes dergisi dünyanın en zengin insanları listesini açıklıyor. Orada listeye giren Türkleri sıraladığımızda da en zengin 10 Türk listesi ortaya çıkıyor.

Asıl zenginliğin cüzden zenginliği değil gönül zenginliği olduğunu herkes söylese de parası olan daha çok konuşuluyor.

Buradaki liste sizi yanıltmasın. Burada kişisel zenginlik listeleniyor. Aile zenginliği olsa listenin başında Koç ve Sabancı aileleri geliyor. Çünkü para ve şirket hisseleri kardeşler arasında pay edildiği için kişisel servet sıralamasında bu ailenin üyeleri sıralamaya giremiyor.

Neyse biz de çenemizi çok yormayalım hemen Türkiye’nin en zengin 10 kişisini tanıtmaya başlayalım.

 

Hüsnü-özyegin

 

Hüsnü Özyeğin Fiba Şirketler Grubu

Hüsnü Özyeğin, (d. 1944 ) Liseyi Robert Kolej’inde tamamladı. ABD’de Oregon Eyalet Üniversitesi İnşaat  Bölümü’nde okurken finans konularına daha ilgili olduğunu farketti. Harvard’da master yaptı. Üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen Özyeğin, kolejden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet’ten iş teklifi aldı. 32 yaşındayken Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984’te yine Karamehmet’e ait Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürlüğüne geçti.

Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası’ndan ayrılarak kendi bankası Finansbank’ı kurdu.

2005 yılında Forbes’in milyarderler listesine ilk kez giren Hüsnü Özyeğin, 1 milyar dolarla 620. sırada yer aldı. Mart 2009 itibariyle Forbes’in “En zengin 100 Türk” listesine 2.9 milyar dolarlık servetiyle 1. sıraya yükselmiştir. Forbes dergisi tarafından tüm dünyada yapılan araştırmanın 2009 yılı sonuçlarına göre de, Dünyanın en zengin 221. kişisi olmayı başarmıştır. Mart 2010 araştırmasına göre 3 milyar dolarlık servetiyle 1. sıradaki yerini korumuştur.

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, 18 Mayıs 2007 tarihinde İstanbul’da Özyeğin Üniversitesi’ni kurmuştur.

Katıldığı bir konferansta gençlere tavsiyelerde bulunan Hüsnü Özyeğin, şöyle konuştu:

“Babamın verdiği 1000 dolarla yola çıktım. Cebimde 3 dolar kalmıştı. Hayata bu 3 dolarla başladım denilebilir. Sürekli çalışmak zorundaydım. Bu şekilde üniversiteden mezun oldum.”

Amerika’da okurken, gazete dağıtmaktan çikolata- çiklet satmaya, garsonluktan kiralık araçların bırakıldığı şehirlerden getirilmesine kadar birçok iş yaptığını anlatan Hüsnü Özyeğin, öğrencilere yaşamda önemli olanın ’erken başarısız olmak’ olduğunu anlatırken, geç başarısız olunduğunda bir daha ayağa kalkılamayacağını söyledi.

Türkiye’de yayınlanan zenginler listesini hatırlatan Özyeğin, bunun yanı sıra ’Gönlü zenginler listesi’ de yayınlanmasını önerdi:

“O zenginler sağ tarafta, gönlü zenginler listesinde kaçıncı oluyorlar. 5’inci olan 90’ıncı mı, 60’ıncı olan 3’üncü mü? Çünkü şuna inanıyorum ben: Bir yerde insan eğer, başkalarının hayatlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmıyorsa o insanın hayatı fevkalade değersizdir.”

Hüsnü Özyeğin, bugün itibariyle Fiba Holding bünyesinde 15 bin kişinin çalıştığını Rusya’da ise bugüne kadar 13 bin kişiyi işe aldığını belirtti.

Evli, iki çocuk babası ve iki torun sahibi olan Özyeğin, İngilizce biliyor.

Mehmet-Emin-Karamehmet

Mehmet Emin Karamehmet Çukurova Holding

Mehmet Emin Karamehmet, Çukurova Holding’in sahibi, dünyanın en zengin 268. kişisidir.

Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu, liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Koleji’nde tamamladı. 1994 yılında Murat Vargı adlı bir tekstilci ile Turkcell’i kurdu.

Sahibi olduğu başlıca kuruluşlar; Turkcell, Show TV, Akşam Gazetesi, Digiturk , Bedaş , Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Profesyonel yöneticilerinin proje ve kararlarını destekleyen, onlara tam yetki ve sorumluluk veren Karamehmet, ‘çalışanlarına laf söyletmemesi’  ve çalıştırdığı profesyonelleri oldukça özgür bırakmasıyla tanınıyor. Karamehmet mülayim, çabuk sinirlenmeyen ve hoşgörü sahibi bir insan. Profesyonel yöneticilerine çok güvenen ve onların kararlarını sonuna kadar dinleyerek icraata geçen Karamehmet, bir projeye girerken ayrıntılı değerlendirme yaparak risk alabilen bir müteşebbis.

Holding çalışanları ve arkadaşları Karamehmet’i, işine bağlılığıyla tanıyor. Sabah 8.00’de girdiği ofisinde akşam saatlerine kadar çalışan Karamehmet, zaman zaman hafta sonları da işleriyle uğraşıyor. Hemen hemen hiç tatil yapmadığı, gösterişi ve lüksü sevmediği, ofisinin ise son derece mütevazı olduğu söylenenler arasında. Az ve öz konuşan Karamehmet, aynı zamanda iyi bir gözlemci ve iyi bir dinleyici de.

Mehmet Emin Karamehmet, medyada görünmekten hoşlanmayan ve pek ortaya çıkmayan bir insan. Bir arkadaşının ifadesiyle, “lüzumsuz işler yapmayı ve lüzumsuz gördüğü yerlerde de bulunmayı” sevmiyor.

Şirketlerini zaman zaman kendi kullandığı arabasıyla gizlice ziyaret ediyor. Hatta şirket çalışanlarının kendisini bu ziyaretlerinde tanıyamadığı ve bu yüzden ilgilenmediği söyleniyor.

sarık-Tara

Şarık Tara Enka İnşaat

22 Nisan 1930 yılında Üsküp’te doğmuştur. 1942 yılında Üsküp Başkonsolosu Reşat Karabuda’nın yardımıyla önce kendisi İstanbul’a gelir ve yengesi Seniha hanımın yanında kalır. 1944’de ailesinin de geldiği Türkiye’de orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra 1957 yılında kızkardeşi Vildan Gülçelik’in kocası (daha sonra bir uçak kazasında vefat eden eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kollektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başladı. 56 yaşındayken işleri oğlu Sinan Tara’ya devretti. Şarık Tara, enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Holding Yatırım Anonim Şirketi’nin halen Fahri (Onursal) Başkanlığını yapmaktadır.

Türkiye’nin en genç işadamlarından biri olarak ilk kez 1969’da bugünkü Davos toplantılarının başlangıcı olan Interanational Industrial Conference gibi vizyoner bir toplantıya davet edildi. Sonraki yıllarda adı World Economic Forum’a dönüşen, kamuoyunda “Davos Toplantıları” olarak bilinen konferansların sıkı bir izleyicisi oldu.

Davos’un dünyadaki gelişmeleri anlayabilmek, fırsatları öğrenebilmek ve değişik ülkelerden dostlar edinebilmek için çok uygun bir ortam sağladığını söylüyor. “Benim Davos’tan öğrendiğim en büyük ders: ‘to be international-uluslararası olmak’ gerekliliğiydi” diyor. Enka’nın Türkiye dışına açılma ve oralarda büyük proje ve yatırımlara girme cesaretinin arkasında da bu vizyon yatıyor.

Sırpça, Almanca ve İngilizce biliyor. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Ali-ibrahim-Agaoglu

Ali İbrahim Ağaoğlu Ağaoğlu Şirketler Grubu

3 Mart 1954’te doğdu. Babası Mithat İbrahim Ağaoğlu, İstanbul’da döneminin tanınmış müteahhitleri arasındaydı. Babasının da etkisiyle gençlik yıllarında bir yandan okuyup bir yandan da bu mesleği temelden öğrenen Ali Ağaoğlu, 1975 yılında babasının geçirdiği ciddi bir kalp rahatsızlığı sonrasında bir süreliğine aile işlerinin başına geçti.

Kabataş Lisesi’nde okurken mecburen işlerin başına geçen Ali Ağaoğlu, çok gençti, ama hem iddialı hem de gözü karaydı. Dönem İstanbul’un göç aldığı, konut ihtiyacının hiç bitmeyecekmiş gibi sürekli devam ettiği yıllardır. Fırsatı görür, büyük arazi alımları yapar. Uzun sürmez baba iyileşir ve işe döner. Döner ama bu kez de kuşak tartışmaları başlar. Oğlun fırsat olarak gördüklerini baba risk olarak alır. Bir tartışma sonrası cebindeki paraları da masanın üstüne bırakarak kendi işini yapmak üzere tek başına yola çıkar. Güvendiği tek şey, o güne kadar kendisine arka çıkan çevresidir. Ancak çaldığı tüm kapılar kapanır çünkü babası işe dönmesi için bütün yolları kapatmıştır. 15 gün boyunca cebinde simit parası olmadan dolaşır, ancak pes etmez. o günleri anlatırken şöyle diyor:

‘Belki on beş gün aynı çorabı yıkayıp giydiğimi hatırlıyorum. Cebimde simit alacak para yoktu. İş yapabilme yeteneğime ve çevreme güveniyordum. En büyük sermaye iş yapma yeteneğidir. Ama o çevrem neticede babamın iş çevresiydi. Bunu hesaba katmamıştım. Arazi işlerinin çok önemli olduğu İstanbul’a göçün aşırı olduğu bir dönemdi. Büyük arazi alıp parselleyip satıyorduk. Bu işi yaparım diye düşünmüştüm. Bir arazi buluyorum. Ya o çevreden ya da bankadan para lazım. Banka müdürü arkadaşlarım vermiyor. Babam benden önce gidip müdahale ediyor. Beni sevmediğinden değil, aksine benim tekrar aile işinin başına dönmemi istediği için yapıyordu. Ama ben bu riski hesaplayamamıştım. Buna rağmen başardım. Arazi aldım, sattım. Kendi başıma ayaklarımın üzerinde durmayı başardım.’

Babası ile ticari anlamda yollarını ayırmasının ardından Ağaoğlu Şirketler Grubu’nu kurar. Ali İbrahim Ağaoğlu, kısa bir süre içerisinde inşaat, turizm ve hizmet sektörünün Türkiye’deki en büyük isimlerinden birisi olur.

Şirketinin televizyon reklamlarında rol alarak halk ile yakın ilişkiler kuran, farklı bir iş adamı profili çizen Ağaoğlu, iş yaşamının yanı sıra özel hayatı ve lüks araba tutkusuyla da kendisinden bolca söz ettirmektedir.

Ali Ağaoğlu halen ayrı yaşadığı ilk eşi ile evlidir ve bu evlilikten üç çocuk sahibidir. İlerleyen yaşına rağmen günde 15 ila 17 saat arasında çalışarak kendisini dinç tuttuğunu belirten iş adamı, 25’den fazla şirketi bünyesinde barındıran Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Tatil anlayışını ise şöyle özetliyor:

‘Aslında her gün tatil yapıyorum. Tatil dediğin nedir? Sevdiğin işi yapmaktır. İşim olmazsa ben sudan çıkmış balık gibi olurum. Tatilim en fazla bir günlüktür. Onlarda da işle birlikte olur. Günde ortalama 16-18 saat çalışıyorum.’

Ahmet-Zorlu

Ahmet Zorlu Zorlu Holding

1 Şubat 1946’da Denizli Babadağ’da doğdu. İlkokuldan sonra okulu bırakarak bir yandan evdeki dokuma tezgahında, diğer yandan da babasının dükkanında çalışmaya başladı.

14’ünde tek başına ticaret yapabileceğine inanıyordu; ama babası yaşını küçük buluyordu.

Hayatı; Karadeniz pazarını keşfe çıkan amcasının eve yüklü siparişlerle dönmesiyle değişti. 15 yaşında amcasıyla birlikte Bursa, Ankara ve Samsun’u kapsayan bir iş gezisine çıktı. Trabzon son durakları oldu. Orada bir dükkan açmaya karar verdiler. Yaşıtları daha sokakta oyun oynarken Ahmet Nazif, 1960 yılında ailenin Trabzon’da açtığı dükkanın başına geçip çarşaf ve havlu satmaya başladı.

Asker dönüşü üç yıl daha çalıştığı ve “İkinci memleketim” dediği Trabzon artık ona dardı. “Benim İstanbul gibi büyük bir kentte çalışmam gerekir” diyerek yola düştü. Çarşaf işini en ince ayrıntısına kadar biliyordu. Bir İtalyan dergisinde gördüğü desenli nevresim takımı onun ilham kaynağı oldu.

O günlerde Türkiye’de çarşaf üreten tek bir firma vardı. Fakat onların çarşafı 1 metre 80 santim enindeydi. Ve o ilk defa 2 metre 20 santim eninde çarşaf üretti. Zorlu Türk tüketicisini renkli ve desenli nevresimle tanıştıran ilk isimdi. Mevcut kapasite, talebi karşılamaya yetmeyince, 1975 yılında Bursa’da ağabeyiyle tekstil fabrikası kurdu.

Çorlu’daki fabrikasıyla dünyanın “Tül perde devi oldu. 1990’dan sonra Vestel’i alarak elektronik alanına girdi. Zorluklarla mücadele ederek başarıyı yakalayan Zorlu, ilerlemek isteyenlere şöyle sesleniyor: “Çıraklığını yapmadığınız bir işin patronluğunu yapamazsınız! Dürüst olup cesaretli kararlar verdikten sonra, başarı peşinden gelir insanın. ”

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ferit-sahenk

Ferit Şahenk Doğuş Holding

Ferit Faik Şahenk 1964’da Ankara’da doğdu. Doğuş Holding’in ve Garanti Bankası’nın yönetim kurulu başkanıdır. 1990-1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. Şahenk, 2001 yılının nisan ayında, kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman babası Ayhan Şahenk’in yerine, henüz 37 yaşındayken Doğuş Holding’in başına getirildi. Gerçek hayatta babasını, profesyonel anlamda da patronunu kaybeden Şahenk, şu sözlerle babasını hatırlatıyor:

“İşin en zor tarafı oydu. Yatak odamda başucumda direkt bir hat vardır. Ayhan Bey’in yatak odasında da aynısı vardı. Bu numarayı bir tek ikimiz bilirdik. Müthiş psikolojik rahatlatma yaratırdı bende. Hala o telefonu kaldıramadım, fişini çekemedim. Nasıl yapayım? “

2 Nisan 2001’de babası Ayhan Şahenk’in vefat etmesiyle Doğuş Holding’in başına geldi.

Diana Şahenk ile evli olan iş adamının, Defne adında bir kız çocuğu bulunmaktadır.

Mubariz-Gurbanoglu

Mubariz Gurbanoğlu Palmali Grubu

Mübariz Mansimov 22 Mart 1968’de Azerbaycan’da doğdu. Türkiye vatandaşı olduktan sonra soyadını “Gurbanoğlu” olarak değiştirmiştir.

Palmali Holding’in sahibi olan Mübariz Mansimov, 6’sı kız, 3’ü erkek, 9 çocuklu işçi sınıfı bir ailenin evladı olarak, dünyaya geldi. Mubariz Bey, kısa saçlı, yüzü gülmeyen, uzun boylu, atletik yapılı kara yağız bir Kafkaslı. Kendinden çok emin yürüyor, konuşurken gözlerini karşısındakinin gözlerinden hiç ayırmıyor. ‘Mubariz’ Azericede ‘mücadele eden, savaşan, tuttuğunu koparan’ anlamına geliyor. Mubariz Gurbanoğlu çalışmaları ile ilgili şu bilgileri veriyor:

‘Palmali, gemicilikte dünyanın ilk 5 firması arasında, toplam 28 bin çalışanımız var. Öteki yatırımlarımızı da katarsak, bu rakam 45 bini geçer. Geçen yıl yaklaşık 7 milyon ton petrol, petrol ürünü ve kuru yük taşıdık. Bütün büyük armatörlere sorun; hepsi ‘Palmali buraya geldi, Türk tankerciliği çok güzelleşti’ diyecek. Birçok Türk armatöre iş veriyoruz, eskiden bunlar Yunanlılara verilirdi. Ben Rusya’da o işi Yunanlıların elinden alıp pazara Türkleri soktum, Türk meslektaşlarımla iftihar ediyorum.’

Mubariz Gurbanoğlu evli iki kız çocuk babası.

Murat-ülker

Murat Ülker Yıldız Holding

Murat Ülker, 1960’ta İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini İstanbul Lisesi’nde tamamladı ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Yelkencilik, avcılık ve seyahatten hoşlanıyor.

50 şirket, 300 marka ve yaklaşık 20 bin çalışana sahip Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, yine de kendisini zengin hissetmediğini söylüyor.

İngilizce ve Almanca bilen Murat Ülker evli ve üç çocuk babası.

Murat-Vargi

Murat Vargı MV Holding

TED Ankara Koleji mezunu olup, lisansını Ankara Üniversitesi Ekonomi ve Dış Ticaret Fakültesi’nde yaptı.

Murat Vargı kariyerine 1972 yılında Koç Holding’de ihracat temsilcisi olarak başladı.

1976 yılında 3 ortağıyla beraber Penta Dış Ticaret şirketini kurdu.1993 yılında Turkcell’in ve KVK’nın kurucu ortağı oldu,  aynı yıl MV Holding kurulmuştur.

 

Ahmet-calik

Ahmet Çalık Çalık Holding

Ahmet Çalık, 1958 Malatya doğumlu. Ticari yaşamına 1981’de Ortadoğu Tekstil’i kurarak başladı. Malatya’da GAP Güneydoğu Tekstil’i kurarak Doğu Anadolu’daki ilk yatırımını gerçekleştirdi. Enerji, telekom, finans, inşaat, medya ve tekstil alanlarında faaliyet gösteren grup şirketlerini 1997 yılında Çalık Holding’i kurarak tek çatı altında birleştirdi.

Ahmet Çalık evli ve iki oğlu bulunuyor.

*

Eslem Caner

ilim_23@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Albert Camus'tan 10 Hayat Tecrübesi başlıklı makalemizde Albert Camus hakkında, Albert Camus hayatı ve Albert Camus kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir