Breaking News

Mars Hakkında Sıradışı 10 Bilgi

30

İnsanoğlu’nun kolonileşme çabalarının ilk duraklarından biri olan Mars hakkında derlediğimiz yararlı ve ilginç bilgeleri sizlere sunuyoruz.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Mars’ın yarıçapı Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadardır. Yoğunluğu Dünya’nınkinden daha az olup, hacmi Dünya’nın hacminin % 15’i, kütlesi ise Dünya’nınkinin % 11’i kadardır.

 

 

 

faydali-bilgiler

Mars’taki Olimpos Dağı adı verilen dağ Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağ ve Marineris Vadisi adı verilen kanyon en büyük kanyondur.

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

 

Mars, Dünya hariç tutulursa halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir.

 

 

 

enterasan-bilgiler

 

Uzay araçlarıyla elde edilen jeolojik veriler şunu ortaya koymuştur ki, Mars önceden su konusunda geniş bir çeşitliliğe sahipti; hatta geçen on yıllık süre sırasında gayzer türü su fışkırma veya akıntıları meydana gelmişti.

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

 

İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl vekutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yerbenzeri gezegendir.

 

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’a ithâfen adlandırılmıştır.

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Yüzeyindekiyaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir.

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Mars’ın kuzey yarımküresinde 10.600 km. uzunluğunda ve 8.500 km. genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Bu krater, bugüne kadar keşfedilmiş en büyük meteor kraterinin (Ay’ın güney kutbu kısmındaki Atkien Havzası) dört misli büyüklüğündedir.

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

31 Temmuz 2008’de Phoenix Mars Lander adlı robotik uzay gemisi Mars toprağının sığ bölgelerindeki su buzlarından örnekler almayı başarmıştır.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Mars Dünya’dan çıplak gözle görülebilmektedir. Çıplak gözle çoğu zaman Jüpiter Mars’tan daha parlak görünmesine karşın, ancak Venüs, Ay ve Güneş’çe aşılabilen bir parlaklıktır.

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay1999@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Timsahlar Hakkında Sıradışı 10 Bilgi başlıklı makalemizde timsah ve timsahlar hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir