Breaking News

Mustafa Kutlu’dan 10 Güzel Hikaye

Mustafa Kutlu günümüz Türk Hikayeciliğinin  en  usta yazarlarından biri olarak tanınır ve  Türk İnsanının Hikayelerini çok güzel dil ile anlatır. Bir Hikayesini okuyan Hikaye bağımlısı insan Tüm Hikayelerini de okumak ister. “Uzun Hikaye” lisede okuyan oğlumun “Baba filmine gideceğim, ama önce kitabını okuyayım” diyerek benden istediği kitabı okuyarak başladım. Sonra  ötekileri de okumak istedim. Çoğunu da okudum ve sizlerle de paylaşalım dedim.Hikaye yazan ve güzel hikayeler okumak isteyenler için Mustafa Kutlu  hikayeleri bir  okul bence.

mustafa-kutlu-hikayeleri

ilginc-bilgiler

UZUN HİKAYE 

Sevdiği kızı kaçıran, sonradan  sevdiği kızın kudretli babasının  hışmına uğramamak için  yurdu köşe bucak kaçarak gezen adı sosyaliste çıkmış garip bir adamın , oğlu ile  olan ilişkilerini, ergenliğe geçen oğlunun aşklarını anlatıyor. Kenan İmirzalioğlu’nun baş rolü ile yakın zamanda filme alınan bir hikaye  ve en çok okunan  hikayelerinden.Filmi izlemiş gibi hissederek okudum.

faydali-bilgiler

SIRADIŞI BİR ÖDÜL TÖRENİ

Yazarın en son hikaye kitabı. Bir kasabanın kasabayı tanıtmak için  kurulan derneğinin gene kasabalarını tanıtmak için verdikleri çaba ve düzenledikleri ödül töreninin  ne kadar  saçma ve anlamsız olduğunu ti ye alan bir hikaye . Ödül verilen insanları ödül verenlerin iyi tanımadan  belirlemesinin   ne kadar absürd olduğuna vurgu yapan akıcı güzel hikaye .Büyük beğeni ile  yaşananların doğruluğuna  inanarak okudum.

odevlere-yardimci-bilgiler

MAVİ KUŞ

Mustafa Kutlu’nun gene filme çekilen ve fazla bilinmeyen bir hikayesi. Bir küçük  kasabada   şehre yolcu taşıyan  eski bir otobüsün  şoförü, muavini ve müşterileri ve kasabayı anlatan güzel ve heyecanlı bir hikaye. Küçük kasabanın insanlarını sanki o kasabada yaşamış gibi hissettiren  ayrıntılı anlatan güzel bir hikaye.. Tam film olacak güzellikte. Zevkle okudum.

enterasan-bilgiler

MENEKŞELİ MEKTUP

Kocası tarafından terk edilerek kocası Almanya’ya gitmiş kadına kocası Almnanya’dan her hafta mektup yazar menekşeli kağıtlara. Bunları getiren postacıyı  da  eşi terk etmiştir ve  postacı ile İncilay hanımın duygusal ve  acıklı ama sevgiye dayanan ve birbirlerine dostça yardım etmelerini anlatan   bir güzel hikaye zevkle okudum. Dizi olacak kadar güzel anlatılmış. Kitabın ikinci bölümünde ise Hac mevsiminde otobüsü ile Arabistan’a çalışmaya giden bir şoförün samimi duygularını anlatan  bir hikaye var.

ogrencilere-bilgiler

YOKUŞA AKAN SULAR

Köyünden çalışmaya gelen Cevher adlı çocuğun  fabrikada ve İstanbul’da yaşadıklarını ve sendikalarda hak aramasını falan anlatan  güzel bir  hikaye. Daha 17 sinde daha güzel yaşam için köyünden kopup İstanbul’a gelen gençlerin hikayesi.

her-konudan-bilgiler

SIR

Bu kitapta mürşit ve mürit hikayelerinden oluşan birkaç hikaye var. Samimi mürşit, mürit ve onların çevresinde onlardan faydalanmak isteyen insanların hikâyeleri anlatılıyor.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

BEYHUDE ÖMRÜM

Edebiyat Fakültelerinde hocaların öğrencilere incelemesi için sık  sık ödev verdikleri kitabı. Kayanın dibindeki suyu ortaya çıkararak orada bahçe kurma, bu bahçeyi kurarken verdiği muhtar ile mücadelede, dayak yeme, mahkemeye düşme, çocuklarının ve köylülerin köylerini bırakarak  İstanbul’a taşınma, yaşlanınca köyüne dönen bir adamın hikayesi  kahramanın ağzından anlatılıyor. Zevkle severek okuduğum bir hikaye. Filmi çekilecek kadar güzel hikaye.

en-kolay-bilgiler

YOKSULLUK İÇİMİZDE

Yoksul insanların hayat ile mücadelesini ve dedikodularını, nişanlanmalarını ve evlenmelerini hayatta kalma savaşlarını anlatıyor. Yoksulluğun insanın kendi yarattığı  bir kavram olduğunu  vurgulayan bir hikaye

turkiyenin-bilgi-sitesi

YA TAHAMMÜL, YA SEFER 

“Ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin “ ata sözünün bir başka versiyonu olan bu  hikayede anlatılan “ Ya tahammül, ya sefer” yazarın öteki hikayelerinde de sık sık kullandığı  bir deyim ve  insanların ya bulundukları yerdeki saçmalıklara  tahammül etmelerini, beğenmedikleri yer ve insanların yanında kalmaktansa onlardan uzaklaşmalarını ve kendilerini daha mutlu hissedecekleri  yerlere sefer  etmeleri, yani gitmelerini  ana fikir olarak anlatan  içimizden bir hikaye.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

TAHİR SAMİ BEYİN ÖZEL HAYATI

Bu kitapta Bekir Sami Bey adlı insanın özel hayatında yaşadıklarını insnalar ile olan münasebetleri ve aile fertleri ile yaptığı mücadeleyi anlatıyor.

 

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Cumhuriyet Dönemi Yeni Gelenekçi 10 Yazar başlıklı makalemizde cumhuriyet dönemi edebiyatçılar, cumhuriyet yazarları ve edebiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir