Breaking News

NBA’in En Ateşli 10 Eyalet Derbisi

NBA’in ruhu tarif edilemezdir. İnanılmaz yeteneklerin yanında NBA’in o müthiş atmosferi de insanı kendine bir bağlar ki bir daha bırakmaz. NBA gibi inanılmaz paraların döndüğü bir müessesede bunu başarmak amerikanların işlerini ne kadar tutkulu yaptıklarının apaçık kanıtıdır. Hele ki o derbiler vardır ki, gözler kısılır, nefesler tutulur, biletler alınır, ve paha biçilemez ‘o’ anlar yaşanır.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Los Angeles Lakers vs. Sacremanto Kings

203

Gölün alabalıkları ile kralların nefes kesici kapışması. Özellikle Kobe’nin gençlik yıllarda alevlenen bu ruh, hala etkisini ve büyüleyiciliğini koruyor.

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Phoenix Suns vs. San Antonio Spurs

204

Güneşler’in genç ve hevesli kadrosu ile tecrübeli ve inanılmaz (tamamen nesnel) Mahmuz’ların (mahmuz; kovboyların çizmelerinde yer alan küçük garip nesne) büyüleyici karşılaşması. Genellikle galibi değişmese de mutlaka takip edilmesi gereken bir derbidir.

 

 

en-kolay-bilgiler

San Antonio Spurs vs. Los Angeles Lakers

205

İki efsanenin; Kara Mamba ve Esaslı İri’nin (Big Fundamental’i çevirmek bu kadar zor olmamalı!) yıllar süren rekabeti. Sonuçta ikisi de emekliye ayrıldı ancak NBA var olduğu sürece anılacak bir kariyer bıraktılar arkalarında.

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Chicago Bulls vs. New York Knicks

NY, USA - April 13th: New York Knicks vs Chicago Bulls. New York Knicks forward Carmelo Anthony (7) drives to the basket during the first half. Photo by Anthony J. Causi)

Sıra geldi Boğalar’ın ve Ivır-zıvır’ların (evet, ‘knick’ ıvız-zıvır demek) mücadelesine. Zaten bu derbi sırf Anthony ve Rose için bile izlenir, izlenmelidir.

 

 

her-konudan-bilgiler

Boston Celtics vs. Philadelphia 76ers

208

Kelt’lerin (Kelt, İskandinavya’nın bir mitolojisi) ve 76’lıların çekişmesine geldi sıra. Philadelphia ile Boston’un rekabeti çok eskilere dayanır. Bird ile Dr. J sayesinde 70’ler enfes maçlara ev sahipliği yapmış, o günlerden bu günlere değin o rekabet alevlenerek artmıştır.

 

 

ogrencilere-bilgiler

Miami Heat vs. New York Knicks

209

LeBron’un Cleveland’a postayı koyup Miami’ye kaçtığı o günlerde ateşlenen rekabet, eskilerden beri süre gelmekte. Wade’siz artık tadı tuzu kalmayan Miami ise ne yapacak, o da ayrı bir konu tabii.

 

 

enterasan-bilgiler

Chicago Bulls vs. Detroit Pistons

210

Jordon reisin o günlerde ‘çalışmaz’ hale getirdiği Pistonlar, şimdi tıkır tıkır çalışsa da, Boğalar karşısında hala pek bir güçleri yok. Bu derbiyi özel kılan ise, o eski günleri yad etmek isteyen binlerin akını.

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Los Angeles Lakers vs. Boston Celtics

211

NBA’in en köklü iki takımıdır Lakers ve Celtics. 60’larda Will Chemberlain’in hayvanüstü (insanüstü az kalır çünkü) performansı ile kupaları ve rekorları süpüren Celtics, günümüzde duraklama döneminde. Lakers ise Magic Johnson ve Kobe Bryant gibi doğaüstü (hayvanüstü az kalır çünkü) oyunculara sahip olduysa da bir türlü istikrarı sağlayamadı. Bakalım Lakers’ın yeni Johnson’ı veya Bryant’ı kim olacak.

 

 

faydali-bilgiler

New York Knicks vs. Brooklyn Nets

213

Bu derbi hakkında söylenebilecek tek şey; iki takımın taraftarının da NBA’in en ateşli taraftar grupları arasında yer almasıdır. Haliyle maçlar da 6. adamın katılımıyla uçuyor da uçuyor.

 

 

ilginc-bilgiler

Golden State Warriors vs. Los Angeles Clippers

215

Paul ve Curry’nin amasız rekabeti de denebilir buna. MVP’yi kıl payı kaçıran Paul ve Curry’nin mücadeleleri de bu sezon için soluksuz izlenecek.

 

 

Kaynak

 

 

M. Endülüs Özbay

muhammedendulus@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Oyun Tarihinin 10 Efsanesi başlıklı makalemizde efsane, ikon ve oyun tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir