Breaking News

NLP Eğitmeni Ralph Watson’a 10 Soru

Uluslararası zirve koçu ve konuşmacı Ralph Watson ile kahve tadında harika bir kişisel gelişim sohbeti yaptık. NLP ve Koçluk alanındaki saygın uzmanlardan biri olan Ralph Watson, bizlerle tecrübelerini paylaştı.

Ralph-Watson

ilginc-bilgiler

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Birçok farklı alanda çalıştım. Ben bir iş koçu ve iş danışmanlığı uzmanıyım. İş gelişim ve performanslarının daha iyi düzeye çıkması için çalışırım. Diğer yandan, bir kişisel gelişim uzmanıyım. Burada bireyleri kendilerini geliştirmeleri ile ilgileniyorum. Her iki işin de ortak noktasına baktığımızda, gelişimi temel aldığımı göreceksiniz. Bunu 15 yıldan beri yapıyorum.

faydali-bilgiler

 

Eğitimleriniz, şu ana kadar nerelere kadar ulaştı?

Dünyanın birçok yerine bu eğitimleri götürüyorum. Hindistan, Çin, Orta Doğu… Tabi bu arada Türkiye en çok sevdiğim yerlerden bir tanesi. 8 yıldan beri Türkiye’de eğitimler gerçekleştirmekteyim. Bu eğitimlerin konuları, iş danışmanlığı ve NLP eğitimleri üzerine olmaktadır.

odevlere-yardimci-bilgiler
Eğitimde hedefiniz nedir?2013’deki hedeflerimden bir tanesi Ralph Watson Markasını Türkiye’de etkin kılmak. Eğitimlerimizdeki misyonumuz, tutkuyla insanların kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

enterasan-bilgiler

Türkiye’de verdiğiniz eğitimlerde karşılaştığınız problemler nelerdir?

Burada karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi, eğitime ayrılacak olan zamanların iş yaşamlarının içinde olması. Bunu biraz daha açacak olursak. Örneğin bir haftalık bir eğitim programı düzenlediğimizde bunun Pazartesi’den başlayarak Pazar’a kadar sürdüğü düşünülürse, katılımın inanılmaz az olduğunu görüyoruz.

ogrencilere-bilgiler

Sebebi nedir bu az katılımın?

Sebebine baktığımızda karşılaştığımız tablo şu oluyor : “Ben bu eğitime gelemem. Çünkü iş yerimden izin vermezler. Bu durumda kovulurum.” Esasında iş yerinde verimin de artması için bu eğitimleri bireylerin alması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim alan birey daha donanımlı olacak ve işyerine sağladığı verim de artacaktır.

her-konudan-bilgiler

 

İngiltere ile Türkiye’deki kişisel gelişim eğitimlerini kıyaslarsak ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

İngiltere’de koçluk uzun yıllardan beri kullanılıyor. Özellikle koçluğun iş yaşamında aktif olarak kullanıldığını görüyoruz. Verilen eğitimler de ciddi aşamaları ve kriterleri olan eğitimlerdir. Türkiye’ye baktığımızda birçok NLP eğitimi ve koçluk eğitimi verildiğini görüyoruz. Bazılarının resmen üç günde verildiğini görünce gerçekten şaşırıyorum. Bu tip eğitimlerin sağlıklı olmadığı ortadadır.,

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Sizin eğitim süreleriniz nedir?

Benim verdiğim koçluk eğitimlerinde bir yıla yayılan çalışmalar bulunmaktadır. Sağlıklı olan da budur. Çünkü bu bir yıl içinde birçok çalışma yapılır. Böylece bireyin koçluk niteliklerini kazanması sağlanır.

en-kolay-bilgiler

Koçluktaki en temel vasıflardan bir tanesini söyleyecek olursak görüşünüz nedir?

Koçluğun temek niteliklerinden bir tanesi, tutkuyla bu işe bağlı olmaktır. Bireylere bu işi yaparken ne kadar severek yaptığınızı, eğitimler sırasında, onların her zaman yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekir.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Projeleriniz arasında neler var?

International Federation For Coaching and NLP’nin daha etkin çalışması için birçok projemiz var. Bunları hayata geçireceğiz. Online iş sistemimizi kuracağız. Kişisel gelişim programlarımızı yine bu sistem üzerinden verme imkânımız olacak.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

İletişim kurmak isteyen okurlarımız size nasıl ulaşacak?

www.ralphwatson.com adresinden bize ulaşabilirler. Bunun dışında facebook ve twitter adreslerimden, yine çevrimiçi bir şekilde iletişim sağlayabilirler.

*

Hakan Birol

www.hakanbirol.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Eşinizle Mutlu Olmanız İçin 10 Öneri başlıklı makalemizde evde mutlu olma, mutlu aille ve mutlu evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir