Breaking News

Olgun İlişkinin Anahtarı

Âşık olduğumuzda en çocuksu yanımız ortaya çıkar, başlangıçta üç yaşında bir çocuk gibi davranmaya başlarız. Duygusal olarak en uçlarda gezinir, bir an çok severken bir sonraki an ondan nefret ederiz, sadece bizim olsun isteriz, sahipleniriz…

Çocuksu Aşk

Aşkın ilk günleri muhteşemdir, kendimizi harika hissederiz, coşku içinde dünyaya yeni gözlerle bakmaya başlarız. Aşkın tam anlamıyla hissedildiği bu döneme uzmanlar “çocuksu aşk” diyorlar. Bu, dönemde bir mucize yaşıyormuşuz gibi hissederiz ve zaman geçtikçe bu mucizenin sona ereceğine dair endişelenmeye başlarız.

Birçok insan bu endişeyi hissetmeye başladığı noktada çabalamaya ve çözüm üretmeye başlar. Aşkın sürmesi için çoğu insan çocuk sahibi olur, ama endişe sürdüğü müddetçe bu da bir işe yaramaz.

Endişe

Çok geçmeden vücudumuz beynimize, bu endişe hissinin sinyallerini yollamaya başlar ve sağlığımızın tehlikede olduğunu haber verir.  Beynimiz de bizi bu endişeden kurtarmanın yollarını aramaya başlar. Biz bu muhteşem duygunun sürmesi için çabalarken beynimizden mesajlar almaya başlarız:

*O gerçekten doğru kişi mi?

* O da seni seviyor mu?

* Sana uygun mu?

* O iyi biri mi?

Bu mesajlar, endişemizi arttırır ve endişemiz arttıkça beynimizin gönderdiği mesajlar da acılaşmaya başlar:

* Seni sevmiyor

* Seni yeterli bulmuyor

* Sana değer vermiyor

* Seni aldatıyor

Beynimiz sağlığımız için bizi kurtarmak uğruna artık bir savaş başlatmıştır. Bu aşk denen duygunun sona ermesi için bize kanıtlar sunmaya devam eder, bu işin yürümeyeceğini söyler, bizi en sonunda stabil konumumuza geri döndürür. Ta ki biz aynı hissi ve aynı döngüyü yeniden bir başkasıyla yaşamaya başlayana kadar.

Birçok ilişkide bu savaşı beyin kazanır, aşk ölür, döngü devam eder. Peki eğer savaşı siz kazanırsanız ne olur?

Eğer bu savaşı kazanan siz olursanız ilişkiniz uzmanların tabiriyle “olgun ilişki”ye evrilir, endişe yok olur.

Olgun ilişkide partnerinizle aranızda sağlıklı bir iletişim kurulur, olayları sadece kendi açınızdan değil, onun açısından da görürsünüz, karşılaştığınız engel ve sorunlarda tepkisel değil, yapıcı davranırsınız. Sorunlara değil, çözümlere odaklanırsınız. En önemlisi de başlangıçta hissettiğiniz o aşk hissi yok olmaz, sizinle kalır.

Olgun İlişki

Olgun ilişki evresine yükselebilmenin anahtarı  endişeyi durdurmaktır. Endişe sona ermediği müddetçe beyin aşk hissinin sona ermesi için sizinle var gücüyle savaşacaktır.

Endişeyi sona erdirmek içinse yapmanız gereken en önemli şey, bu endişeyi fark etmek ve kabul etmek…

Endişenizi fark edip kabul ettikten sonra;

Sorgulamadan,

Savunmaya geçmeden,

Suçlamadan,

Bahaneler üretmeden,

Şefkatle ve işbirliği yaparak,

Partnerinizle daha sık zaman geçirip ikinizin de iyi hissedeceği şeyler yapmak; yıldızları izlemek, yürüyüşe çıkmak, birlikte şarkı söylemek, birlikte kitap okumak… Birlikte geçireceğiniz iyi zamanlar tüm endişenizi yok edecek

, aşk kazanacaktır…

 

Tülin Özçakır

Bir önceki yazımız olan Yalnızlıkla Sevdim Seni başlıklı makalemizde yalnız kalpler, yalnız olmak ve yalnızı anlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir