Breaking News

Programcılığa Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye

2

Bilgisayarlar ile haşır neşir olan gençlerinin ortak hayalidir programcı olmak. Programcılığı hedef belirleyen gençler kendilerine nasıl bir yok çizmelidir? Alanında uzman birçok programcının tavsiyeleri ile karşınızdayız.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Kod yazarken Mouse (fare) kullanmayın. Kullandığınız kodlama editörünün kısa yollarını iyice öğrenin. Kısa yolları kullanmak kod yazma etkinliğinizi ve kodlama hızınızı arttıracaktır. En önemlisi sizi havaya sokacaktır.

 

 

 

faydali-bilgiler

Not tutmayı alışkanlık haline getirin. TODO ve NOT TODO listeleriniz olsun.

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Yazılım ve programlama üzerine bol bol kitap, dergi ve makale okuyun.

 

 

 

enterasan-bilgiler

Mutlaka en az 2 tane programlama dilinde uzman olacak şekilde kendinizi yetiştirin (Şahsi fikrim Java ve C# olması yönünde). Bunları öğrendikten sonra her 2 senede bir yeni bir programlama dili öğrenmeye çalışın (Uzman olmanıza gerek yok). Ancak aynı anda 2 dili öğrenmeye çalışmayın.

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

En ince ayrıntısına kadar Nesneye Dayalı Programlama Yaklaşımını özümseyin ve içselleştirin.

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Benim yazdığım kodda hata çıkmaz demeyin, kodu yazdıktan sonra tekrar tekrar farklı parametrelerle test edin.

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Hiçbir zaman OLDUM demeyin. Daha yolun başındasınız. Yazılım ve programlama işinde en büyük risklerden biri her şeyi öğrendiğinizi zannedip, duraklamaya hatta gerilemeye başlamanızdır.

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Elinizi korkak alıştırmayın. Yanlış yapmaktan korkmayın. Yanlış yapa yapa doğruyu bulacaksınız. Yanlış yapmaktan korkarsanız hem öğrenme süreciniz çok yavaşlar hem de deneme-yanılma yöntemine başvuramayacağınız için sürekli soru sorarak etrafınızdakileri rahatsız etme riskiniz artar.

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Yaptığınız işten keyif almaya bakın. Yazılım ve kodlama bir çeşit sanatsal üretim işidir. Resim yapmaktan farksızdır. Keyif almadan bu işi icra etmenize imkan yok.  Kişilik olarak bu işe uygunsanız zaten keyif almamanız da imkansız.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Başkasının yazdığı kod üzerinde iş yaparken sürekli eleştirmekten kaçının. Aynı hataları siz de zaman zaman yapıyorsunuzdur. Yapmanız gereken o kişiye ulaşarak uygun bir iletişim yöntemi ile kod hakkında tartışabilmenizdir.

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Kasım Ayında En Çok Satan 10 Oyun başlıklı makalemizde 10, cod ve en çok satan hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir