Breaking News

Ramazan’da Kilo Vermenin 10 Yolu

saglikli-beslenme

Ramazan’ da kilo vermek mümkün mü ?

Ramazan’da açlık süresinin uzunluğu, beslenme düzeninin değişmesi ve tüm gün aç kalan kişinin iftar sofrasında sınırsızca yemek isteği, Ramazan sonunda fazla kilo ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarını da beraberinde getirir.

Öncelikle sahurda yapacağınız öğün olabildiğince hafif olmalı, fakat sizi gün boyunca tok tutabilecek doğru besinlerden oluşmalı. Tahıl ve lif oranı yüksek besinler tercih edilmeli. Kahvaltılık malzemelerin tercih edilmesi daha doğru bir davranış olur.

İftar vaktinde ise; uzun süre açlık sonrasına denk geleceği için yine hafif, mideyi dolduracak ama yormayacak besinler tercih edilmelidir. Çorba ve salata ile hem doyabiliriz hem sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz.

Yasaklar ;
‘’Kızartmalar

Hamur işleri

Şerbetli tatlılar.’’ Diye söylendi yıllarca. Ben bu düşünceyi desteklemiyorum. Vücudumuz bir makineye benzer ve bütün gıdalara ihtiyaç duyar. ‘’Yasaklar’’ doğru zamanda yenirse zarar yerine fayda verir.Örneğin tatlıyı iftardan hemen sonra yersek kilo yapar. Ama iftardan 1-2 saat sonra yenildiğinde enerji verir.

Yemekten hemen sonra bir bardak suyu kafaya dikerseniz kilo alırsınız. Birçokların dediği gibi ‘’ su içseniz yarıyor’’ olacak. Yemekten en az 15 dakika sonra içilen su bedenimize sağlık verir.

İftarda yemeği yer yemez hemen çöken yorgunluğun etkisiyle televizyon başına geçmeyin. İftardan iki saat sonra yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş hem iyi hissettirir, hem de metabolizmanızın çalışmasını sağlar.  Oruçluyken spor yapmayın çünkü vücutta bize sağlık veren bazı dengeler bozulur, kortisol yükselir, kaslar azalır, yağlar artar, kas gücünde yüzde 3-12 oranında azalma olur. En iyi spor zamanı iftardan 1 buçuk veya 2 saat sonraki zamandır. Çünkü spordan önce bir-iki öğün bir şeyler yiyip yeterli miktarda sıvı almak beden sağlığı açısından son derece önemlidir.Bu sürede kaslar artar ve yağlarda azalma olur. İftardan 1-1.5 saat sonra 30 dakikalık hızlı bir egzersiz yapılabilir.

*

Ada Yılmazer

yilmazerada@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Basketbol Terimi başlıklı makalemizde basket terimleri, basketbol ve en iyi basketçiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir