Breaking News

Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

Recep Yazıcıoğlu benim tanıdığım en halkla iç içe olan valiydi ve okumayı yazmayı, konuşmayı çok sever okuyanı yazmayı seveni müthiş destekler, gelişimi de önemserdi. Vali bey öldükten sonra bile çalışmalarıyla bizlere örnek oldu ve halen de oluyor. Onun ilkeleri âdete hayatta başarılı olma ilkeleriydi. Onun ilkelerini 10 maddede sizlerle paylaşalım istedim.

Eğitim

Ne pahasına olursa olsun, insan gücü yettiği kadar gelecek nesillere eğitim görecekleri okullar, yurtlar, öğretmenlerin oturacağı lojmanlar yapmalıdır. Her şeyi devletten beklemeden, bir kısmı devletten, bir kısmı halktan olmak üzere devlet millet işbirliği ile okullar yapmak, onları modern araç ve gereçlerle donatmak, gençlerimizi yetiştirecek aydın Atatürk ilkelerine bağlı öğretmenlerle eğitmek için maddi manevi her türlü imkânı köy şehir ayırımı yapmadan sağlamak lazım. İşte o zaman muasır medeniyet seviyesine çıkabiliriz.

 

Sağlık

Çocuklarımız sağlık sorunları yaşadığı zaman hemen başvuracakları hastaneler, köylerde sağlık evleri ve ocakları, ebe ve hemşireler bulundurmak, çocuklarımızı doğumdan itibaren sakatlıklar ve hastalıklara karşı aşılamak zorundayız. Bunu anne, baba olarak toplumun ihmal etmemesi, köyüne, şehrine yapılacak sağlık tesislerine her türlü imkânı vermelidir halkımız.

 

Spor

“Sağlam kafalar sağlam vücutlarda bulunur.” Atatürk’ün sözü gereği hayat boyunca spor yapmalı, hiç olmazsa işimize yürüyerek gidip gelerek, temiz havada yürüyüşler yağarak çocuklarımızı da spora teşvik ederek onların eğitimli, sağlıklı ve spor yapan bireyler olmalarına azami çaba harcamalıyız.

 

 

Edebiyat

Edebiyat ve şiir sevmek, insanın bilgi ve kültürünün artmasına ve geçmişi iyi öğrenerek geleceğe umutla bakmamızı sağlar edebiyat ve şiir seven insanlar daha duygulu, bilgili ve olayları daha mantıklı yorumlayan insanlar olurlar.

 

İletişim

Bizler başkalarına kendimizi konuşarak ve yazarak anlatabiliriz. Güzel konuşmak karşımızdakini etkiler. Düşüncelerini yazılı ve sözlü anlatmasını bilen bir vatandaş, yönetici ve siyasi bunu iyi yapamayana nazaran bir adım önde olur. Gençlerimize de güzel konuşmasını, düşüncelerini yazılı olarak anlatmasını öğretmek zorundayız.

 

Kültür

İnsan bir kültür içinden gelir geçmişimizi iyi anlayarak, doğanın bize sunduğu cömert güzellikleri başkalarına da anlatma imkânı bulursak hem yeni dostluklar kurmanın hem, bunları paraya çevirerek tarih ve turizm zenginliklerimizin değerini daha iyi anlar, geleceğe umutla bakarız. İdareciler bulundukları yerin kültürel ve turizm potansiyelini iyi değerlendirmek zorundalar.

Kötü Alışkanlıklar

Sağlıklı olmak sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklardan uzak kalmak ya da bunları bilinçli ve başkalarına ve kendimiz fazla zarar vermeden kullanmasını öğrenmek hem bize saygınlık kazandıracak, hem de sağlığımızı ve başkalarının da sağlıklı yaşama hakkına saygı göstermenin sevincini yaşamamıza sebep olacaktır.

Paylaşmak

Hayatta edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi başkalarına anlatmak, onlardan gelecek at sözlü ve yazılı taleplere ve ilgiye yaşça, mevkice büyükler olarak daha büyük heyecanla, sevinçle karşılık verirsek o gençlerin saygısını kazanırız ve onlarda senelerce sonra bile bizi unutmaz. Bizi ölümsüz yapan aslında gençlere olan ilgimiz, sevgimiz ve onlara ne verdiklerimiz belirler.

Sadece konuşarak değil, beden dili ile de yarının gençlerine örnek olmalı büyükler ve idareciler.

Kardeşlik

Kardeşliğe önem verirsek, arkadaşlarımızı dikkatli seçersek, insanlara da böyle hitap etmesini de öğrenirsek ve idareciler başka iller ve ilçelerle dostluklar, kardeşlikler kurarsa bu gençlere güzel örnek olur.

Engelliler de bizler gibi insan, onları sevmek, değer vermek, özel günlerinde hatırlamak, çalışan ve çalışmak isteyen engellilere bu imkânı sağlamak lazım. Her insan bir engelli adayıdır. Hayatta her 100 kişiden 13 ü engellidir. Kafadan engelliler bu rakama dâhil değildir. Anlayana…

 

Basın

Olayları ve insanları kamuoyuna sunmak için çabalayan basına gereken değeri vererek, onları sık sık ziyaret ederek, işlerini kolaylaştırarak, yapılan işlerden toplumun daha rahat haber almasına katkı sağlamak gelişmiş insanın prensibi olmalıdır. Basından uzak kalan ve basını küçümsemek aslında kendimizi küçümsemektir.

 

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyadaki En Meşhur 10 Engelli başlıklı makalemizde engellerine rağmen başaranlar, engelli olan ünlüler ve engelli olan ünlüler kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  1. Denizli’nin kaderini değiştirecekti ama ömrü vefa etmedi, Allah rahmet eylesin, yediden yetmişe herkesin sevdiği ve saydıyı bir insandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir