Breaking News

Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları

recep-yazicioglu-kitap

Kimdir Turan Yalçın size göre?

TURAN YALÇIN- Efendim 1967 yılında Tokat’ın Pazar ilçesinde sıradan bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.  Okulda başarılı olan, ele avuca sığmaz bir çocuk iken, 12 yaşında hastalık sonucu işitme gücünü kaybeden, ailesinde sülalesinde Üniversite okuyan kimse yok iken, lise 1 de iki sene sınıfta kalmış bir engelli insan olarak hayatına devam edip giderken” ben Üniversite okuyacağım” diye tutturan, çevredekilerin “ bu kafayı yemiş” diye bakarken o buna inat zamanla iki Üniversite diploması almış bir    insandır.

 

Recep Yazıcıoğlu’nun   sizin hayatınızdaki yeri neydi?

TURAN YALÇIN- Hayatımda kimse isim yapan yazar olacağıma inanmazken, Recep Yazıcıoğlu’nun buna inanması ve bana armağan ettiği kitapları  “Yarının büyük gazetecisine, yazarına “ diye imzalaması benim kalbimi feth etti işte. Babam  ve Annem  dahi inanmazken O’nun inanması gerçek manada O’nun ileri görüşlülüğünü göstermiyor mu sizce?

 

O’nu kitap yapma düşünceniz nereden çıktı ortaya ?

TURAN YALÇIN- Recep Yazıcıoğlu Tokat’ta Vali olarak ilk atandığında Tokat’ta tek günlük gazete yayınlanıyordu. Ben lise okuyordum ve bu Sesimiz adlı gazetede sesimi duyurmaya çalışıyordum, her gün köşe yazısı yazıyordum. Bu gazetenin öteki yazarı 3 Üniversite tamamlamış Osman Özsoy’du. Vali beyi yazılarımla ve şiirlerimle her zaman destekledim. O’nun hakkında yazdığım bir yazının 2009 yılında Genç Gelişim dergisinde yayınlanması üzerine Adem Özbay, bu yazının kitap olmasını istemişti. Ortaya bunun üzerine 2010 yılında yayınlanan “ Hizmetkâr Lider Recep Yazıcıoğlu” kitabımız çıkmıştı. Bu kitap aradan geçen 3 yılda tükenmesi ve yeni talep olması üzerine daha geliştirerek “ Recep Yazıcıoğlu’nun liderlik sırları “ adı ile 2013 yılı Eylül ayında Recep Yazıcıoğlu’nun ölümünün 10. yılında yeniden yayınlanması anlamlı olmalı.

 

Bu Kitabı ilgi çeken başka hangi özellik var?

TURAN YALÇIN-  2010 yılında yayınladığımız “ Hizmetkar Lider Recep Yazıcıoğlu” kitabımıza zamanın Tokat Valisi Şerif Yılmaz önsöz yazmıştı. Yeni yayınlanan bu kitaba da  Şu an tokat Valisi olan  Mustafa Taşkesen bey önsöz yazdı. Ayrıca Recep Yazıcıoğlu’nun kardeşi eski devlet bakanımız ve   Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu’nun   önsöz yazması, pek çok sevdiğim dostumun ve büyüğümüzün “Recep Yazıcıoğlu için ne dediler” bölümüne görüş yazması beni mutlu etti.

 

Bu kitaba kimler ilgi gösterdi?

TURAN YALÇIN- Bu kitabı ilk çıktığı zaman tanıdığım valilere ve kaymakamlara vermiştim. Ama ne yazık ki,   bu kitabın daha geniş kitlelere ulaşması için hiçbir vali ve kaymakamdan destek bulamadım.  Dilerim ki yeni yayınlanan hali ile  “ Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları ” kitabımızı kaymakamlar valiler, daha geniş kitlelere ulaşması için girişimlerde bulunurlar.

Kitabımızı Recep Yazıcıoğlu’nu örnek alan pek çok üniversite öğrencisi  okuyarak tezlerinde, ödevlerinde kaynak olarak kullandılar… Hatta görme engelli gençlerimiz bile bu kitabı talep ettiler. Bu da duygulanmamıza sebep oldu.

 

 Bu kitabın ana teması nedir?

TURAN YALÇIN-  Kitabın ana teması 10 maddede liderlik nedir? sorusunun Recep Yazıcıoğlu’nun uygulamaları ve yaşamında  ne anlama geldiği ve nasıl uyguladığını, az zamanda çok işin daha az maliyetle  nasıl yapılabileceğini gençlere kısa ve pratik olarak anlatmaktır.

 

Yani Kamu Yönetimi ve İşletme yönetimi öğrencileri ve kaymakamlara rehber bir kitap olabilir öyle mi?

TURAN YALÇIN-Tabii ki kitabımızı ciddi olarak okuyanlar bunu görebilir. 1987 yıllarında 1988 yıllarında Tokat’ta valinin uygulamaları  ile bugünkü uygulamaları karşılaştırarak farkı görebilir?

 

Bu farklar nelerdir?

TURAN YALÇIN- Vali bey gençlerimizi içki sigara uyuşturucudan uzaklaştırarak spora yönlendirelim derdi. Bugün uygulananları aslında o 25 sene önce Tokat’ta uygulamıştı. Yani vali aramızdan ayrılalı 10 sene olsa da bugün O’nun uygulamaları örnek alınıyor. Okumaya önem verilmesi, Üniversiteler açılması, daha bir çok örnek ile Valinin 25 yıl önce bugün ki uygulamaları bir vali olarak Tokat’ta hayata geçirdiğini görebilirler.

 

 Halkımızın ve yöneticilerimizin, bu kitaba nasıl  destek olmasını istersiniz ?

TURAN YALÇIN- Derneklerimiz bu kitabı satın alarak iyi yönetici olmak isteyen lise ve Üniversite öğrencilerine armağan edebilirler. Vali ve kaymakamlarımız bu kitabı satın alarak okulların kütüphanesine hediye edebilirler. Kendilerini ziyarete gelen veya ziyaret ettikleri yöneticilere bu kitabı hediye ederek onların Recep Yazıcıoğlu’nu tanımasını sağlayabilirler. Kitap çıkmadan bazı İstanbul’daki Tokatlılar Derneklerinin bunu yapmak istediğini belirtmesi beni mutlu etti. Mesela İstanbul’daki Pazarlılar Derneğinin   kitabı Pazarlı gençler ile buluşturmak istemesi   güzel bir girişim  bence..

recep-yazicioglu-liderlik

Son olarak başka nelere anlatacaksınız ?

TURAN  YALÇIN- vali Recep Yazıcıoğlu’nu  özellikle Valilik yaptığı Aydın, Erzincan ve Denizli’de, Tokat’ta liselerde gençlere ve  Üniversitede genç yönetici adaylarına  anlatmak istedim. İmkânı olanların da kitabı lise ve Üniversite kitaplıklarına kazandırmak için çaba harcamasınız beklerim. Özellikle Valilerimiz ve Kaymakamlarımızdan bu çabaları bekleyeceğim. Recep Yazıcıoğlu’nu  genç nesillere anlatmak  bizim için insanlık borcudur bence. Bu kitabı yayınlayan Az Yayınları ve  Adem Özbay’a teşekkür ederim.

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Mutlu Olmanın 10 Bilimsel Yolu başlıklı makalemizde bilim ve mutluluk, bilimsel mutluluk ve mutlu aille hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir