Breaking News

Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Kural

Sağlıklı yaşamanın temel kurallarından biri sağlıklı beslenmek. Diğer bir temel kural ruhsal ve zihinsel sağlığımız. Ruhumuzla zihnimizi beslemedikçe bedenimiz sağlıklı olmaz. İşte bedenimiz, ruhumuz ve zihnimiz için sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı yaşamanın en temel kuralları:

erken-kalkmak

Sabahları erken uyanmak. Mümkünse temiz hava ile bir kaç saniye temasta bulunmak, yani derin derin nefes alarak temiz havanın verdiği enerjiyi tüm bedenimizde hissetmek. Bu, o gün ihtiyacımız olan mutluluk hormonunun yükselmesini sağlar.

egzersiz-yapmak

Uyandıktan sonra 8-10 dakika vücut esnetme egzersizleri yapmak. Bu güne zinde başlamamızı sağlar.

saglikli-beslenmek

 

Kaliteli beslenmek. Yemek için doğal besinleri tercih etmek. Yemeklerde kullanılan yağ miktarını en az seviyeye indirmek. Şeker kullanımını minimum seviyeye indirmek.

su-icmek

Günlük hayatta ortalama 8-10 bardak su içmek. Yemekle birlikte su içmeyin, çünkü bu, besin sıvılarına karışarak etkilerini azaltır.

beden-temizligi

 

Beden ve çevre temizliğine dikkat etmek. Yaşadığımız ortamın kirliliği ve dağınıklığı enerjimizi azaltır.

dogada-spor-yapmak

Düzenli spor yapmak. Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı yaşamanın vazgeçilmez unsurudur. Kasları dirileştirip kuvvetlendirir. Bağışıklığı artırır, kalbi güçlendirir, dolaşımı iyileştirir, tansiyonu düşürür, sindirimi kolaylaştırır, uykuyu düzenler. Ruh halini iyileştirir, zihinsel uyanıklığı artırır. Dış görümününüzü değiştirerek özgüven ve özsaygınızı güçlendirir. Unutmayın egzersiz yapmaya zaman bulamayan, hastalık için zaman ayırmak zorunda kalır.

stres-atmak

Stresinizi atın. Stres, bağışıklığın azalmasına, kalp rahatsızlıkları, nefes alma sorunları, sindirim bozuklukları, deride oluşan problemler gibi birçok hastalığa neden olabilir.

zinde-olmak

 

Doğru nefes almayı öğrenin. İdeal olanı karından alınan nefestir. Buna bebekleri örnek gösterebiliriz.

egzersiz-yapmak

 

Kilonuza dikkat edin. Her fazla kilo, bedeninize ve eklemlerinize binmiş gereksiz bir yüktür.

icindeki-guc

 

Allah’ın size verdiği güce inanın. Yaşam tarzımızda değişiklikler yaparken bazen cesaretimiz kırılır. Bu durumda doğayı izlemek yeterli olacaktır. Pozitif olmak ve gülümsemek. Negatif olmayı ilke edinmiş insanlardan uzak durun, çünkü bu kişiler enerjinizi minimum seviyeye düşürür.

*

Ada Yılmazer

Spor ve Beden Eğitmeni

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En İyi 10 Futbolcusu başlıklı makalemizde değerli oyuncular, dünyanın en iyi futbolcuları ve en pahalı futbolcular hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

3 thoughts on “Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Kural

  1. diyetle destek olursanız neden olmasın?unutmayın kendinizin hakimi yine kendinizsiniz.yarın değil bugün başlayın:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir