Breaking News

Vazgeçişin Adıdır Yusuf

yusuf-peygamber

Yusuf yolculuğu pek de kolay değildi. Bir rüyayla başladı her şey. Yusuf kuyuda,Yusuf sarayda,Yusuf zindanda.

Yusuf’da Hakkı bulur ve Hakkı biliriz. Hak onda tecelli etmiştir ‘’Kim nefsini bilirse Rabbini bilir. ’’O halde aç kalbindeki mana pencereni, gir Yusufsu rüyalara.bak hayat mir’atından mazinin sırrına, derinliğini anla.

Yusuf’un gözünü haramdan sakınması, kuyudaki sabrı, Züleyha ile olan nefsi mücadelesi O’nu varlığın birliğine götürmüştür. Yoklukla imtihan edilmiş, Mısır’da sultan olmuştur bu seferdeyolculuğunda varlığın kalbine yerleştirilmiştir.Yusuf’u bulmak kolay değil,nasip işidir. Her ne kadar “bulanlar arayanlar” olsa da her dem nasiplenmez kişi. Lakin arayış varsa kesin bir buluş da vardır. Yusuf yerine başka bir buluş belki, kim bilir?

Ken’an olmayınca Yusuf’unu da bulamazsın. Varlık yokluk deviranı gibi mahiyeti yokluk olan “var”lık ve yokluk da aslında var…Yusuf bir olanı temsilde iken, Ken’an çok olanı ifade etmekte, Yusuf özne, Ken’an ise nesne; nesnesiz cümle olur ama öznesiz cümle düşünülemez. Ken’an (çokluklarımız) dediğimiz ne varsa Yusuf’u bulduktan sonra değersiz kalıp vahdete dönüşen yol oluyor. O zaman O’nu bulmaya hacet var mıdır? Yunus ne güzel ifade etmiştir ’’Bana seni gerek seni” diye. O’nun tecelli ettiği bir yüreğin kapısında zikre durmuşsun bir olanla muhatap olmuşsun. Çokluk bir şey ifade eder mi etmez elbet. İşte o vakit Yusuf’u bulma şerefine (birliği bulunca) nail olanlar Ken’an’dan (çokluk alemi) vazgeçmişlerdir. Alem bir olmuştur,bütünleşmişlerdir.

Arayan arar, biteviye aramaya devam eder, aradığına ulaşamadığı için arar. Lakin o yakınlaşmayı umdukça o umduğu, o bütün umudu ondan uzaklaşır. O koşar, o koştukça da kendisine koştuğu ondan kaçar. Cilveleşir kendince. Ne de nazlıdır! Bulunmaktan çok, aranmaktan hoşlanır. Kolay kolay ele vermez kendini. İnsafsızmış ve dahi bazen acımasızmış sanılır. Duyulmuştur bir kere: ele geçirmeyi umanın elini kaybetmesini istermiş, görmeyi arzulayanın gözlerinden olmasını. Acaba bu dertle mi söylemiş şair ?

Yitirdim Yusufu Kenan ilinde
Bulundu Yusuf Kenan bulunmaz.*

İhtimal odur ki; Yunan akıl ili, Kenan aşk ili olabilir Yusuf Kenan’da, ama ya Yusuf nerede? soruları böyle çoğaltabiliriz.

Gelelim Züleyha’ya. Züleyha olmakta zordur. Her aşık Züleyha olamaz. Aşkların en tehlikelisini seçti ateşten gömleğe yaklaştı, istedi ‘Heyte lek’ (gel bana) demesiyle Mısır kadınlarının diline düşen Züleyha Yusuf’u karşılarına çıkarıp ‘’İşte hakkında beni ayıpladığınız şahıs budur. Ben onun nefsinden murad almak istedim.’’ (Yusuf 32)
Züleyha hatalı mıydı? Biz ne kadar nefsi temayülü görsekde Züleyha da o denli kendinden geçmeyeydi Yusuf nasibi kılınmazdı. Ne kadar vazgeçersen o kadar verilir sana, vazgeçtiğinin sahibi olursun. Nefsi emareyle diriliş var, dokunmadan yaşanan aşk var, mecazi aşktan ilahi aşka uzanan hakikat vardır.

Aşk sadece ruhani bir hal değildir. Aşkın içinde tutku da vardır, şefkat de şehvet de. Yani nefis de bizatihi aşkın içindedir. Lakin harama el uzatmaz ve nefsi boyutunu dizginlersin o ayrı. Bir mazAllah’a sığınış ,şaşkınlığının cevabı, Rabbinin burhanı (yardımı)vardı.

‘’Var olmak, var olduğunu düşünmek, varlığı ifade etmek, aşk, aşık olmak, aşkın varlığını kendi varlığında görüp aşkın aslında varlığın ta kendisi olduğunu anlamak…’’

Cenab-ı Aşk yardımcımız olsun…

*Dücane Cündioğlu/Cenab-ı Aşka dair

*

Esmâ Doğan

www.hepsi10numara.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Halk Edebiyatı ve 10 Halk Aşığı başlıklı makalemizde halk aşıkları, halk aşıklarının hayatları ve halk edebiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir