Breaking News

Windows 10 (Ön Bakış) ile Gelen 5 Yenilik

650 milyon kayıtlı kullanıcısı olan Windows işletim sisteminin yeni sürümü artık belli oldu. Windows 8 ile gelen Metro arayüzüne alışamayan kullanıcıların derdine derman olmak isteyen Microsoft, Windows 10’u duyurdu. Geçtiğimiz günlerde ön bakış sürümü çıkan yeni işletim sisteminin getirdiği yeniliklere bakıyoruz.

 

 

ilginc-bilgiler

Hızlı ve sürekli güncelleme

119

Microsoft, Windows 10’un sürekli güncelleneceğini ve bu işlemin arkaplanda kullanıcıyı rahatsız etmeden gerçekleşeceğini belirtti.

 

 

faydali-bilgiler

Klasik başlat menüsü geri döndü

120

Windows 8’in belkide en sevilmeyen kısmı başlat menüsünün olmamasıydı. Windows 10 ile Microsoft bu soruna bi’ el atmış gibi görünüyor. Yeni başlat menüsü metro tasarımı ile klasik başlat menüsü tasarımını tek bir arayüzde birleştirmeyi başarmış.

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Ekranı 4 pencereye kadar kullanabilme

121

Windows 10’a gelen başka bir yenilik ise ekranınızı 4 pencereye kadar bölüp rahat bir şekilde kullanabilme imkanı sunması. Bu pencereler arasında çok daha hızlı bir şekilde işlerinizi yürütebilir ve gezinebilirsiniz.

 

 

enterasan-bilgiler

Birden çok masaüstü

122

Windows 10 ile birden çok masaüstü oluşturabilir ve kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin bir masaüstünüzü iş için diğer masaüstünüzü ise oyunlar için özelleştirip, sadece tek bir tuş ile aralarında geçiş yapabilirsiniz.

 

 

ogrencilere-bilgiler

Komut satırına herhangi bir komutu yapıştırabilme

123

Yıllardır var olması gereken bir özelliği Windows 10 ile kullanıcılara sunan Microsoft, komut satırına kopyaladığınız bir diziyi yapıştırma imkanı sunduğunu belirtti.

(Not: Bu yazımızda 5 adet maddenin bulunmasının sebebi Windows 10’un tam sürümünün değil “Ön Bakış” sürümünün çıkmış olmasıdır. 2015’in ortalarında tam sürüm çıktığında çok daha detaylı bir şekilde sitemizde yer alacaktır. Microsoft’un da dile getirdiği gibi ön bakış sürümünde gösterilen yenilikler tam sürüme oranla çok düşük.)

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Steam Kullanmanın 10 Yararı başlıklı makalemizde oyun, steam ve steam faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir