Breaking News

Yakın Kadın Arkadaşının Pislik Eşi Tarafından Taciz Edildiysen, Sana Asıldıysa ya da Asılıyorsa Deşifre ET!

Farkındayım başlık uzun ama en uygunu buydu; net.

Başlayalım;

Asılmanın, aldatmanın da bir raconu var. Bu racondan çıkalı çok oldu. Şimdilerde evli erkeklerin eşlerinin yakın kadın arkadaşlarına sarkma onları taciz etme modası var.

Ayşegül Kuşçu yazdı: Önce bir yoklama çekme sonra da işi ileri götürüp sözel ve fiziksel taciz etme durumu. Başına böyle bir şey geldiyse bilirsin yapan yaptığıyla kalıyor, arkadaşın dünyadan bir haber eşini ya da sevgilisini ahlaklı, erdemli ve sevgi dolu sanıyor. Oysa aslında bir şerefsizle birlikte olduğunu bilmek onun da hakkı. Ama şu bir gerçek ki; bilmekten asla hoşlanmaz hatta hiç öğrenmemiş olup, yalan aşk hayatına devam etmeyi yeğler ama neden sen mağdur olasın!

Başına geleni anlattığında da asla birlikte olduğu erkeğine toz kondurmaz. Gerçeklerle yüzleşmek yerine seni suçlar. Kesinlikle senin onun tahrik etmiş olduğuna kanaat getirir. Ve tabi, şerefsiz, ahlak yoksunu erkek de deşifre olduğunda zaten inkar edecek, iftiraya kurban gittiğini savunacak, tek ayak üstünde iki yalan sıralayacak. Mesela; senin onların mutlu ilişkisini kıskandığını, çekemediğini söyleyecek. Ya da kendinin masum, asıl asılanın, birlikte olmak isteyenin senin olduğunu ve kendisinin bu teklifi asla kabul etmediğini bu yüzden de iftira attığını yumurtlayacak. Erkek zekası bu kadar sığ, hepi topu iki yalan, üçüncüsünü yaratamaz. Ne yazık ki birlikte olduğu kadın yakın hemcinsine inanmaktansa yalana inanmayı tercih edecek.

İşte bu yüzden sen başına gelen bu talihsiz tacizi söylemeye çekinecek, içine atacak hatta suçluluk duyacaksın. Başına gelenlerden sonra aynı rutin ilişkine devam ediyorsan yani yine o pisliğin etrafında yakın kadın arkadaşınla takılmak için oluyorsan kusura bak, bilinçli söylüyorum; tam bir geri zekalısın!

Zan altında kalmaktan, etiketlenmekten hatta yuva yıkmaktan korktuğun için susmanı anladık da ilişki sarmalını sürdürmene başka bir tanımlama bulamadım.

Ama ben diyorum ki sana, KORKMA!

Eğer sen söylemezsen o başka bir kadına da bunu yapacak. Ve sen mağduriyetini içinde kara bir bulut gibi taşıyacaksın, o ise malum organını yayarak erdemli bir şekilde hayatına devam edecek.

Adalet mi bu sence?

Bu yaşadığının travmasını biliyorum, böyle üç hikaye dinledim ve her seferinde günlerce kendime gelemedim. Yaşayanlar bu durumu kısık bir sesle sanki suçlu kendileriymiş gibi anlattılar. Susup, pusulmasına ayrı sinir oldum, o pisliklerin havasına ayrı sinir oldum. Hatta aldatılmaya yüz tutmuş tacizci erkeğinin yaptığından bir haber onunla övünen kadınların zavallılığına ayrı sinir oldum.

SUSMA!

Herkes yaptığının bedelini ödemeli. Sana hiçbir şey olmaz. Tamam, ayıp örtmek erdemdir ama bu o ayıplardan değil! Yakın kadın arkadaşın da sana değil ona inanmayı seçerse seçsin. En kötü arkadaşlığın biter. Zaten böylesi bir kadınla arkadaş olma, gördün başına gelenleri.  Sakın, etiketlenirsin, adın ortalık karıştırıcıya çıkar diye çekinme.

Eğer başına bu tarz bir şey geldiyse ve kimseye anlatamadıysan yorum kısmında içini dökebilirsin. Çekinirsen yazımın altına mail adresimi bırakmış olacağım.

Bu kadınların kocalarını bulunmaz Hint kumaşı sanmasına daha fenası masum ilan etmesine sinir oluyorum!

Hayır, yakışıklı desen yakışıklı değil, fit bakımlı desen değil, kariyerli desen değil, zengin desen o hiç değil. Bir kadın sana kocan ya da sevgilin bana asıldı hatta beni taciz etti diyorsa inan. Çünkü bunu itiraf etmek için topladığı cesaret takdire şayan ve şizofren olma ihtimali yüzde bir.

Bak bu anlattığım olayların hepsi gerçek;

Diyelim ki, iki kadın arkadaş var ve ikisi de evli. Bu iki kadından biri diğerinin eşiyle mesajlaşıyor uzun uzun sohbet ediyorlar. Suçlu kim? Nedense hep kadın. Koca da hiç suç yok maşallah. Nasıl bir mantıksızlık bu? Ahlak, erdem ve sadakat sadece neden kadından bekleniyor? Neden kadın hafif meşrep erkeğinse elinin kiri oluyor? Herkes şapkasını önüne alacak. Kadın da erkek de eşit derece kabahatli hatta dörtlü döngünün hepsi aynı suça iştirak ediyor. İnsan sormaz mı? Be kadın senin eşin başkasının karısıyla elinde telefonla dakikalarca mesajlaşırken sen ne yapıyordun? Ya da be adam senin karın başka bir kadının kocasıyla dakikalarca konuşurken sen elinde kumanda göbeğini mi kaşıyordun? Demek ki bu kadını duygusal olarak boşlukta bırakmışsın ki, başkasının kocasından medet umuyor. Yazıklar olsun sana. Yalı kazığı!

Buradaki çarpıklık tek suçlunun mesajlaşan kadın olması. Oldu, külahımı bıraktım anlatırsın oraya sen.  Ne biçim arkadaşlıklar, ne biçim ilişkiler.

Bu iki yüzlü toplumda kendini korumak için hata yapmamaya çalış. Hata insanlara mahsus, kimse mükemmel değil. O seni yargılayanlar kim bilir ne kirli çıkı. Bilmiyor olman, masum olduklarını göstermez.

Hiçbir erkeğin kim olursa olsun seni kullanmaya, taciz etmeye hakkı yok. Bunu gönülden bil, güven kendine. Diyelim ki yakın arkadaşın sana inanmadı ama o pislik bir kere etiketlenmiş olacak belki de bir daha taciz etmeye cesaret edemeyecek. Her pisliğin karşısına çetin ceviz bir kadın çıkmalı. Ve emin ol karısının aklının köşesinde hep bir şüphe olacak ve tetikte yaşayacak. Ne kadar aymaz olursa olsun, onun da hakkı uyanmak. Biz kadınlar şartlar ne olursa olsun birbirimizi kollamalıyız!

Son zamanlardaki tespitim; bu çarpık ilişkiler çok samimi arkadaş guruplarının içinde oluşuyor. Çift arkadaş guruplarına sempatik bakmam.  Kadın arkadaşlarımın eşleriyle samimi olmam. Neme lazım, arkasından top attıkları, sürekli şikayet ettikleri kocaları es kaza seninle samimi olsun bak neler yapıyorlar sana. Kıtıpiyos kocaları birden dünyanın en muhteşem adamı sense hafif meşrep olursun. Bunlar gerçekler.

Bir kadın sadece kendine güvenmeli, aklına başına almalı ve kendini korumalı.

***

ayşegül kuşçu

aysegulkuscu2013 @gmail.com

 

Bir önceki yazımız olan Erkekler Nasıl Aşık Olur? başlıklı makalemizde aşk, ayşegülümse ve erkek aşkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir