Breaking News

Yardımsever Olmak İçin 10 Neden

    kazada-yardim-etmek

İnsanlık Duygusu

İnsan olmak, insanın gücünün farkına varması demek. İnsan gücünün farkına varırsa kendisinden daha az ekonomik, bilgi veya sosyal statü gibi nedenler ile daha güçsüz olanlara yardım etmesi gerektiğine inanarak insanlara yardım eder. Kısaca Yardımsever olmak insan olmanın en önemli nedenidir.

insanlara-yardim-etmek

İnançlarımız

Müslüman olmamızın temel nedenlerinden bir tanesi de başkalarına yardım etmektir. Bir Hadiste Peygamberimiz (sav) “İnsanların en iyisi insanlara en çok yardım edendir” diyerek, yardımsever olmanın önemini belirtmiş ve “Gülümseyerek bile olsa din kardeşine yardım et” diyerek gülümsemenin bile yardım olduğunu vurgulamıştır.

iyilik-yapmak

Ahlaki Değerler

Her ahlak değerinde başkalarına yardım etmek övülmüş ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak kadar başkalarına yardım etmek de övülmüştür. Çevremizde güzel ahlaklı tanınmak istersek yardımseverliğimiz bu ünvanı almamız için yeterli olur.

hastalara-yardim-etmek

İnsanlık Sevgisi

İnsanı sevmek demek ona yardım etmek demektir. Ama onu aldatmadan… İnsanlara yardım edeceğimizi söyleyerek yardım etmemek ve alay etmek insanı değerlerimizin zayıf olduğunu gösteren bir tutumdur ama kendisini büyük sanan insanlar ne yazık ki bu basit ve seviyesiz insanları aldatma alışkanlıklarına sahiptirler. Yardım etmeye gücü olup da başkasına yardım etmeyen hatta alay edenlerin toplumda ve Allah tarafından cezalandırılacağı da belirtilmektedir.

nasil-merhametli-olunur

Yardıma Muhtaç Olabiliriz

Gün gelir bizlerde yardıma muhtaç olabiliriz. “Zamanın kime dost kime düşman olacağı bilinmez” genel yargısı gereği bir gün bizimde yardıma muhtaç olacağımızı düşünerek başkalarına yardım etmemiz de yardımsever olmamızın bir nedenidir.

merhametli-olmak

Paylaşmak Erdemliliği

İnsan olmanın zevkini tatmış insan malını, bilgisini ve sevgisini buna ihtiyacı olanla paylaşmaktan her zaman erdem kazanacağını ve bu paylaşımın en büyük zenginlik olacağına inanarak yardımsever olmalıdır.

yardimsever-cocuk

Veren El, Alan Elden Üstündür

İnsana almak kolay vermek zor gelir. Vermek ile var olduğumuzun farkına vararak “Veriyorsam varım yardımseverim “ sevincini yaşamak için yardımsever olmalıyız

yardimsever-hayvan

Yardımsever İnsan Uzun Yaşar

Yapılan araştırmalar yardımsever insanların genelde yardım ettikleri zaman yaşadıkları mutluluk ile daha uzun yaşadıkları saptanmıştır. Bunun bilincinde olarak yardımsever olmalıyız.

yardimsever-olmak

Yardımsever İz Bırakır

Yardımsever insanları toplum ve kamuoyun tanıyarak onlara bir başka sevgi ve saygı gösterirler. Yardımsever insanlarda hem Allah’ın hem de toplumun sevgisini kazanarak bir taş ile 2 kuş vurmuş olmazlar mı?

yaslilara-yardim-etmek

Yardımsever İnsanların Yardımsever Çocukları Olur

Genelde yardımsever olan insanların çocuklarının da yardımsever oldukları ve insanlara yardım eden insanların yardımsever insanların arasında çıktıkları tespit edilmiştir. Bu da en büyük neden olamaz mı yardımsever insan olmak için?

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan İşe Alınmak İçin 10 Neden başlıklı makalemizde cv ve kariyer, iş ararken ve İş görüşmeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

2 thoughts on “Yardımsever Olmak İçin 10 Neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir