Oca
25
2013

En Güzel 10 Bilmece

bilmeceler-bulmacalar

Bilmeceler, insanlarımızın zengin hayal dünyasını harekete geçirir ve onlara yeni anlam ufukları açar. Kıvrak zekaların kavramlarla buluşmasını, dertleşmesini sağlar.

Türk insanının duygu ve düşünce dünyasında bilmecelerin yeri ayrıdır. Bin yıllardır dilden dile, yöreden yöreye değişerek gelen ama cevapları hiçbir zaman değişmeyen bilmecelerimiz, günümüzün zeka düzeyi ve şartları ile üretilenlerle daha da zenginleşmiş durumda.

İşte burada, bin yıllardır zamanın imbiğinden süzülerek bugünlere gelen ve yarına kalacak olanların yanı sıra günümüzde üretilen yeni bilmecelere de yer veriyor. Bir harmanlama tekniğiyle oluşturulan kitaptaki bilmeceler, tertemiz Türkçeleri ile renkli dünyaların kapısını aralaması bakımından da dikkat çekiyor.

Eskiden bilmece geceleri düzenlenir ve sorulan bilmecelere doğru cevap verenler ödül kazanırdı. Mesela, “Benim bir kalburum var/Akşamdan atarım/ sabahtan toplarım” bilmecesi sorulduğunda sözü edilen zamanın özelliği de düşünülüp “yıldızlar” cevabını veren insan ödülü kazanırken, cevabı bilemeyenler önceden belirtilen cezaya razı olmak durumunda kalırdı.

Televizyon ve internete mahkum edilen bilincimize yeni okuma teknikleri kazandırmak amacıyla derlenen bu bilmeceler, hem kültürümüzü yeniden hatırlamak, hem de günlük telaşlarımız arasında kaybettiğimiz sakinliğimizi yeniden yaşamak adına önemli bir görev üstleniyor.

Bize düşen, size “iyi okumalar” dilemek…

 

Yaşar ama canı yok,

Sesi çıkmaz lafı çok.

Kitap

Açarsan dünya olur

Yakarsan hep kül olur

Harita

 

Daracık mezar

Her yeri gezer.

Ayakkabı

Benim bin takam var

İçi dolu mıhım var

Ağız, diş

Baldan tatlı, zehirden acı

İyilik yapana duacı

Dil

Küçücük mezar,

Dünyayı gezer

Ayak

Geldi mi gider,

Gitti mi gelmez

Gençlik

 

Çanağa koyulmaz

Komşuya verilmez

Uyku

Kaldıramaz başını

Zorla içer aşını

Hasta

Evlilikte çok anılır,

Gelinler çok çekinir,

Kanat açıp göğe uçsa,

Kötülüktendir sanılır.

Kaynana

*

Kaynak: En Güzel Bilmeceler

Hazırlayan: Ali Kemal

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan 10 İlginç Kız Türü başlıklı makalemizde kadaın erkek ilişkiler, kızlar nasıl anlaşılır ve kızları anlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Yazar Hakkında:

3 Yorum Yapılmış + Sen de Yorum Yap

  • Ben bunu nasıl olduysa atlamışım.Ben de bir tane ekmleiş olayım!Ay dogdu, onu gf6renler oldu, anası beşikteyken, kızının kızı doğdu?Cevap: Gfcl

  • aa harika yyaa valla içim kızardı…:D

  • VALLA BİLLA BELLA BANA GELDİ.YEMİNLERLE DOLDU KALBİM YEMİNLERŞEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.
    VALLA SU AN BU BİLMECELERİN HEPSİNİ BİLDİM BAKMADAN…

Bir Yorum Yap

Giriş

Anket

Favori bilim insanınız kimdir?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

En Çok Okunan Yazılar