Breaking News

Zamanın Kıymetini Bilmek İçin 10 Neden

zamanin-degeri

Neden başarısız olduğunuzu fark edemiyorsanız başarısız olmaya devam edersiniz. Başarısız oldukça huzursuzlaşır ve çalışmaya devam etmek içinde bir neden göremezsiniz.

Şimdi karar verin ve son kez gayret edin. Belki son kez deneme şansınız varsa onu da geç kaldığınız için kaybetmeyin.

Her insanın başarılı olmak için nedenleri vardır ve her nedende beraberinde sonuçları getirir. Çoğu zaman sonuçlar önemsenmeyebilir fakat o önemsenmeyen sonuçlar insanların hayatlarını değiştirir. İnsanlarda bu sebepten ötürü amaçlar doğrultusunda yaşarlar. Kimileri başarılı olurlar kimileri de başarısız olmak zorunda bırakılırlar. İşte bu başarısız olmak zorunda bırakılanlar aslında yarı yolda bırakılanlardır. Çünkü yarı yolda bırakılanlar başarısızlıkları yüzünden amaçlarından vaz geçerler. Başarısızlığa uğrayanlar, başarılı olmak için yahut şanslarını son kez denemek için tekrar en baştan başlamak isterler ama bu seferde zaman problemi ortaya çıkar. Zamanı kullanabilmek önemlidir. Zamanını ve zekâsını doğru

kullanabilenler hayatlarını değiştirir. Uğrunda savaşmaya değer amaçlar varsa ve bu amaçlar başarı yolunda yürümeye yardımcı olacaksa verilen kararlar hafife alınamayacak kadar değerli olurlar. Başarma sevdasına sahip kişilerde durumlar ne olursa olsun vaz geçmezler. Tekrar tekrar ve tekrar denerler. Elbette gündelik yaşamda kötü durumlar meydana gelebilir ve hedeflere ulaşmak için fazladan zaman ayırmak gerekebilir fakat yeteri kadar zaman

kalmadıysa ne yapmak gerekir? Zaman kısıtlıysa toparlanılmalı ve panik yapmadan yola iri adımlarla devam edilmelidir. Ne vakit geç kalındığı düşünülürse durumlar kabullenilir.

Durumlar kabullenilirse de kaybedilir. Yani ne zaman geç kalınırsa yahut geç kalındığı varsayımında bulunulursa işte o vakit kaybedilir. Dolayısıyla başarısızlığa odaklanmadan ve sonuçları göz ardı etmeden çalışmaya devam edilmelidir. Ayrıca duyguların mantığın önüne geçmesine izin verilmemelidir. Mantıklı hareket etmekteki amaçsa geçmişe dönüp bakıldığında pişman olunan başarısızlıkları engellemektir.

Bireyler başarılı insanlara değer verirler ve başarısızlığı gördükleri zamanda verdikleri değeri geri almak isterler. Belki kimse acı çekmeden güçlü olamaz ama hayata alınan kararlarla yön verilir. İnsanın hayatına aldığı kararlarla şekil vermesi gerekir ve bunu yaparken de zamanını iyi kullanması gerekir. Bu nedenle en kıymetli eşyanızı yani zamanınızı kaybetmeyin.

Çünkü kaybettiğiniz zamanı yerine koymak için bile ek bir zaman gerekir.

*

Abdulkadir TAMİR

kadirtamir@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Harika Bir Yıl İçin 10 Dilek başlıklı makalemizde güzel yeni yıl yazıları, kişisel gelişim ve sibel üresin hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Zamanın Kıymetini Bilmek İçin 10 Neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir