Breaking News

Zerdeçal Sarısı (Curcumin) Yararları

Curcumin güçlü antioksidan, anti-inflamatuar, ağrı kesici, nöroprotektif ve kardiyoprotektif özellikleri olan bir bileşiktir. İnsan, hayvan ve hücre modellerinde elde edilen ön kanıtlar, Curcumin’in hem kanserleri hem de gastrointestinal sorunları ve dejeneratif hastalıkları önleyebildiğini ve bunlarla mücadele edebileceğini göstermektedir. Curcumin ayrıca hayvan modellerinde gözlemlendiği üzere küçük atletik performans arttırıcı faydalara da sahip olabilir.

Curcumin’in güçlü antioksidan özellikleri, serbest radikaller ile savaşma, hidrojen molekülü bağışlama ve demir ve bakır gibi metallere bağlanma özellikleri ile karakterize edilmiştir. Curcumin’in reaktif nitrojen türlerini de tutabileceği düşünülmektedir ancak bu sonuçlar insanlar üzerinde doğrulanmamıştır.

Hücresel çalışmalar, curcumin’in T hücreleri, B hücreleri, makrofajlar, nötrofiller, doğal öldürücü hücreler ve dendritik hücrelerin aktivitesini artırarak ve ayrıca antikor yanıtını yükselterek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Pankreatitli yirmi hastadan oluşan bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük olarak tüketilen 5 mg piperin ile 500mg curcumin karışımının glutatyon (GSH) düzeyini önemli ölçüde artırdığı ve malonildialdehit (MDA) kan düzeylerini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

GSH, vücudun en güçlü antioksidandır ve MDA, serbest radikallerin bir yan ürünüdür. Kan bozukluğu olan 21 hasta ile yapılan ikinci bir insan çalışmasında, on iki hafta boyunca günlük 500mg curcumin tüketiminin, MDA’yı anlamlı ölçüde azalttığı ve plaseboya kıyasla GSH’yi arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, kanında çok sayıda serbest radikal bulunan hastalar için umut vericidir.

Anti-inflamatuar açıdan bakacak olursak, curcumin, sitokinler, kemokinler, adezyon molekülleri, büyüme faktörleri ve zararlı enzimlerden gelen inflamatuar yanıtları azaltır ve inhibe eder. Şiddetli deri enflamasyonu olan 21 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, 6,000 mg curcumin içeren günlük oral kullanımın, cilt kızarıklığını ve Modified Oral Mucositis Index puanını plaseboya kıyasla önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

Curcumin’in anti-inflamatuar özelliklerinin araştırıldığı daha üst düzey bir çalışmada, maddenin bağırsak geçirgenliğini düzeltmek için etkili bir bileşik olduğu ortaya konulmuştur. Yüksek bağırsak geçirgenliği sitokinler gibi proinflamatuar moleküllerin sızıntısına işaret eder.

Araştırmacılar, yüksek inflamasyonu tümör üretiminde bir artış ile ilişkilendirmiştir; eğer bu doğruysa, curcumin, kanseri yavaşlatmak ya da kanserle savaşmak için tasarlanan bir rejimin istisnai bir bileşeni olacaktır. Curcumin, lösemi ve koriokarsinoma hücrelerinde apoptosis olarak da bilinen programlanmış hücre ölümünü indükler ve kemoterapi ilaçlarının etkinliğini sinerjistik olarak geliştirebilir.

Hayvansal modeller, kimyasal olarak uyarılmış mide, ağız, karaciğer ve kolon kanserlerinin gelişmesini önlemek için oral curcumin tüketimini desteklemektedir. Ne yazık ki bu etkileri insanlarda desteklemek için yeterli kanıt bulunmamaktadır.

Zerdeçal içerikli gıda takviyeleri alırken, www.fitbull.com gibi güvenilir ve bilindik internet sitelerini tercih edebilirsiniz.

Kolesterol ve trigliserit seviyelerini kontrol altında tutmak isteyenler, diyetlerinde temel bir bileşik olarak curcumin kullanabilirler. 40-60 yaş arası hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük 80 mg curcumin takviyesinin, kandaki trigliseritleri ve nitrik oksit düzeyini önemli ölçüde azalttığını bulunmuştur. Nitrik oksit üretiminin iyileştirilmesi, arter duvarlarının sertleşmesini engeller.

Araştırmacılar, günlük 15 mg, 30 mg ve 60 mg dozlarda curcumin takviyesinin 75 birey üzerindeki etkilerini karşılaştırmış ve en düşük dozda toplam ve LDL kolesterolü en yüksek oranda azaltarak HDL kolesterolü en yüksek oranda artırdığını gözlemlemişlerdir. Bu bulgular, bileşiğin daha büyük miktarlarının her zaman daha yararlı olmadığını göstermektedir.

Curcumin eklem ağrısı ve artrit gibi durumlarda önemli ölçüde rahatlama sağlayabilir. Günde 500 ila 1.200 miligram curcumin tüketmek, sabah sertliğini ve eklem şişliğini önemli ölçüde azaltabilir. Takviye aynı zamanda Advil gibi 50 ila 300 mg’lık steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların sağladığı rahatlamayı sağlayabilir.

Curcumin’in aynı zamanda koşu bandı yürüme performansını artırdığı ve Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri skoru ve Karnofsky Performans Ölçeği Endeksinde ölçülen ağrı puanlarını azalttığı ortaya konulmuştur. Eğer eklem ağrılarınız varsa ya da eklem iltihabı ile mücadele ediyorsanız, hareketliliğinizi geliştirmek ve ağrıyı azaltmak için curcumin’i günlük beslenme rutininize eklemeniz tavsiye edilir.

Daha önce belirtildiği gibi, amaç gastrointestinal sağlığı iyileştirmekse, curcumin’in özel bir şekilde işlenmesi veya piperin ile birleştirilmesi gerekmez. Zayıflatıcı bir sindirim bozukluğu olan ülseratif kolit (ÜK) hastası 88 katılımcı üzerinde yapılan iki araştırmada, günde 2,000 mg curcumin takviyesinin, nüks vakalarını önemli ölçüde azalttığı ve klinik aktivite indeksi (CAI) ve endoskopik indeks (EI) ile ölçülen UC’nin negatif etkilerini baskıladığı bulunmuştur.

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 2015'de En Çok Kazandıran 10 e-Spor Oyunu başlıklı makalemizde dota 2, espor ve lol hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir