Breaking News

10 Soruda Anlayarak Hızlı Okuma

  nasil-hizli-okuruz

 ilginc-bilgiler

Hızlı okursam anlayamam inancı ne kadar doğrudur?

 

Bu inanç tamamen yanlış bir algılamadır. Çünkü hızlı okuma aktivitesi yapılırken dikkat maksimum düzeye çıkarılır ve bu sayede algılama oranı o derece yükselir. Tabi her metin türü için bunu yapmak elbette mümkün değildir. Bir şiir metni okunurken onun anlam bütünlüğünü kaybetmemek için şiiri ruhuna uygun olarak okumak daha uygundur. Genel olarak baktığımızda düz yazı türünün birçok örneğinde hızlı okursak anlayamayız inancı yanlıştır.

faydali-bilgiler

Hızlı okumamızı nasıl geliştirebiliriz?

 

Gözümüz birçok kas bulunmaktadır. Bizler bu kasları çalıştırmadığımız için bunlar tembelleşmektedir. Doğal olarak daha hızlı hareket edebilmesi için çalıştırılmaya ihtiyacı vardır. Hızlı okumada var olan göz egzersizleri ile gözümüzü eğitebilir böylece hızlı okumamıza katkı sağlayabiliriz.

odevlere-yardimci-bilgiler

Hızlı okuma hangi alanlarda işimize yaramaktadır?

 

Günümüzde bilgi en değerli şeylerden bir tanesi olmuştur. Bu durumda bizler bilgiye daha hızlı ulaşmak durumundayız. Daha hızlı ulaştığımız bilgileri çabuk tarayabilmemiz için hızlı okumaya olan ihtiyaç giderek artmaktadır. 7’den 70’e herkesin işine yarayacak bir teknik olmasından dolayı hayatımızda bilginin olduğu her yerde hızlı okumaya ihtiyacımız vardır.

enterasan-bilgiler

Hızlı okumayı sadece rehber kitaplardan öğrenebilir miyiz?

 

Rehber kitaplar sadece teorik bilgi vermesi yönünden sınırlı kalmaktadır. Bu açıdan baktığınızda bilgiyi sadece teorik olarak öğrenmekten ziyade nasıl uygulanacağını da size gösteren bir uzman ile bu teknikleri öğrenmek daha sağlıklıdır.

 

hizli-okuma-nedir

ogrencilere-bilgiler

Sınavlarda hızlı okumanın faydası hakkında ne diyebiliriz?

 

Sınavlar adeta zamanla bir yarış modülünde olduğundan dolayı anlayarak hızlı okumanın etkisini inanılmaz derecede yüksektir. Eğer bizler anlayarak hızlı okuma tekniklerini sınavlarda bire bir uygulayabilirsek rakiplerimizden elbette bir adım daha önde olacağız. Bunun için bu tekniklerin sağlıklı bir şekilde öğrenilerek anlama oranının yüksek tutularak uygulanması gereklidir.

her-konudan-bilgiler

Hızlı okumada anlama oranım ne zaman yükselecek?

 

Hızlı okumaya başladığınız ilk zamanlarda elbette düşük bir anlama oranı ile başlayacaksınız. Çünkü şu ana kadar öğrendiğiniz bütün teknikleri adeta bir kenara bırakıp öğreteceğimiz yeni teknikler ile okumanızda adeta bir çığır açacaksınız. Bunun için bol alıştırma ve örnek metinler ile sıkı bir çalışma sizi bekliyor. Rehber uzmanınız eşliğinde 21 günlük bir çalışma sürecinde okuma hızının ve anlama oranınızda %100 ün üzerinde bir değişim gerçekleşecektir.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Hızlı okumayı öğrendikten sonra zamanla hızımda bir düşüş yaşanır mı?

 

Hızlı okuma tekniklerini öğrendikten sonra gerekli alıştırma ve uygulamalar yapılarak tekniğin iyice oturması sağlanır. Bireyin istediği hıza ve anlama oranına ulaşması sağlandıktan gerekli okumaları zaman içinde yapması istenir. Artık hızlı okumayı öğrendiğini gerekli test sonuçları ile gösterdikten sonra bu okuma hızının ve anlama oranının düşmesi bireyin günlük yaptığı okuma oranlarına bağlıdır. Eğer göz kasları çalıştırılmaz ise elbette ufak düşüşler yaşanacaktır. Ama yüzde yüz bir düşüş değil minimum düzeyde düşüşler görülecektir.

en-kolay-bilgiler

Hızlı okuma tekniklerinde üzerinde durulması gereken en önemli noktalar nelerdir?

 

Birincisi hızlı okuma istiyorsak iç seslendirmeyi bırakmamız gerekiyor. İkincisi okurken dudak kıpırdatmak yerine sadece gözlerimizle okumaya geçmeliyiz. Adeta fotoğraf çeker gibi okuyarak sembolleri direkt beyne yollamalıyız ki ışık hızında öğrenme gerçekleşsin. Okurken dudaklarınız ve dilinizi okumanın içine dâhil etmeyeceksiniz. Aksi takdirde okuma hızının yarı yarıya düşer.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Sesli olarak mı hızlı okuyacağız yoksa sessiz olarak mı?

 

Hızlı okumanın temeli zaten sessiz okumaya dayanmaktadır. Hızlı bir şekilde sesli olarak okuma gerçekleştirildiğinde seslendirilen kelimelerin anlamları hıza bağlı olarak düşecektir. Bu sebepten dolayı hızlı okuma bireysel olarak sessiz bir şekilde yapılır.

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Anlayarak hızlı okuma tekniklerini niçin öğrenmeliyiz?

 

Çağımızı yakalamak ve bilginin gerisinde kalmamak için bizler hızlı okumak zorundayız. Bilginin sürekli olarak devasa boyutlara ulaştığı düşünülürse bunu ancak hızlı olanlar takip edecektir. Hızlı olanların kazandığı bu bilgi çağında sizlere hızın felaket getirmediği bir alanda yani Hızlı Okuma’da başarılar dilerim.

hizli-okuma-teknikleri

*

Hakan BİROL

Hızlı Okuma Eğitmeni

www.hakanbirol.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Ahmet Yanbay'la 10 Soru 10 Cevap başlıklı makalemizde ahmet yanbay kimdir, ahmet yanbaydan öneriler ve kişisel gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir