Breaking News

Aile Toplantıları İçin 10 Öneri

nasil-mutlu-aile-olunur

Aile, toplumun en küçük yapı birimidir. Aile olmak, bir aileye ait olmak insana güven verir. Özellikle mutlu bir aileniz varsa çok şanslısınız demektir. Aile içi iletişimi arttırmak, problemleri çözmek için yapılacak en güzel yöntemlerden biri  olan aile toplantıları için birkaç öneri:

ilginc-bilgiler
Her hafta düzenli olarak toplanın. Toplantının yapılacağı gün ve saati aile içiortak bir kararla alın. Saat ve gün herkese uygun bir zaman olsun.
faydali-bilgiler
 Toplantıda konuşulacak konular toplantıdan önce belirlensin ve bir kenara not alınsın. Madde madde konuşulsun, böylece aile içindeki her üyenin konuşmak istediği konuya vakit ayrılmış olsun.
odevlere-yardimci-bilgiler
 Çözülemeyen problmler ertesi haftaya bırakılsın. Bazen sorunları zaman çözer ve ilişkilerin gerginleşmesini engeller.
enterasan-bilgiler
 Toplantıda sadece sorunları değil birlikte yapacağınız etkinlikleri de planlayın. Her hafta birlikte yapacağınız küçük de olsa bir plan olsun. Bu konser, piknik, tatil, tiyatro gösterisine gitmek de olabilir. Bu planları takviminize eklemeyi ve albümlemeyi unutmayın. Aileyle geçen anlar en özel anlardır.
ogrencilere-bilgiler
 Toplantıya güzel sözlerle başlayın ve toplantıları yüksek sesli  konuşma alanları olarak düşünmeyin. Unutmayın ki karşınızdaki ailenizin bir ferdi, kalbini incitecek sözlerden kaçının.
her-konudan-bilgiler
 Ailedeki her üyenin konuşmasına izin verin. Konuşmakistemiyorsa saygı duyun. İnsan her zaman aynı ruh halinde olmayabilir.
degisik-ve-ilginc-bilgiler
 Toplantıya empati bölümü eklemeyi unutmayın. 15 dakikalığına da olsa birbirinizin yerine geçin ve o kişiymiş gibi davranın. O kişinin yerinde olsanız siz ne yapardınız, ne hissederdiniz anlatın. Bu yöntem tiyatro oyunu havası vereceği için toplantıya renk katacaktır.
en-kolay-bilgiler
 Toplantı sıkıcılaşmaya başladığında ara verin. Bu arada ailece sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyebilir, biriniz fıkra yada başından geçen komik bir olayı anlatabilir. Gülmek herkese iyi gelir.
turkiyenin-bilgi-sitesi
 Aile toplantısı bir disiplin aracı değildir. Alınan kararlara uyulmalıdır fakat o zaman çok daha önemli bir konu varsa toplantı iptal edilebilir yada özel durumlar affedilebilir. Zorunluluk olayı sıkıcılaştırır.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Toplantıyı güzel bir sonla bitirin. Bu ailece tatlı yemek de olabilir film izlemek yada oyun oynamak da.

*

Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Boşanmak Üzere Olan Eşlere 10 Öneri başlıklı makalemizde boşanan eşler, boşanma ve en iyi boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir