Breaking News

Bir Babanın Oğluna 10 Öğüdü

İşitme Engelli yazar bir baba olarak hayatta başarılı olmuş oğluma 10 nasihat etmek istedim. Bunu da sizlerle paylaşayım da başarılı olmak isteyenler belki faydalanır diye düşündüm. Başarılarımızı paylaşırsak o zaman hayat bizlerin birlikteliğine bakarak bize imkânlarını sunar belki. “Bir elin nesi var iki elin sesi var, bazılarının da ona tavsiyede bulunan babası var işte.

kisisel-gelisim-yazilari

baba-cocuk-kitap

 

 

Oku.. Oku.. Oku…

Allah’ın peygamberine ilk emri, hem de şiddetle emredilen ilk emri Oku olmuş. Bunu kendisine hayat felsefesi yapan insanlar belki çok başarılı olamamışlar ama hiç olmazsa başkalarına da muhtaç olmamışlardır. Bu yüzden ben de sana ilk nasihatimin Oku olmasını istedim.

kisisel-gelisim-nedir

 

babadan-ogutler

Planlı Çalış

İnsanın okumayı sevdikten sonra, ödevlerini zamanında yapması, derslerini ciddiye alması ve konuları işledikten sonra da hemen konunun testlerini çözerek konuyu pekiştirmesi hem okulda başarılı olmasını sağlar, hem de planlı yaşayan insanlar hayatta daha başarılı olurlar.

kisisel-gelisim

babasini-sevmeyen-cocuk

Hataya Bak

Hata yapmak insana mahsustur. Ama hatada ısrar etmemek sadece er kişinin işidir ve hatasını tespit ederek o hatayı tekrar etmemeye çalışmak da er kişinin değil en er kişinin işidir. Hatırlarsan 3 aşamalı sınavda hatalarını azaltarak sıfıra düşürmüştün. Bunda da hatada ısrar etmemenin büyük payı vardır.

kisisel-gelisim-makaleler

babasini-taklit-eden-cocuk

İnatçı Ol

Sevgili oğlum, inşatçı olmak bazen çok iyidir ama başarılı olmakta inatçı olmak lazım. Bazen gençlere bakıyorum da bizlerden kaçmakta gösterdikleri inadı, bizlerden faydalanma inadı olarak değiştirseler o zaman hayatları daha güzel olacak. Sana da başarılı olmakta ve kötülükler ile mücadelede inatçı olmanı tavsiye edeceğim.

nlp-hipnoz-basari-motivasyon

baba-ve-cocuk

Dinleyici Ol

Dersini derste can kulağı ile dinleyenler Hayatta da güzel konuşmaları da dikkatle dinlerse dinlemeyi öğrenirler ve dertleri de dinleyen insanlar, çevresinde sevilen sayılan insanlar olurlar ve hayat onlara dinlemek ile güzel gelir. Allah’ın 2 kulak yaratması üzerine de düşünmek gerekir.

basarili-olmak

baba-ve-cocuk-etkinlikleri

Doğru Arkadaş

İnsanlığın olduğu yerde arkadaşlıklarda vardır ve arkadaşını güzel insanlardan seçenler her zaman başarıya yakın insanlardır. Çünkü doğru arkadaş her zaman insanı başarıya doğru götürür ve insana ne zaman nasıl faydalı olacağını da öğretir.

cv-hazirlama-is-gorusmesi-is-hayatı

cocugunu-seven-baba

Kötü Alışkanlıklar

Doğru arkadaş da kötü alışkanlıklardan uzak kalan insandır ve kötü alışkanlıklarda kötü arkadaşlardır. Ben hayatta her zaman kötü arkadaşlardan da kötü alışkanlıklardan da her zaman uzak durdum ve bu da bana başarı getirdi. Senin de bunlara dikkat ettiğini görmek beni mutlu etti.

mutlu-huzurlu-olmak

bir-babanin-nasihatlari

Sporu Önemse

Sağlam Kafalar sağlam vücutlarda bulunu diyenler ne güzel söylemişler. Sporu önemseyen insan hem mutlu olur hem de dinç kalır. Velev ki yürüyüş yaparak bile olsa spor yapan insanlar hayatta dinç ve sağlıklı kalmanın gururunu yaşar. Senin sporu benden daha çok sevmen hayatta benden daha çok başarılı olacağının habercisi bence…

mutlu-evlilik

babayla-cocuk-gezmesi

Anne Babanı İyi anla

Anne ve babasını iyi anlayan, onları seven, onları dinleyen insanlar her zaman başarılı olurlar. Ben baba bedduası alıp de ömür boyu iki yakası bir araya gelmeyen insanlar tanımaktayım. Anne ve babasını çok sevenler ve onları dinleyen insanlar her zaman bu duaların gücü ile güçlenirler ve güçlü insanda hayatta zorluklara ve kötülüklere göğüs gerecek gücü kendisinde bulur her zaman.

beden-dili-imaj-kariyer-hitaber

baba-cocuk-birlikte-vakit-gecirme

Zamanı Planla

Zorluklar her zaman zamanı planlayamamaktan gelir. Öyle ki kime ne zaman zaman ayıracaklarını bilemedikleri için kendilerine faydalı olacak insanları çevresinden uzaklaştırıp da kendisine faydalı olmayan şeylere yaklaşan ve zaman ayıran insanlar her zaman zararlı çıkarlar. Sen iyi güzel şeylere ve sana faydalı olacak insanlara zaman ayırmayı her zaman dengelersen başarı da seninle olur.

Bunları hayatta uygularsan 10 numara üzerinden 10 alacağın bir hayatın olur. Böyle hayatın olmasını temenni eder, gözlerinden öperim.

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Okul Öncesi Çocuklar Hakkında 10 Önemli Bilgi başlıklı makalemizde okul öncesi, okul öncesi çocuğum ve okul öncesi çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

2 thoughts on “Bir Babanın Oğluna 10 Öğüdü

  1. Bana bu yazıyı okumak yıllar sonra nasip oldu ve çok beyendim inşallah yıllar sonrada benim evlatlarım okur gerçek ve en doğal hali ile teşekkürler söyleşi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir