Breaking News

Bir Milletin Dirilişi: İstiklal Marşı

Milli kültürümüzün en önemli şahsiyetlerinden biri olan Mehmet Akif’in İstiklal Marşı eseri, Türk milletinin kahramanlık delili ve istikbalinin temelidir. İstiklal Marşı’nın anlamı, hangi koşullarda, neden, nasıl kaleme alındığı ise her Türk genci tarafından bilinmelidir. Hasan Yiğit, sade ve akıcı bir dille kaleme aldığı “Bir Milletin Dirilişi İstiklal Marşı” eseriyle, İstiklal Marşı’nın bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor, yediden yetmişe herkesin İstiklal Marşı’nın yazım sürecini öğrenmesine katkı sağlıyor.

Hasan Yiğit, Bafra doğumlu, eğitimci ve idareci olarak eğitim kurumlarında görev almış, Bafra ve Ondokuz Mayıs ilçeleri Halk Eğitim Merkezlerinde müdürlük yapmış. Hasan Yiğit bir eğitimci olarak kaleme aldığı romanında İstiklal Marşı’nın yazım sürecini hikâyeleştirerek anlatıyor.

Roman diliyle kaleme alınmış eserde o döneme ait birçok değerli bilgi yer alıyor. Tamamen gerçek olaylar temel alınarak kaleme alınan eser, özellikle ilköğretimden lisans düzeyine kadar tüm öğrencilere kaynak niteliği taşıyor.

Az Kitap yayınevinden çıkan, “Bir Milletin Dirilişi İstiklal Marşı” romanı ile İstiklal Marşımızın tüm yönlerini öğrenecek, o dönemin tüm gelişmelerini heyecanla, severek okuyacaksınız.

“Mehmet Âkif, yazdığı İstiklâl Marşı’nı, ‘kahraman ordumuza’ ithafıyla Meclis Seçici Kuruluna sunmuştu. Hasan Basri Bey, son anda yapılan bu ithafın sebebini sorduğunda:

‘Bunun birkaç sebebi var: Birincisi: İstiklal Marşı yarışma teklifi öncelikle ordudan gelmişti. İkincisi: Bütün milletçe , hepimiz askeriz. Yediden yetmişe savaşmaya hazır bir neferiz, yani ordu mensubuyuz. Üçüncüsü ise; şu anda vatan üzerinde ordudan başka bir şey görünmüyor. Ordu-millet etle tırnak vaziyetinde. Ordu, hepsini kucaklayan bir kavram, onun için.’ Cevabını vermişti.”

Tülin Özçakır

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Not Defteri başlıklı makalemizde atatürk, atatürk sevgisi ve atatürkten öyküler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir