Breaking News

Çocukları Mutlu Etmenin 10 Yolu

Onlar bizim çocuklarımız, canımızın bir parçası. İnsan sevdiklerinin hep mutlu olmasını ister. İşte size çocuklarınızı mutlu etmek için 10 küçük öneri. Emin olun onlar mutlu oldukça siz de mutlu olacaksınız.

nasil-mutlu-aile-olunur

SEVGİNİZİ GÖSTERİN

Yazılarıma inatla sevgiyle başlıyorum çünkü çocuklarının en çok ihtiyaç duyduğu şey bu; sevilmek. Her çocuk sevilmek ve bu sevgiyi hissetmek ister. Saçlarını okşayın, onu sevdiğinizi söyleyin. Seviyorum zaten söylemeye ne gerek var demeyin. Kadınlar da çocuklar da sevildiklerini duymak ister. Sevgi alan çocuk en mutlu çocuktur.

cocuklarla-kaliteli-zaman

TAKDİR EDİN, GÜZEL SÖZLER SÖYLEYİN
Başarılarını takdir edin, onun sizin evladınız olduğu için şanslı olduğunuzu söyleyin. Tabi demek değil ki her olur olmadık her konuda onu övgüye boğun. Ona değerli hissettirin ama bunu abartmayın.

ÖDÜL VERİN
Hoşunuza giden davranışlarından sonra küçük ödüller verebilirsiniz fakat bunu her zaman yapmayın. Zamanla yaptığı davranışı sırf ödül için yapmaya başlayabilir. Ödüller illaki maddi olmak zorunda değil küçük bir öpücük, çok istediği bir şeyi yapmak da ödül olabilir bazen.

HAFTADA BİRKAÇ SAAT ONUN SAATİ OLSUN
Tabi bu diğer zamanlarda onu ihmal edin demek değil. Haftada birkaç saat onun saati olsun ve o ne yapmak isterse ailece onun istediği şeyi yapın. Tabi sizin de birkaç saatiniz olsun, böylece saygı duymayı ve saygı duyulmayı da öğrenir.

BAZEN KURALLARI ÇİĞNEYİN
Bazen rutin kurallarınızı çiğneyin. Örneğin yemekten önce tatlı yiyin, bir kocaman pizza ve kola sipariş edin. Evde birlikte koşun.


BİRLİKTE SOSYAL FAALİYETLERE KATILIN
Birlikte vakit geçirebileceğiniz mükemmel fırsatlardan biri. Birlikte dans kursuna, gitar kursuna, yemek kursuna gidebilirsiniz. Tiyatroda bir oyun seyredebilir hatta oynayabilirsiniz. Birlikte alış veriş yapın. Arada sırada dışarıda yemek yiyin. Başkalarına aldırmadan birlikte kahkaha atın. Birlikte resim yapın.

7-odev-bilgileri
ONU DİNLEYİN
Heyecanla anlattığı olayları aynı heyecanla dinleyin. Göz teması kurun ve onu anladığınız belirtin. Konuyı dağıtmayacak küçük sorular sorun, üzgünse sarılın, mutluysa sevincine ortak olun.

cocuklarla-neler-yapabilirim

SİZE YARDIM ETMESİNE İZİN VERİN
Mutfakta birlikte yemek yapın, pasta pişirin. Sofrayı birlikte kurun. Bozulan küçük aletleri birlikte tamir edin. İşleriniz bitince kendinizi ödüllendirin.


BİRLİKTE OYUN OYNAYIN
Bu bir evcilik oyunu olabilir. Hatta evcilik oyununda siz çocuk o anne olursanız ne muhteşem olur. Böylece kendinizi çocuğunuzun gözünden görmüş olursunuz. İlerleyen yıllarda hep birlikte satranç, tabu, zeka geliştirici oyunlar, kelime oyunları oynayabilirsiniz. Hem kendinizi hem çocuğunuzu geliştirmiş olursunuz.

MUTLU BİR AİLE ORTAMI SAĞLAYIN
Eğer çocuğunuz mutlu olsun istiyorsanız, ilk önce eşinizi sevin ve saygı duyun. Çocuklarınızın yanında kavga etmeyin, birbirinizi kıracak sözler söylemeyin.
evde-eglenceli-zaman-gecirme
Bunlar sadece birkaç öneriydi, siz çocuğunuzu daha iyi tanıyorsunuz. Hayal gücünüzü kullanarak birlikte çok eğlenebilirsiniz. Yuvadan uçup gitme vakti geldiğinde ise elinizde çok güzel anılar kalır. Çocuğunuzun belleğinde ise ne kadar iyi bir ebeveyn olduğunuz, sizin gibi olmak isteği.
Güzel nesiller yetiştirmek dileğiyle

*
Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İştahsız Çocuklara Yemek Yedirmenin 10 Altın Kuralı başlıklı makalemizde çocuğa yemek yedirmek, iştahsız çocuk ve nasıl yemek yedirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir