Breaking News

Cumhuriyet Dönemi Yeni Gelenekçi 10 Yazar

Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatında pek çok çağdaş yazarımız kitapları ile gençlere yol gösteriyorlar. Bunlardan 10 tane etkili olanı kısaca okurlarımızla paylaşalım istedim. Çoğu günümüzde çalışmalarına devam eden bu yazarlarımızı yazar olmak isteyen gençler okuyarak faydalanabilirler.

nasil-yazar-olunur

ilginc-bilgiler

MUSTAFA KUTLU

Mustafa Kutlu eskiden kısa hikâyeler yazarken günümüzde roman sayılabilecek uzun ve düşündüren, okuyanı sürükleyen hikayeler yazmaktadır. Eserin güzel olması sonunda sineme filmlerine konu olmaktadır. Mustafa Kutlu hikâyelerinde genelde köyden şehre göçen ile onların arkasında bıraktığı insanların hikâyelerini anlatır. Hikâyeleri hep kasabalarda geçen ve kasaba insanlarının hayatlarını anlatan, kasabada yaşayan memurların aile sorunlarına vurgu yapan çağdaş ve okunan bir yazarımızdır. Son yıllarda hikâyelerinin filme çekilmesi ile okur kitlesi de artmıştır. Hikâyelerini bende zevkle okudum ve okuyorum.

faydali-bilgiler

TARIK BUĞRA

Tarihi şahsiyetleri güzel kalemi ile bize sevdiren Tarık Buğra’nın romanları, Osmancık, Küçük Ağa gibi eserleri filmlere konu olarak usta oyuncuların anlatımı ile Osmanlıyı bizlere sevdiren, atalarımızla gurur duymamıza sebep olan yazar olmuştur. Gençliğim Eyvah kitabı da gençlere yönelik kitap olarak ün kazanmıştır. Gençliğim Eyvah’ta yazarların gereksiz gururu ve bunun zararlarını anlatmıştır. Osmancık’ta Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş hikayesi anlatılır.

odevlere-yardimci-bilgiler

NEZİHE ARAZ

Nezihe Araz tam bir peygamber aşığı yazardır. Eserleri peygamberin hayatı, ehli beyt, Yunus Emre, Mevlana, Anadolu Evliyaları konularını içerir. Nezihe Araz’ı gençler geçmiş yıllarda Milliyet’te yayınlanan Anadolu Evliyaları yazı serileri ve yazıları ile tanıdı ve sevdi. Bunun yanında Araz Peygamberin hayatını, aile efradının hayatını, Peygamber Aşığı insanların hayatını, Atatürk’ü, Anadolu’nun Türkleşmesi konulu eserleri ile okurunu Türk ve İslam Kültürü ile buluşturan bir yazar olarak iz bırakmıştır.

enterasan-bilgiler

MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU

Tokat Zile’li bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Mustafa Necati Sepetçioğlu, geçmişte çok ünlü olan bir seri olan “Tercüman 1001 Temel Eser” serisini yönetmiştir. Tarihi Romanları ile tanınan Sepetçioğlu Türklerin Anbadolu’ya geçmesi ve Osmanlı zamanını anlatan romanları ile gençlere Osmanlıyı sevdirmeyi ilke edinmiş bir yazarımızdır. Bu konuda pek çok eser bırakmıştır.

ogrencilere-bilgiler

EMİNE IŞINSU

Yazar ve şair bir aileden genel Emine Işınsu Öksüz, Halide Nusret Zorlutuna’nın kızı, İsmet Kür’ün yeğeni ve Pınar Kür’ün teyze kızıdır. Milli ve Manevi Değerlere bağlı hikâyelere ve romanlara imza atmıştır. “ Töre “adlı dergi ile yıllarca yazarlara rehberlik etmiştir. Toplumculuk ve Köy romanlarında aşırıya kaçmamış, Milliyetçiliği de dar görüşlü olarak ele almamış, araştırmaya ve öğrenmeye yönelik çalışmalara imza atmıştır. Roman sanatını hayatının manasını bilecek kadar ve ciddiyetle yapan bir yazar olarak bilinir.

her-konudan-bilgiler

TAHİR KUTSİ MAKAL

Bir şair olarak tanıdığımız Tahir Kutsi Makal aynı zamanda ünlü röportaj ve roman yazarımızdır da. Röportaj yazarlığını çok sevdiğini de kendisi bizzat söylemiştir. Çıkardığı Tarla Dergisi ile hem kendi yazılarını paylaşmış hem de başka yazar ve şairlere rehberlik etmiştir. Eserlerinde zaman zaman şiirlere de yer vermiştir. Tahir Kutsi gençler tarafından şair olarak bilinir ve sevilir.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR

Türk İslam tarihini anlatan ve Milli duyguları anlatan kitapları ile tanınmıştır. Milli duygulara dayalı eserler yazmasından dolayı roman tekniklerine fazla bağlı kalmaz. Yazar Roman, hikâye ve daha çok Türk İslam Felsefesi, düşüncesi üzerine eserler yazmıştır ve bunları da araştırma inceleme ve kendisine anlatılan olayları kaleme alması ile oluşturmuştur. Günlük gazete yazıları da yazan yazar yeni eserler vermeye devam etmektedir.

en-kolay-bilgiler

SEBAHAT EMİR

Günümüz yazar ve hikâyecilerinden olan Sebahat Emir milli ve manevi değerlere bağlı hikayeler ve romanlar ile adını duyurmuştur. Eserlerinde sevgisizliği, samimiyetsizliği ve suniliği eleştiren yazar insanların bu konularda vurdumduymazlıklarına göndermeler yapmıştır. Hikâyeleri zaman zaman uzun bir kitap haline gelmiştir. 130 sayfa tutan hikâyeleri olmuştur. Yazarın filme alınan ve TV’de gösterilen senaryoları da bulunmaktadır. Üniversitede derslerde vermiştir. Yardımcı ders ve kompozisyon kitapları da yayınlamıştır.

turkiyenin-bilgi-sitesi

SEVİNÇ ÇOKUM

Sevinç Çokum “Dünyaya sanki hikâye yazmaya gelmiş” diye yorumlayan Edebiyatçılar vardır. Yazar hikâyeci olarak tanınmış ama romanlarda yazmıştır. Tarihi Romanlar yazan yazarın eserleri tefrika olarak da yayınlanmıştır. Yazarın eserleri günümüzde Edebiyat Fakültelerinde öğrencilere ders olarak da okutulmakta ve eserleri gençler tarafından ilgi görmektedir.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

DURALİ YILMAZ

Üniversitelerde dersler de veren Yılmaz 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümünde benim de Türk Dili Hocalığımı yapmıştı. Hikâye ve Romancılığı ile tanıdığımız Yılmaz, roman kavramı üzerine araştırmalar yapmış Türk ve Dünya Romanının karşılaştırmalarını yaparak Türk Romancılığının doğuşu ve gelişmesi üzerine serler ortaya koymuştur. Fetva Yokuşu romanı ile ün kazanmış ve Aziz Sofi adlı romanı ve Gel İçimizde Ağla hikâyesi ile ilgi görmüştür.

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

KİTAP TAVSİYESİ

Bir önceki yazımız olan Milli Edebiyat Döneminin 10 Şair ve Yazarı başlıklı makalemizde deneme yazarları, edebiyat ve milli edebiyat dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir