Breaking News

Güzel Konuşmanın 10 İlkesi

 etkili-konusma  

ilginc-bilgiler

Dinleyiniz.  Az konuşunuz.

faydali-bilgiler

Çok az şaka yapınız.

odevlere-yardimci-bilgiler
Zarif iltifatlarda bulununuz.

enterasan-bilgiler

Dedikodu yapmayınız. Kaba ve argo sözlere yer vermeyiniz.

ogrencilere-bilgiler
Övünmeyiniz. İçtenlikten uzaklaşmayınız.

her-konudan-bilgiler
Muhatabınıza önem veriniz.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Konuşmanızı yerine, kişisine ve zamanına göre yapınız.
en-kolay-bilgiler
Kendinize güveniniz. Rahat olunuz.

turkiyenin-bilgi-sitesi
Sözü gereksiz yere uzatmayınız.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Ses, konu ve anlam uyumuna dikkat ediniz.

*

hitabet-sanati

BONUSLAR

  • Konuşma yaparken en temel kural, etkileyicilik ve konuya hakim olmaktır. Topluluk önünde konuşurken ve karşılıklı konuşma esnasında etkileyiciliğinizi konu hakkında bilginizle pekiştirirseniz istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.
  • Konuşmaya başlarken ortamı biraz olsun yumuşatmak lazım. Oscar Ödül Töreni’ni düşünün. Sahneye ödül vermek için çıkan konuşmacılar genellikle bir anekdotla giriş yaparlar. Siz de öyle yapın. Başınızdan geçen konuyla ilgili bir hikayeyi ya da gün içinde karşılaştığınız bir durumu paylaşın. İnsanlar hazırlanmış metinden okunan konuşmaları sevmezler.
  • Eğer çok gerginseniz derin nefes alın. Ve konuşmanıza başlamadan önce ağzınıza bir parça çikolata atın. Hem gevşemiş olursunuz hem de gerginliğiniz yatışır.
  • Prezentasyon esnasında tek bir kişiye bakmayın. Konunun içeriğini anlatırken birinci maddede birine bakıyorsanız, diğerinde bir başka insana doğru anlatın. Böylelikle salondaki insanlarla güven temelli bir iletişim sağlamış olursunuz ve izleyicilerin hepsi konuşmaya dahil olur.
  • Görsellik de önemli. Mesajınızın insanlara daha kolay  ulaşmasını sağlar. Ama sadece yardımcı bir faktördür. Önemli olan ne konuşacağınız.
  • Son olarak, konuşma yapacağınız yere erkenden giderek ses sistemini kontrol edebilirsiniz. Nerede konuşma yapacağınızı görmek ve son kontrolleri yapmak konuşma esnasında problem yaşamanızı engeller.

 guzel-konusma

*

Alper Altun

Sunucu – Spiker

www.hepsi10numara.com

 

 

 

Alper Altun

Bir önceki yazımız olan En Karizmatik 10 Kadın Oyuncu başlıklı makalemizde başarılı kadınlar, büyük kadın kahramanlar ve dindar kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir