Breaking News

Kitap Müzayedelerine Gitmek İçin 10 Neden

Neden kitap müzayedesine gitmeliyim diyenlere, bir müzayede aşığı olan Hayrettin Yıldırım 10 maddede cevap veriyor.

 1. Kitap müzayedelerinde çok sınırlı sayıda basılmış bir kitap edinebilirsiniz, normal şartlarda o kitabı görme imkanı bile yok iken
 2. Müzayedinin en keyifli yanı pey verme, 5 lira, 10 lira benden, 15 lira benden, diye heyecanla fiyat artırma.
 3. Kitap müzayedeleri sayesinde hiç bilmediğiniz yüzlerce hatta binlerce yeni kitap görebilirsiniz. Mesela türkiye’de ‘’civciv yetiştiriciliği üzerine tetkikler’’ 1932 basım.
 4. Mesela sadece basılmış tüm dillerde alfabe toplayan, koleksiyon yapan biriyle dost olabilirsiniz.
 5. Yahut türkiyede tek ‘’donkişot’’ müzesi kurmak isteyen ve Donkişot hakkında ne bulursa alan bir enerji şirketi genel müdürüne ratlayabilirsiniz.
 6. Çok sevdiğim, sevdiğiniz şairin ilk baskı ve imzalı kitabına rast gelebiilirsini(genel de pahalı olurlar mesela cemal süreya imzalı birkaç bin tl dir)
 7. Mesela çok sevdiğiniz bir yazarın ilk baskı kitabı müzayede ye çıkacak. Dua edersiniz sizde kalması için . ve heyecan ile müzayede başlar , siz pey verirsiniz başkası verir, siz pey verirsiniz başkası verir. Ve kitap başkasında kalır. O kişi ile orada daha önce tanışmış olabilirsiniz ve sizin o kitabı çok istediğinizi bilir ve gelir kitabı size hediye eder. Bu yaşanır kitap müzayedelerinde.
 8. Müzayedelerde çok çeşit insan olur her sosyokültürden, meşrep den ve ortam size çok güzel dostluklar kazandırır.
 9. Mesela güzel ve orijinal bir tablo en uyguna nasıl alınır, size tüyo verir 70 yaşındaki pınar abi
 10. Ve hasretle beklersiniz her hafta her ay neler çıkacak müzayede ye. Size tavsiye çok çok pahalı olmayan(ki bazıları kitap açılış fiyatı birkaç bin tl lerle ölçülür) iki kitap müzyedesi.(genel de 3 tl den başlar fiyatlar) taksim de GEZEGEN SAHAF sedat yardımcı. Fatih de DEYLEMİ SAHAF HÜSEYİN PALEWİ.)
 11. her cumartsi saat 14:00 da taksimde galatasaray meydanı yakınında kitap müzayedisi olur ,pazartesi ve Perşembe ise fatih de akşam saat 18.00 da müzayede olur. Hiçbir şart yok. Direk gidin ne kadar kitap alırsanız sadece %15 komisyon ödersiniz ekstra . çünkü sahaflar kitap mübadelesi yaparlar.sizden alır başkalarına müzayede ile satarlar. Kendi kitaplarınızı da müzyedeye verebilirsiniz. İyi mezatlar.

Hayrettin Yıldırım

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Doğa Yürüyüşü İçin Gerekli 10 Şey başlıklı makalemizde dağ yürüyüşü, doğa yürüyüşü ve doğada yürümek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir