Breaking News

Tokat’ta Gezilecek 10 Güzel Yer

 Tokat’ta yaşayan bir yazar olarak gezilecek ve görülecek 10 güzel yeri Tokat’a gelmek isteyen insanlara rehberlik olsun diye paylaşalım dedim.

ballica-magarasi

Ballıca Mağarası

Tokat’ın en yakın ilçesi Pazar(Tokat’a 28 km) ilçesine 8 km mesafedeki Ballıca Köyünde bulunan Ballıca Mağarası Dünyanın 8. Harikası olarak anılmaktadır. Çok güzel sarkıt ve dikitler olan bu mağaranın ucu bucağı olmayıp, bir kısmı ışıklandırılarak ziyarete açılmıştır ve Tokat’a gelenlerin uğrak yerlerinin başında gelir.

Mahpere-Hatun-Kervansaray

Mahpere Hatun Kervansarayı

Pazar ilçe merkezinde bulunan bu kervansaray Selçuklu Sultanı Aleattin Keykubat’ın annesi Mahperi Hatun adına yaptırdığı bu kervansaray Sivas Tokat Samsun güzergahından geçen tarihi ipek yolunun üzerinde bulunmaktadır. Son yıllarda restore edilerek düğün, toplantı ve ziyaretçilere açılmış olup özellikle yaz aylarında çok ilgi görmektedir.

Kaz-Gölü

Kaz Gölü

Pazar ilçesine bağlı Üzümören Kasabası Çiftlik Köyü yakınlarında bulunan bu göl sazlarla kaplı olup birçok kuş türünü içinde barındırmaktadır. Gözetleme kuleleri yapılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş olup, Tokat’a gelenlerin ilgi ile izleyeceği bir kuş cennetidir.

Sulusaray-Kaplicalari

Sulusaray Kaplıcaları

Tokat’a 68 kilometre uzakta bulunan ve Sulusaray ilçesi yakınlarındaki kaplıca bir çok hastalığa şifa olarak bilinmektedir ve pek çok ziyaretçi bu kaplıcalarda şifa aramak için gelmektedir. Bizim de ara sıra ailece gittiğimiz bir kaplıcadır.

Resadiye-Kaplicalari

Reşadiye Kaplıcaları

Reşadiye ilçe merkezinde bulunan Kaplıcalar Tokat’a 100 km mesafede olup 75 dk ile ulaşılmaktadır ve Belediye tarafından işletilen kaplıcalar birçok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. İstanbul’dan Sivas Amasya üzerinden doğuya giden arabaların güzergâhında olan bu kaplıcalar benim de zaman zaman uğradığım ve beğendiğim mekanlardır.

Sulusaray-antik-kenti

Sulusaray antik kenti

Sulusaray ilçesinde bulunan bu kent gün ışığına çıkarılmış ve Roma dönemine ait kenttir ve geçmişte Prens Charles in de gezip gördüğü bir mekândır açık hava müzesi olan Sulusaray antik kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Sulusokak-carsisiı

Sulusokak Çarşısı

Tokat’ın eski yerleşim merkezi olan Sulusokak da her adımda bir tarihi eser olan Ülkemizde tek olan ve 900 adımda bir tarihi eserin olduğu sokakta Ali Paşa Camii, Takyeciler Camii,Ulu Camii, Tokat müzesi, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helası , Paşa Hamamı gibi pek çok cami ve tarihi eser bulunmaktadır.

Almus-Baraj-Gölü

Almus Baraj Gölü Tufantepe

Tokat’a 34 km mesafedeki Almus ilçesindeki Almus Baraj Gölü Yeşilırmak üzerine kurulmuş olup, yanındaki Tufan tepe mesire yeridir 1984-1989 yılları arasında Tokat Valisi olan Recep Yazıcıoğlu burayı çok sever zaman zaman ailesi ile dinlenir Almus Baraj gölünde su kayağı yapmayı çok severdi.

Zile-Kalesi

Zile Kalesi

Jül Sezar’ın meşhur “Geldim, Gördüm, Yendim” sözü bu kaleyi alınca söylediği bilinir yazının aslı olan “ Vene, Vidi,Vici” kalenin içinde sütunlarda yazılı olarak durmaktadır ve Bu kale Zile Belediyesi tarafından turizme kazandırılmıştır. İlçede de 4 yıllık Turizm Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

telkinCDler-3

Niksar-Kalesi

Niksar Kalesi, Ayvaz Parkı

Niksar ilçesindeki kale Danişmentliler zamanında kullanılmış. Niksar Danişmentliler Devletinin başkenti olmuş, o zamandan beri pek çok tarihi eser vardır. Erzurumlu Emrah ile Şair Cahit Kulebi mezarı burada bulunmakta olup, ülkemizin ilk şişelenen suyu olarak bilinen Ayvaz suyu Niksar da çıkarılmakta olup, bu suyun çıkarıldığı yerin hemen yanında Ayvaz Parkı mesire yeri olarak herkesin kullanımına hizmet etmektedir.

telkinCDler

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Halk Edebiyatımızdan 10 Güzel Türkü başlıklı makalemizde en güzel türküler, halk edebiyatından örnekler ve halk türküleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

16 thoughts on “Tokat’ta Gezilecek 10 Güzel Yer

  1. Niksar-Reşadiye arasındaki sisma madensuyu tesisinin arkasında bulunan madensuyu havuzlarını ve o gizli cenneti görmek herkese nasip olmalıdır.

  2. sulusaray kaplıcası harabe durumda Allah rızası için yetkililer bir el atsın dünyanın en iylerinden kaplıca suyuna sahip bir yerimiz saygılarımla…

  3. İlğiniz için teşekkürer

  4. reşediyeden bereketli ve bozçalı kasabası üzerinden ordu yönüne ve niksardan yine başçiftlik ve bozçalı kasabası üzerinden ordu yönüne doğru bir gezi planlamalısınız hemdoğa olarak hemde yaşayan insanların sıcak kanlılıkları sizi hayran bırakacaktır…bozçalı kasabasının yaylalarını mutlaka görmelisiniz..

  5. bozçalı göletini ve yayalalarını mutlaka ziyaret edin ordanda hemen perşembe yaylasını ve göletini mutlaka ziyaret etmelisiniz..bilgi isteyen arkadaşlar bana mzfr_aydn@hotmail.com üzerinden ulaşabilir

  6. Ben bir reşadiyeli olarak günümüzde reşadiye kaplıcalarinin turizime kazandıralamadını düşünüyorum bunun için çalışma yapılması gerekiyor çünkü reşadiye kaplıcaları sağlık açısından çok kuvvetli bir şifa kaynağı bunu ülkemize kazandırırsak çok eminimki faydasını göreceğiz.

  7. aslında Tokat’ta gezilecek yer çok da yazının fırmatı gereği sadece 10 tanesini alabildik adı üstünde 10 numara sayfanın adı

  8. Sulusaray kaplicasi okadar ic acici degil yetkililerin temizlik ve bakim yapmasi rica olunur ki millet te gitsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir